ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը դեկտեմբերի 8-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել ««Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Փոխնախարարի խոսքով  առաջարկվում է դիվանագիտական ծառայության պաշտոն համարվող գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը դարձնել քաղաքացիական ծառայության պաշտոն: Օրինագիծն առաջարկվում է լրացնել նոր մասով, համաձայն որի՝ պաշտպանության հարցերով ռազմական կցորդները կարող են ունենալ տեղակալներ եւ օգնականներ: Նախատեսվում է նաեւ ամրագրել, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից եւ պետական կառավարման մարմինների համակարգից համապատասխան ծառայողներ կարող են գործուղվել ԱԳՆ՝ նախարարության եւ նշված մարմինների միջեւ պայմանավորվածության դեպքում:
Հիմնական զեկուցողը տեղեկացրել է, որ օրենքի նախագծում կատարվել են տեխնիկական բնույթի փոփոխություններ, իսկ  որոշ կարգավորումներ համապատասխանեցվել են «Հանրային ծառայության մասին» օրենսդրությամբ սահմանված դրույթներին:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանն առաջարկել է կատարել լրացում, ըստ որի՝ կադրերի ռեզերվում գրանցվում են նաեւ դիվանագիտական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար անցկացված մրցույթում հաղթող ճանաչված, սակայն պաշտոնի չնշանակված անձինք: Հանձնաժողովի նախագահը պարզաբանել է, որ լինում են դեպքեր, երբ մրցույթի մասնակիցները հավասար միավորներ են հավաքում, բայց պաշտոնի թափուր տեղը մեկն է եւ նշանակվում է մեկը: Սարգիս Խանդանյանն  առաջարկում է մրցույթը հաղթած, բայց չնշանակված անձին գրանցել դիվանագիտական ծառայության կադրերի ռեզերվում՝ առանց դիվանագիտական ստաժ համարելու:
Կառավարության ներկայացուցիչն իր եզրափակիչ ելույթում տեղեկացրել է, որ Սարգիս Խանդանյանի առաջարկն ընդունվում է:

8 декабря на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям заместитель министра иностранных дел РА М.Сафарян представил во втором чтении проект о внесении поправок в закон “О дипломатической службе".
По словам замминистра, предлагается перевести должность генсека, которая считается должностью дипломатической службы, в должность гражданской службы. Рекомендуется дополнить законопроект новой частью, согласно которой военные атташе по вопросам обороны могут иметь заместителей и помощников. Планируется также установить, что соответствующие сотрудники Аппарата Премьер-министра РА и системы органов государственного управления могут быть направлены в МИД по договоренности между министерством и указанными органами.
Основной докладчик сообщил, что в законопроект внесены технические изменения, а также некоторые положения приведены в соответствие с нормами, определенными законодательством о публичной службе.
Содокладчик председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян предложил внести дополнение, согласно которому лица, признанные победителями в конкурсе, претендующие на замещение вакантной должности на дипломатической службе, но не назначены на должность, также состоят на учете в кадровом резерве. Председатель комиссии уточнил, что бывают случаи, когда участники конкурса набирают равные баллы, но вакансия лишь одна. С.Ханданян предлагает лицо, выигравшее конкурс, но не назначенное, зачислить в кадровый резерв дипломатической службы, без учета дипломатического стажа.
Представитель правительства в своем заключительном выступлении сообщил, что предложение С.Ханданяна принято.