Այս նախագծերի փաթեթն էական բարեփոխում է զբոսաշրջության ոլորտում, որի նպատակն է հասցեավորել այն բոլոր մարտահրավերները, որոնք այսօր առկա են մեր երկրում զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման առջեւ, ինչպես նաեւ իրացնել այն հնարավորությունները, որոնք այսօր տալիս է զբոսաշրջության ոլորտն աշխարհում եւ, մասնավորապես, Հայաստանում: Այս մասին ասել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով «Զբոսաշրջության մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով: Օրենսդրական նախաձեռնությամբ կարգավորվում են զբոսաշրջության բնագավառում պետական քաղաքականության հիմունքները, գործունեություն իրականացնող անձանց ներկայացվող պահանջների, ֆիզիկական անձանց հանգստի, շրջագայության, ազատ տեղաշարժման իրավունքների իրականացման եւ պաշտպանության, զբոսաշրջային փաթեթի պայմանագրի կնքման, կատարման եւ դադարման հետ կապված հարաբերությունները: Սահմանվում են այցելու, մեկօրյա այցելու, զբոսաշրջիկ, սփյուռքահայ զբոսաշրջիկ, զբոսաշրջություն, զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցող անձանց միավորում, ներգնա եւ արտագնա զբոսաշրջություն, զբոսաշրջային փաթեթ, զբոսաշրջային փաթեթի պայմանագիր, զբոսաշրջային փաթեթի մեկնարկ, տուր, զբոսաշրջային ռեսուրսներ, զբոսաշրջային արդյունք (պրոդուկտ), զբոսաշրջային գործունեության սուբյեկտ, զբոսաշրջային օպերատոր, ներգնա զբոսաշրջային գործակալ, ներքին զբոսաշրջային գործակալ, արտագնա զբոսաշրջային գործակալ եւ այլ հիմնական հասկացությունները: Նախարարը տեղեկացրել է, որ  զբոսաշրջային գործունեությունն այժմ կարգավորվում է 2003 թվականին ընդունված «Զբոսաշրջության եւ զբոսաշրջային գործունեության մասին» օրենքով, որով ոլորտն ամբողջությամբ չի կարգավորվում:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Դավիթ Առուշանյանը:
Ելույթ ունեցած պատգամավորները ներկայացրել են իրենց դիտողություններն ու առաջարկները՝ նշելով նախագծերում առկա թերությունները:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ ունենալով՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանն անդրադարձել է գործընկերների բարձրացրած հարցերին, տվել պարզաբանումներ: Նշվել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում օրենսդրական փաթեթը կբարելավվի:
Եզրափակիչ ելույթներում Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ու հարակից զեկուցող Դավիթ Առուշանյանն անդրադարձել են պատգամավորների հարցերին: Օրենսդրական փաթեթը քննարկվել է ԱԺ դեկտեմբերի 8-ի հերթական նիստերում:

The package of these drafts is an essential improvement in the sphere of tourism, and its goal is to address all the challenges, which today exist in our country before the development of the sphere of tourism, as well as also realize the opportunities that today the sphere of tourism gives in the world, particularly in Armenia, The RA Minister of Economy Vahan Kerobyan said this, presenting for debate in the first reading the draft law on Tourism with the enclosed legislative package. The legislative initiative regulates the bases of the state policy in the sphere of tourism, the relations regarding the demands being presented by the persons carrying out the activity, the physical persons’ rest, tour, the execution and protection of rights of free movement, signing, implementation and suspension of the touristic package contract. The Minister informed that now the touristic activity is regulated by the law on Tourism and Touristic Activity adopted in 2003, by which the sphere is not completely regulated.
Davit Arushanyan presented the endorsement of the NA Standing Committee on Economic Affairs.
The deputies who took the floor introduced their remarks and proposals, noting the shortcomings existing in the drafts.
On behalf of the RA NA Standing Committee on Civil Contract Faction, the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan touched upon his colleagues’ raised issues and gave clarifications. It was noted that the legislative package will be improved during the period from the first to the second reading.
In their final speeches the Minister of Economy Vahan Kerobyan and the co-rapporteur Davit Arushanyan referred to the deputies’ questions.