Հարկային օրենսգրքի որոշ դրույթներ օրենքի դրույթներին համապատասխանեցնելու, ինչպես նաեւ օրենքում առկա տարընկալումների առիթ տվող որոշ կարգավորումներ հստակեցնելու եւ հարկային մարմնի բնականոն գործունեությանը նպաստող դրույթներ նախատեսելու նպատակով մշակվել է «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Սնանկության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը: Այն առաջին ընթերցմամբ Ազգային ժողովին է ներկայացրել Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը:
Նախագծերի ընդունմամբ օրենսգրքի 324-րդ հոդվածի 2-րդ մասը կհամապատասխանեցվի օրենքի դրույթներին, հարկային մարմինը կստանա ֆիզիկական անձանց մասով հարկադիր սնանկության դիմում ներկայացնելու հնարավորություն, իսկ սնանկ ճանաչված պարտապանը` սնանկության վարույթի ընթացքում առաջացող հարկային պարտավորությունները կատարելու հնարավորություն: Կկանոնակարգվեն մինչեւ պարտապանին սնանկ ճանաչելու մասին վճիռը հրապարակվելը սկսված (կամ դրանց վերաբերյալ հանձնարարագիր հրապարակված) ստուգումների եւ ուսումնասիրությունների իրականացմանը, եկամտային հարկի, սոցիալական վճարների եւ դրոշմանիշային վճարի գումարների բավարարման հերթականությանը, այլ սնանկության վարույթով առաջացած պետական տուրքի գումարի վճարմանը, օրենքով նախատեսված դատական ակտերի բողոքարկման ժամկետների հաշվարկին, էլեկտրոնային ապացույցների ներկայացմանը վերաբերող հարցերը:
Նախաձեռնության վերաբերյալ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Լիլիթ Մինասյանը:

In order to bring certain provisions of the Tax Code into line with the provisions of the law, as well as to clarify some regulations that give rise to misunderstandings in the law and to provide provisions that contribute to the normal operation of the tax authority, the legislative package on Making Amendments and Addenda to the Tax Code of the Republic of Armenia and on Making Addenda and Amendments to the Law on Bankruptcy was elaborated. The Deputy Chairman of the State Revenue Committee Artur Manukyan presented it to the National Assembly in the first reading.
With the adoption of the drafts, Article 324.2 of the Code will be brought into line with the provisions of the law, the tax authority will be given the opportunity to submit an application for involuntary bankruptcy in respect of individuals, and the declared bankrupt debtor will be given the opportunity to fulfill the tax obligations arising during the bankruptcy proceedings.
Lilit Minasyan presented the endorsement of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs regarding the initiative.