Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն հայոց կաթողիկոսը Ազգային ժողովում
Օգոստոսի 28-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն հայոց կաթողիկոսին:
Վեհափառը, որ առաջին անգամ էր խորհրդարանում պարոն Թորոսյանի Աժ նախագահ ընտրվելուց հետո, վերստին իր շնորհավորանքն ու բարեմաղթանքները ուղղեց Աժ նախագահին` մաղթելով, որ նրա գործունեությունը արգասաբեր լինի եւ ազգային կյանքում ավելի շատ լինեն առաջընթաց վերելք ապահովող կանոնակարգումները, նշելով նաեւ այն երկարամյա, արդյունավետ համագործակցությունը, որ նախորդել է պարոն Թորոսյանի` որպես Ազգային ժողովի փոխնախագահ պաշտոնավարման ընթացքում եւ արտահայտվել է հանուն հայ առաքելական եկեղեցու շահերի գործունեությամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայ առաքելական եկեղեցու եւ պետության հարաբերությունների կարգավորման օրինագծի մշակման խնդիրները` որպես հետեւանք բարեփոխման արդյունքում սահմանադրությունում ներառված համապատասխան հոդվածի: Վեհափառ հայրապետը լիահույս է, որ օրենքի նախագծի մշակումն ու ընդունումը հնարավորություն կտա կանոնակարգել եկեղեցի-պետություն հարաբերությունները եւայն խնդիրները, որոնք վերաբերում են բարձրաստիճան հոգեւորականների մասնակցությամբ պետական միջոցառումների արարողակարգին, հոգեւոր դաստիարակությանը, կրթությանը, հայ առաքելական եկեղեցու խորհրդանիշների օգտագործմանը` ընդհանրապես եկեղեցու կենսագործունեությանը:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, ընդգծելով Հայ առաքելական եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը հոգեւոր կյանքում եւ դերակատարությունը որպես հայ ինքնության անբաժանելի եւ կարեւոր հատված, կարեւորեց օրենքի ընդունումը, հետխորհրդային վերափոխումների մեջ հասարակական կյանքի առողջացման, բարոյական դաստիարակության խնդիրների պատշաճ լուծումը: Նշվեց, որ մեր երկրում, ապահովելով խղճի եւ դավանանքի ազատությունը, օրենքի շրջանակներում գործող կրոնական կազմակերպությունների գործունեության ազատությունը, այդուհանդերձ մենք պարտավոր ենք առանձնացնել Հայ առաքելական եկեղեցին`  որպես ազգային արժեհամակարգի կարեւոր բաղկացուցիչ: Օրինագիծը պիտի որոշարկի հայ առաքելական եկեղեցու առաքելությունը` հոգեւոր-մշակութային կյանքում նրա ունեցած եւ ունենալիք դերակատարության, կարգավիճակի, իրավունքների առումով: Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց առաջիկայում համատեղ քննարկումներով օրենքի նախագծի մշակման եւ հետագա հանդիպումների շուրջ:
Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը եւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն հայոց կաթողիկոսը քննարկեցին նաեւ փոխադարձ կարեւորություն ունեցող այլ հարցեր:

Его Святейшество Католикос Всех Армян Гарегин Второй в Национальном Собрании
28 августа Председатель НС РА Тигран Торосян принял Его Святейшество Католикоса Всех Армян Гарегина Второго.
Его Святейшество, впервые побывавший в парламенте после избрания г-на Торосяна Председателем НС, вновь поздравил Председателя  НС, пожелав, чтобы его деятельность была плодотворной и в национальной жизни было бы больше правопорядка, обеспечивающих стремительный подъем, отметил также долгое, эффективное сотрудничество в бытность г-на Торосяна вице-спикером НС, выразившееся в деятельности в интересах Армянской Апостольской Церкви (ААЦ).
В ходе встречи обсуждались задачи разработки законопроекта, регулирующего отношения ААЦ и государства – как следствие включенной в Конституцию  в итоге реформирования соответствующей статьи. Патриарх полон надежд, что разработка проекта закона и принятие его дадут возможность регламентировать отношения Церковь –Государство  и проблемы, касающиеся церемониала государственных мероприятий с участием высшего духовенства, духовного воспитания, образования, использования символов ААЦ – вообще жизнедеятельности церкви.
Председатель НС Тигран Торосян, подчеркнув исключительную миссию ААЦ в духовной жизни и ее роль как  неделимой и важнейшей части армянской самобытности, отметил важность принятия закона, оздоровления общественной жизни в пору постсоветских преобразований, достойного решения проблем нравственного воспитания. Было отмечено, что в нашей стране, обеспечивающей свободу совести и вероисповедания, свободу деятельности действующих в рамках закона религиозных организаций, тем не менее мы обязаны дифференцировать ААЦ как важную составляющую системы национальных ценностей. Законопроект должен конкретизировать миссию ААЦ –  имеющуюся и предстоящую роль в духовно-культурной жизни,   статус, права. Достигнута была договоренность о разработке проекта закона в ходе  дальнейших совместных обсуждений, о последующих встречах.
Председатель НС Тигран Торосян и Его Святейшество Католикос Всех Армян Гарегин Второй обсудили также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.