«Ներքին աուդիտի մասին» օրենքում փոփոխություններն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու հարցը խորհրդարանը քննարկել է ԱԺ դեկտեմբերի 11-ի հերթական նիստում:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը պարզաբանել է, որ հստակեցնող կարգավորումներ են առաջարկվել: Գործող օրենսդրությամբ սահմանվում է, որ ներքին աուդիտի ստորաբաժանման ղեկավար կարող են լինել քաղաքացիական եւ համայնքային ծառայողները: Արթուր Մանուկյանը նշել է, որ օրենսդրական հակասություն կա. պետական եկամուտների կոմիտեում, օրինակ, դա հատուկ ծառայություն է: «Այս դրույթը դարձնում ենք հանրային ծառայություն, որ այս հակասությունը վերանա»,- նշել է նա:
«Ներքին աուդիտի մասին» օրենքով առկա սահմանափակմամբ Ներքին աուդիտի ստորաբաժանման ղեկավար չեն կարող նշանակվել վերջին երկու տարվա ընթացքում առանձին կառուցվածքային ստորաբաժանման կամ ինքնուրույն միավորի ղեկավար հանդիսացած անձինք: Այս ժամկետն էլ առաջարկվում է դարձնել մեկ տարի:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Էդգար Հակոբյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

The Parliament debated the issue of adopting the amendments to the law on Internal Audit in the first reading at the NA regular sitting on December 11.
The Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Artur Manukyan clarified that specifying regulations were proposed. According to the current legislation, the Head of the Internal Audit Daepartment can be civil and community employees. Artur Manukyan noted that there is a legislative contradiction: In the State Revenue Committee, for instance, it is a special service. "We make this provision a public service so that this contradiction disappears," he said.
With the limitation of the law on Internal Audit, persons who have been heads of a separate structural unit or an independent unit during the last two years cannot be appointed as a Head of the Internal Audit department. It is proposed to change this term to one year.
The member of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Edgar Hakobyan presented the endorsement of the Committee.