ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 8-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» եւ ««Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանի ներկայացմամբ ««Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծով կարգավորվում են  քաղաքացիություն չունեցող անձանց կարգավիճակի սահմանման  եւ փաստաթղթավորման ընթացակարգերը, ինչպես նաեւ դրույթներ, որոնք ուղղված են քաղաքացիություն չունենալու հանգամանքը ստեղծող պայմանները կանխարգելելուն: Նախագծով սահմանվում է քաղաքացիության դադարեցման, անչափահասների եւ չափահասների քաղաքացիության դադարեցման ընթացակարգերի իրավական տարբերակում մտցնելու հարցը:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի անդամ Քրիստինե Պողոսյանը ներկայացրել է նախագծի վերաբերյալ քաղաքացիների կողմից հնչեցված հարցերը:
«Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրինագծի մասին պատգամավորների  հարցերին է պատասխանել  ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ Անդրանիկ Սիմոնյանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո օրենքների նախագծերի վերաբերյալ գրավոր առաջարկներ չեն եղել:

8 декабря Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности на внеочередном заседании обсудила во втором чтении проекты о внесении изменений и дополнений в законы "О гражданстве РА” и "О службе в органах национальной безопасности".
Проект о внесении поправок в закон “О гражданстве РА”, представленный начальником Службы миграции и гражданства МВД РА, основным докладчиком А.Казаряном, регулирует процедуры определения и документального оформления статуса лиц без гражданства, а также другие важные положения. Проект определяет вопрос введения правового разграничения между процедурами прекращения гражданства, прекращения гражданства несовершеннолетних и совершеннолетних.
Содокладчик член комиссии К.Погосян представила вопросы, возникшие у граждан относительно проекта.
Заместитель директора Службы национальной безопасности (СНБ) А.Симонян ответил на вопросы депутатов о проекте, предусматривающем внесение изменений и дополнений в закон "О службе в органах национальной безопасности".
Председатель комиссии А.Кочарян сообщил, что после первого чтения письменных предложений по законопроектам не поступало.