Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է քրեակատարողական ծառայողների վերապատրաստման եւ հատուկ ուսուցման արդյունավետության բարձրացման ընթացքն ապահովելու հետ: Ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանը դեկտեմբերի 11-ի ԱԺ հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ նրա` ներկայում, քրեակատարողական ծառայողի վերապատրաստման կամ հատուկ ուսուցման դասընթացների ավարտի հանձնվող ստուգարքի արդյունքում բացասական` «չստուգված» գնահատական ստանալու դեպքում օրենքով հստակ իրավական հետեւանքներ նախատեսված չեն: Արդյունքում ստացվում է, որ քրեակատարողական ծառայողի շարունակական կրթության արդյունավետության եւ մասնագիտական որակական գիտելիքների ու հմտությունների որակական աճի ապահովումը թողնված է քրեակատարողական ծառայողի հայեցողությանը, որը ո'չ մասնագիտորեն, ո'չ էլ իրավական առումով ճիշտ չէ:
Նշվել է, որ առաջարկվում է որպես քրեակատարողական ծառայողի Քրեակատարողական ծառայությունից ազատման հիմք սահմանել երկու տարի անընդմեջ իր մեղքով վերապատրաստման անհատական ծրագրով հաստատված կրեդիտները չստանալը, ինչպես նաեւ երկու տարի անընդմեջ հատուկ ուսուցման եւ Քրեակատարողական ծառայության գերակա խնդիրների արդյունավետ լուծմանն ուղղված քրեակատարողական ծառայողների մասնագիտական գիտելիքների եւ կոմպետենցիաների զարգացման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված վերապատրաստման դասընթացների ավարտին հանձնվող ստուգարքի արդյունքում բացասական` «չստուգված» գնահատական ստանալը:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Արփինե Դավոյանը ներկայացրել է գլխադասային` ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Պատգամավորների` բանախոսներին ուղղված հարցերն առնչվել են օրենքի նախագծի ընդունման անհրաժեշտությանը, ատեստավորմանը, դրա հետ կապված վիճակագրությանն ու այլ խնդիրների:

“Необходимость принятия проекта обусловлена ​​обеспечением процесса повышения эффективности переподготовки и специального обучения сотрудников уголовно-исполнительных учреждений (УИУ)”, - отметил заместитель министра юстиции РА Л.Балян, представляя в первом чтении проект о внесении дополнения в закон “Об уголовно-исполнительной службе” на очередном заседании НС 11 декабря.
По его словам, в действующем законе не предусмотрены четкие правовые последствия при получении сотрудником УИУ отрицательной, "незачетной" оценки по итогам теста, сданного для прохождения курсов переподготовки или спецобучения. В результате получается, что обеспечение эффективности непрерывного образования работника исправительного учреждения, качественного роста его профессиональных знаний и навыков отдано на усмотрение работника исправительного учреждения, что не является ни профессионально, ни юридически правильным.
Отмечено, что основанием для освобождения сотрудника УИУ со службы предлагается установить два года подряд неполучение по собственной вине кредитов, утвержденных индивидуальной программой переподготовки, а также два года подряд получение сотрудником УИУ отрицательной, "незачетной" оценки при спецобучении в связи с необходимостью развития профессиональных знаний и компетенций сотрудников УИУ, направленных на эффективное решение приоритетных задач службы, и т.д.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам представила депутат А.Давоян
Вопросы депутатов докладчикам были связаны с необходимостью принятия законопроекта, сертификацией, соответствующей статистикой и другими вопросами.