ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Էդուարդ Հակոբյանի տեղեկացմամբ նախագծերի ընդունումը պայմանավորված է ՀՀ պետական եւ ազգային պահուստներում առկա իրերի՝ թանկարժեք քարերի եւ մետաղների համալրման, հաշվառման, օտարման եւ դրանց հետ կապված այլ գործառույթների իրականացումը ոլորտային պետական մարմիններին պատվիրակելու եւ այդ գործառույթների արդյունավետ իրականացումն ապահովելու անհրաժեշտությամբ:
Դեկտեմբերի 8-ին շարունակվող հերթական նիստում Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Թանկարժեք մետաղների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին», ««Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Պետական գույքի կառավարման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Պետական պահուստի՝ բացառությամբ ազգային պահուստի, կառավարման եւ դրանում ներառված գույքի մասով իրականացվող գործառույթների արդյունավետության բարձրացման նպատակով առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել պետական պահուստի կառավարման գործընթացը սահմանող՝ օրենքի 17-ից 19-րդ մասերը: Գույքի հետագա կառավարումն իրականացվելու է Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության կողմից:
Ազգային պահուստում կառավարման արդյունավետության բարձրացման նպատակով առաջարկվում է օրենքի 20-րդ մասում կատարել համապատասխան փոփոխություն՝ ազգային պահուստի կառավարման պատասխանատու սահմանելով մշակութային արժեքների կառավարման լիազոր մարմնին` Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությանը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Հովիկ Աղազարյանը: Հանձնաժողովն առաջարկել է վերադասավորել փաթեթի հերթականությունը՝ առաջինը դարձնելով ««Թանկարժեք մետաղների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» նախագիծը:

По словам заместителя министра финансов РА Э.Акопяна, принятие проектов обусловлено необходимостью делегировать отраслевым государственным органам пополнение, регистрацию, отчуждение и другие сопутствующие функции предметов - драгоценных камней и металлов, находящихся в государственном и национальном резервах РА, а также обеспечить эффективное выполнение этих функций.
8 декабря на продолжающемся очередном заседании НС обсудило в первом чтении поправки в УПК РА, законы “О драгоценных металлах", “О структуре и деятельности правительства", “Об управлении государственным имуществом".
В целях повышения эффективности управления государственным резервом, за исключением национального резерва, и функций, выполняемых в отношении входящего в него имущества, предлагается отменить части 17-19 закона, определяющие порядок управления госрезервом. Дальнейшее управление объектом будет осуществлять Министерство территориального управления и инфраструктур.
Для повышения эффективности управления национальным резервом предлагается внести соответствующее изменение в ч.20 закона, определяющую полномочия по управлению нацрезервом уполномоченному органу по управлению культурными ценностями – Министерству образования, науки, культуры и спорта.
О.Агазарян представил положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам. Комиссия предложила изменить порядок пакета, сделав первым проект о внесении изменений и дополнения в закон “О драгоценных металлах".