ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Էդուարդ Հակոբյանի տեղեկացմամբ նախագծերի ընդունումը պայմանավորված է ՀՀ պետական եւ ազգային պահուստներում առկա իրերի՝ թանկարժեք քարերի եւ մետաղների համալրման, հաշվառման, օտարման եւ դրանց հետ կապված այլ գործառույթների իրականացումը ոլորտային պետական մարմիններին պատվիրակելու եւ այդ գործառույթների արդյունավետ իրականացումն ապահովելու անհրաժեշտությամբ:
Դեկտեմբերի 8-ին շարունակվող հերթական նիստում Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Թանկարժեք մետաղների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին», ««Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Պետական գույքի կառավարման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Պետական պահուստի՝ բացառությամբ ազգային պահուստի, կառավարման եւ դրանում ներառված գույքի մասով իրականացվող գործառույթների արդյունավետության բարձրացման նպատակով առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել պետական պահուստի կառավարման գործընթացը սահմանող՝ օրենքի 17-ից 19-րդ մասերը: Գույքի հետագա կառավարումն իրականացվելու է Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության կողմից:
Ազգային պահուստում կառավարման արդյունավետության բարձրացման նպատակով առաջարկվում է օրենքի 20-րդ մասում կատարել համապատասխան փոփոխություն՝ ազգային պահուստի կառավարման պատասխանատու սահմանելով մշակութային արժեքների կառավարման լիազոր մարմնին` Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությանը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Հովիկ Աղազարյանը: Հանձնաժողովն առաջարկել է վերադասավորել փաթեթի հերթականությունը՝ առաջինը դարձնելով ««Թանկարժեք մետաղների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» նախագիծը:

As the RA Deputy Minister of Finance Eduard Hakobyan informed, the adoption of the drafts is conditioned by the necessity of the things existing in the RA state and national reserves, delegating the implementation of the replenishment of precious stones and metals, their registration, alienation and other functions connected with them to the profile state bodies and providing the effective implementation of those functions.
On December 8, at the continuing regular sitting the National Assembly debated in the first reading the legislative package on Amending the RA Criminal Procedure Code, on Making Amendments and Addendum to the law on Precious Stones, on Amending the Law on the Structure and Activity of the Government and on Making Addenda and Amendment to the law on State Property Management.
The further management of the property will be carried out by the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.
To raise the management efficiency in the national reserve it is proposed to make relevant amendment in the part 20 of the law setting responsible for the national reserve management the authorized body for the management of the cultural values the Ministry of Education, Science, Culture and Sport.
Hovik Aghazaryan presented the endorsement of the NA Standing Committee on Economic Affairs. The Committee proposed to re-arrange the sequence of the package, making the first one the draft on Making Amendments and Addendum to the law on Precious Metals.