Հայաստանում բարեգործության ոլորտի բարեփոխումներին, հասարակական կազմակերպություններին, ինչպես նաեւ աշխատանքային պայմանագրերի էլեկտրոնային հարթակ տեղափոխման օրենսդրական նախագծին առնչվող հարցերը դեկտեմբերի 11-ին քննարկել են ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը, հանձնաժողովի  անդամներ Զարուհի Բաթոյանը, Գայանե Եղիազարյանը, Լիլիթ Ստեփանյանը, Մարիամ Պողոսյանը եւ Ամերիկայի առեւտրի պալատը Հայաստանում (AmCham) կազմակերպության ներկայացուցիչները:
Քննարկման մասնակիցներն անդրադարձել են ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությանը, որը վերաբերում է աշխատանքային պայմանագրերին, ինչն առաջարկվում է կնքել էլեկտրոնային տարբերակով: Նախաձեռնությունը  քննարկվել եւ մշակվել է մի շարք գերատեսչությունների հետ համատեղ:  Հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանի խոսքով օրենսդրական նախաձեռնության ընդունումն ավելի տեսանելի եւ թափանցիկ կդարձնի գործատու-աշխատող հարաբերությունների առկայությունը եւ կնվազեցնի թաքնված աշխատուժի  ռիսկերը:  Այն նաեւ հնարավորություն կտա ՀՀ առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնին (ԱԱՏՄ) ավելի պարզ գործիքակազմով ստուգել գործատուի մոտ աշխատանքային հարաբերությունների առկայությունը կամ բացակայությունը:
Քննարկման մասնակիցները նշել են այն փաստը, որ ոչ բոլոր գործատուները կամ աշխատանք փնտրող քաղաքացիներն ունեն էլեկտրոնային ստորագրության հնարավորություն:
«Այս պահին պետք է հասկանալ՝ արդյո՞ք պետությունը հնարավորություն ունի  իրականացնել էլեկտրոնային ստորագրության պատշաճ ապահովում բոլոր քաղաքացիների համար»,- ասել է Հերիքնազ Տիգրանյանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաեւ բարեգործական ծրագրերի հետ կապված  խնդիրներին: Նշվել է, որ այն ձեւակերպումը, որն առկա է «Բարեգործության մասին» ՀՀ օրենքում եւ այն  կարգավորումները, որոնք կան Հարկային օրենսգրքում, չեն նպաստում կազմակերպությունների կողմից բարեգործական ծրագրերի իրականացմանը:
Ընդգծվել է, որ ոչ թե կազմակերպությունն է ճանաչվում բարեգործական, այլ՝ ծրագիրը, որն իրականացնում է տվյալ կազմակերպությունը՝ Կառավարության համապատասխան հանձնաժողովի կողմից: Գործընթացը բավականին ժամանակատար է, մինչդեռ բարեգործական ծրագիրը ենթադրում է որոշակի հրատապություն:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ դրամաշնորհով ստացված միջոցների՝ օրենքով սահմանված շեմն անցնելու խնդրին, ըստ որի՝ հասարակական կազմակերպությունը պարտավորվում է ավելացված արժեքի հարկ վճարել:
Նշվել է, որ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված չէ «դրամաշնորհ» եզրույթը: Առաջարկներ են հնչել հետեւել մեր տարածաշրջանի երկրների օրինակին եւ ընդունել առանձին իրավական ակտ, որը կսահմանի, թե ինչ է դրամաշնորհը: Դա հնարավորություն կտա դրամաշնորհների շրջանակում իրականացվող ծրագրերն ավելի դյուրացված մեխանիզմով ճանաչել բարեգործական:
Դաշտը բարելավելու նպատակով պատգամավորները պատրաստակամություն են հայտնել կազմակերպել աշխատանքային քննարկում շահագրգիռ կողմերի, օրենսդիրի եւ գործադիրի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:

11 декабря председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян, члены комиссии З.Батоян, Г.Егиазарян, Л.Степанян, М.Погосян и представители организации Американской торговой палаты в Армении (AmCham) обсудили реформы в благотворительной сфере, вопросы общественных организаций, законодательный проект о переносе трудовых договоров на электронную платформу.
Участники дебатов обратились к намеченной в Трудовом кодексе РА поправкe по трудовым договорам, которые предлагается заключать в электронной форме. Инициатива обсуждалась и разрабатывалась совместно с рядом ведомств. По словам председателя комиссии Э.Тигранян, принятие законодательной инициативы сделает  отношения между работодателем и работником более видимыми и прозрачными, снизит риски скрытой рабочей силы. Это также позволит Инспекционному органу  здравоохранения и труда РА проверять наличие или отсутствие трудовых отношений у работодателя с помощью более простого инструментария.
Участники дискуссии отметили факт, что не все работодатели или граждане, ищущие работу, имеют возможность электронной подписи.
"В данный момент необходимо понять, имеет ли государство возможность обеспечить должное обеспечение электронных подписей для всех граждан", - отметила Э.Тигранян.
На встрече также были затронуты проблемы, связанные с благотворительными программами. Отмечено, что формулировки, существующие в законе "О благотворительности", и нормы, существующие в Налоговом кодексе, не способствуют реализации благотворительных программ организациями.
Подчеркнуто, что благотворительной признается не организация, а программа, реализуемая данной организацией соответствующей правительственной комиссией. Процесс достаточно трудоемкий, а благотворительная программа предполагает определенную срочность.
Также было упомянуто о выдаче полученных за счет гранта средств, превышающих порог, установленный законом, согласно которому общественная организация обязана платить налог на добавленную стоимость (НДС).
Отмечено, что термин "грант" законодательством РА не определен. Высказано предложение последовать примеру стран нашего региона и принять отдельный законодательный акт, который определит, что такое грант. Это позволит с более простым механизмом признать проекты, реализуемые в рамках грантов, благотворительными.
Для совершенствования сферы депутаты выразили готовность организовать рабочее обсуждение с участием заинтересованных сторон, представителей законодательной и исполнительной властей.