Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությամբ վարչական պատասխանատվություն չի կիրառվի հարկերը, տուրքերը եւ պարտադիր վճարները սահմանված ժամկետում չվճարելու համար, ինչպես նաեւ կկարգավորվեն ընդհանուր վարութային հարցեր, օրենքով սահմանված էլեկտրոնային եղանակով վարույթների իրականացման դրույթները կտարածվեն հարկային մարմնի քննությանը ենթակա բոլոր գործերի նկատմամբ, իսկ օրենքի ուժի մեջ մտնելու դրույթի խմբագրման արդյունքում մինչեւ էլեկտրոնային համակարգի ներդրումը, ինչպես նաեւ էլեկտրոնային համակարգի տեխնիկական շահագործման անհնարինության դեպքերում՝ վարչական վարույթները կիրականացվեն թղթային եղանակով, ինչի արդյունքում կկարգավորվեն, ի թիվս այլ հարցերի՝ օրենքով սահմանված հարկ վճարողի պաշտոնատար անձանց վարչական իրավախախտման վարույթների շրջանակում անձնական գրասենյակի միջոցով ծանուցելու հետ կապված հարաբերությունները:
Ասել է ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը՝ Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 11-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը:
Նրա հավաստմամբ խնդիրն այն է, որ օրենսգրքով վարչական վարույթի հարուցումը հարկային մարմնի կողմից իրականացվող կրկնակի վարչարարություն է, որն արդյունավետ չէ՝ հիմք ընդունելով օրենսգրքի 170.3-րդ հոդվածով սահմանված պատասխանատվության կիրառման պրակտիկան:
Նշվել է, որ հարկերի չվճարման դեպքերի կանխարգելման եւ հարկ վճարողների կողմից հարկային պարտավորությունները սահմանված ժամկետներում չկատարելու դեպքում դրանց կատարումն ապահովելու նպատակով հարկային մարմինն ունի ՀՀ հարկային օրենսգրքով սահմանված համապատասխան վարչական գործիքակազմ (չվճարված հարկային պարտավորությունների գանձման, ինչպես նաեւ հարկ վճարողի գույքի արգելանքի վարչական վարույթների իրականացում), որով էլ ապահովվում է հարկ վճարողների կողմից համապատասխան պարտավորությունների կատարումը եւ պետական բյուջեի եկամուտների վերականգնումը:
Նշվել է նաեւ, որ ՀՀ հարկային օրենսգրքով եւ վճարների վերաբերյալ ՀՀ օրենքներով պատասխանատվություն է նախատեսված պետական հարկերի եւ վճարների վճարումը սահմանված ժամկետներում չվճարելու կամ այդ ժամկետներից ուշ վճարելու դեպքում՝ ժամկետանց յուրաքանչյուր օրվա համար նախատեսված է տույժի վճարում:
Հիմք ընդունելով վերոգրյալը՝ առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել օրենսգրքի 170.3-րդ հոդվածը:
Բանախոսը պատասխանել է նաեւ պատգամավորների հարցերին, որոնք առնչվել են ոլորտի խնդիրներին:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը ներկայացրել է գլխադասային՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

Согласно законодательной инициативе правительства, не будет применяться административная ответственность за неуплату налогов, пошлин и обязательных платежей в указанный срок, а также будут регулироваться общеадминистративные вопросы, будут действовать положения установленного законом электронного порядка на все случаи, подлежащие проверке налоговым органом, и в результате редактирования положения закона о вступлении в силу до внедрения электронной системы, а также в случаях технической эксплуатации электронной системы. При невозможности данной системы   административное производство будет осуществляться в бумажной форме, в результате чего будут регулироваться отношения, связанные с уведомлением должностных лиц налогоплательщика через личный офис в рамках производства по делам об административных правонарушениях.
11 декабря об этом сообщил заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) А.Манукян, представляя к обсуждению в первом чтении на очередном заседании НС пакет проектов о внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях.
По его словам, проблема в том, что возбуждение административного производства по Кодексу – это двойное администрирование, осуществляемое налоговым органом, которое не является эффективным, исходя из практики применения ответственности, определенной ст.170.3 Кодекса.
Отмечено, что для предотвращения случаев неуплаты налогов и обеспечения их исполнения в случае невыполнения налогоплательщиками своих налоговых обязательств в установленные сроки налоговый орган располагает соответствующим административным инструментарием, определенным Налоговым кодексом РА (проведение административных процедур по взысканию неуплаченных налоговых обязательств, арест имущества налогоплательщика), чем обеспечивается исполнение налогоплательщиками соответствующих обязательств и восстановление доходов госбюджета.
Также отмечено, что при неуплате государственных налогов и сборов в установленные сроки или несвоевременной уплате предусмотрена пеня за каждый день просрочки.
Исходя из вышеизложенного, предлагается признать утратившим силу ст.170.3 Кодекса.
Докладчик также ответил на вопросы депутатов, связанные с проблемами сферы.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам представил содокладчик депутат О.Агазарян.