Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է սահմանել լիազորող նորմ քաղաքացիություն չունեցող անձանց փաստաթղթավորման կարգի եւ կարգավիճակի որոշման ընթացակարգի համար. ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը` առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով «ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքում փոփոխությունները:
Զեկուցողի խոսքով նաեւ առաջարկվում է օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասով ՀՀ քաղաքացի ճանաչվելու լիազորության ժամկետը երկարաձգել մինչեւ 2026 թվականը. սա առնչվում է ՀՀ-ում դեռեւս բնակվող ազգությամբ այն հայերին, որոնք նախկին ԽՍՀՄ այլ հանրապետությունների քաղաքացիներ են եւ չունեն որեւէ երկրի քաղաքացիություն:
Նախաձեռնությամբ հստակեցվում է երեխաների քաղաքացիությունը դադարեցնելու հետ կապված հարաբերությունները: «Այն դեպքում, երբ երեխան կարող է դառնալ քաղաքացիություն չունեցող անձ, նրան ՀՀ քաղաքացիությունը կփոխանցվի օրենքի ուժով»,- ընդգծել է Արմեն Ղազարյանը:
Փոփոխություններ են նախատեսվում նաեւ ՀՀ քաղաքացիության  դադարեցումից հետո անօրինական միգրացիայի կանխարգելմանը եւ անչափահասի քաղաքացիության դադարեցմանն առնչվող դրույթներում:
Գլխադասային` ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Քրիստինե Պողոսյանը:

Исполнительная власть предлагает поправки в закон “О гражданстве РА”
“Инициатива предлагает установить разрешительную норму процедуры документирования лиц без гражданства и определения их статуса”, - отметил   начальник Службы миграции и гражданства МВД РА А.Казарян, представляя в первом чтении поправки в закон "О гражданстве РА".
По словам докладчика, также рекомендуется продлить срок полномочий по признанию гражданином РА ст.10.2 закона до 2026 г. – это   касается армян, живущих в РА, все еще являющихся гражданами других республик бывшего СССР и не имеющих гражданства какой-либо страны.
Инициатива уточняет взаимосвязь с прекращением гражданства детей. "В случае, если ребенок может оказаться лицом без гражданства, гражданство РА будет передано ему в силу закона", - подчеркнул А.Казарян.
Намечаются изменения также в положениях, связанных с предотвращением нелегальной миграции и прекращением гражданства несовершеннолетнего после прекращения гражданства РА.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности НС представила член комиссии К.Погосян.