ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հռիփսիմե Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում: Հոկտեմբերի 11-ի ելույթում պատգամավորը նշել է.
«Շնորհակալություն, պարո՛ն նախագահ:
Ցանկանում եմ Սոցիալիստական խմբի անունից շնորհակալություն հայտնել զեկուցող տիկին Բեատրիս Ֆրեսկո-Ռոլֆոյին այս դեբատի թեմայի շուրջ իրազեկման բարձրացման եւ գործողության կոչեր հնչեցնելու հարցում հիանալի, ծավալուն աշխատանքի համար:
Այս զեկույցի թեման ինքնին շատ բարդ է եւ զգայուն: Ինչպես արդարացիորեն նշված է զեկույցում, սահմանափակ կարողություններ ունեցող կանայք ենթարկվում են անհամաչափ խտրականության: Ավելին, նրանք երկակի (բազմակի) խտրականության վտանգի տակ են, նախ` որպես կանայք, ապա որպես կանայք, ովքեր ունեն հաշմանդամություն, որն արդեն երկակի խտրականություն է, եւ կարող են ենթարկվել անգամ բազմակի խտրականության, որպես, օրինակ, որեւէ փոքրամասնություն ներկայացնող հաշմանդամ կանայք:
Եթե այս գործոններին ավելացնենք, այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են հակամարտությունները, ապա կտեսնենք, որ էլ ավելի են խորանում հաշմանդամություն ունեցող կանանց նկատմամբ բռնության ռիսկերը: Զեկույցում ներկայացված է Ուկրաինայի դեպքը, որտեղ մասնագիտացված հաստատություններում բնակվողների մեծամասնությունը հաշմանդամություն ունեցող կանայք եւ աղջիկներ են: Մեկ այլ թարմ օրինակ է Լեռնային Ղարաբաղից 9000 հաշմանդամ անձանց բռնի տեղահանումը, որոնց թվում են հաշմանդամություն ունեցող կանայք, նաեւ՝ տարեցներ:
Զեկույցը համապարփակ ներկայացնում է հաշմանդամություն ունեցող կանանց նկատմամբ բռնության կանխարգելման, ինչպես նաեւ դրա դեմ պայքարի անհրաժեշտ քայլերը:
Ցանկացած երեւույթի կանխարգելումը եւ դրա դեմ պայքարը պահանջում է տվյալ ոլորտի գիտելիքներ եւ տվյալներ: Հետեւաբար, կարեւոր կետերից մեկը համապատասխան տարանջատված, հստակ տվյալներ ունենալու անհրաժեշտությունն է՝ հասկանալու համար տվյալ հասարակության մեջ խնդրի առանձնահատկությունները, մասշտաբները, կառուցվածքը, որպեսզի հնարավոր լինի արդյունավետ պայքարել դրա դեմ:
Բայց նույնիսկ մինչ այդ, անհրաժեշտ է որպեսզի հաշմանդամություն ունեցող անձանց ներգրավումը հռչակվի իբրեւ առաջնահերթություն պետական մակարդակում, ինչը մենք տեսնում ենք Դանիայի օրինակով: Խնդիրն առաջնահերթություն հռչակելու եւ բոլոր ոլորտներում ընդգրկելու պարագայում կմեծանա ավելի կարճ ժամանակում դրական արդյունքների հասնելու հնարավորությունը:
Անդրադառնալով հաշմանդամություն ունեցող կանանց առջեւ ծառացած խոչընդոտներից շատերին (զեկուցողի բացատրական հուշագրի եւս մեկ մեծապես հաջողված հատված) հեշտ է նկատել հասարակության կողմից կառուցված խոչընդոտների հսկայական չափաբաժինը: Խոցելիությունը, որպես հաշմանդամություն ունեցող կանանց բնութագրող հասկացություն, կարծրատիպային պատկերացումները, նրանց նկատմամբ իբրեւ թերիի կամ անհավասարի վերաբերունքը: Ես խորապես համոզված եմ, որ այս տեսակի սոցիալապես կառուցված խոչընդոտները շատ ամուր փոխկապակցված կամ նույնիսկ պատճառահետեւանքային կապ ունեն տվյալ հասարակության սոցիալական նորմերի հետ: Եվ այստեղ շատ կարեւոր է վերափոխել այդ նորմերը:
Սրանից բխում է այս զեկույցի իմ վերջին նկատառումը՝ ներառական կրթության էական կարեւորությունը, որը չի կարելի թերագնահատել:
Իրականություն, որտեղ հատուկ կարիքներ ունեցող եւ չունեցող անձինք կսովորեն, կխաղան, վաղ տարիներից շատ ժամանակ կանցկացնեն միասին, կձեւավորեն հոգատարության եւ հարգանքի նորմեր ու դրական վերաբերմունք միմյանց նկատմամբ, որտեղ հաշմանդամության բազմազանությունը, իրողությունների զանազանությունը, ինչպես նշում է զեկուցողը, ճանաչված եւ ընկալելի կլինեն բոլորի կողմից: Կարծում եմ, որ այդպիսի իրողության պարագայում մեր գալիք սերունդները շատ ավելի հաջողակ կլինեն ներառական հասարակություններ կառուցելու եւ ամրապնդելու գործում, որտեղ կարծրատիպային հայացքներն ու խտրականությունը շատ ավելի քիչ տարածված կլինեն, իսկ բռնությունը՝ անընդունելի:
Հարցի ամբողջ բարդության մեջ դրական կողմն այն է, որ մենք խորհրդարանականներ ենք, հետեւաբար գործելու միջոցներ ունենք:
Կրկին մեծ շնորհակալություն տիկին Բեատրիսին:
Հարգելի՛ գործընկերներ, կոչ եմ անում բոլորիդ, կողմ քվեարկել այս զեկույցին, ինչպես պատրաստվում է անել մեր խումբը:

Hripsime Grigoryan gives a speech at PACE Session: The decision to make the inclusion of persons with disabilities a priority on a state level is necessary
The member of the RA NA delegation Hripsime Grigoryan gave a speech at PACE Autumn Session. At October 11 sitting the deputy noted:
“Thank you, Mr. President.
On behalf of the SOC group, I want to recognize the excellent, extensive work and contribution of the Rapporteur, Ms. Beatrice Fresco-Rolfo towards 1. Raising awareness and 2. Calling for action on the issue of this debate.
The very theme of this report is highly complicated and sensitive. As very rightfully stated in the report, Women with disabilities are under disproportionate risk of discrimination. Moreover, they are under the risk of multiple discrimination as women, as women with disabilities, that is already a double discrimination, and even intersectional discrimination – as women with disabilities having an affiliation to a certain minority group.
If we add to these factors such as conflict times, they even further aggravate the risks of violence against Women with Disabilities. The report presents the case of Ukraine, where the majority of residents in institutions are women and girls with disabilities. Another very fresh example is a huge group of disabled persons - 9,000 - having been subject to forced displacement from Nagorno-Karabakh - among them many women, including elderly women.
The report comprehensively covers the measures that should to be undertaken to both prevent and combat violence against Women with disabilities. Preventing and combating any phenomena, requires knowledge and data about it.
So one of essential points is the need to have relevant disaggregated data, disability-sensitive data in order to understand the specificities, the scale, structure of the issue in a given society to make it possible to efficiently struggle against it. But even before that, the decision to make the inclusion of persons with disabilities a priority on a state level, a thing we can see that Denmark has done, can be one effective way to address the whole issue. Once prioritized and then mainstreamed the chances to achieve positive results in shorter times are higher.
Looking at very many of the obstacles faced by women with disabilities – another greatly elaborated section in the Explanatory memorandum by the Rapporteur – it is easy to observe the huge extent of socially constructed obstacles – vulnerability as a notion essentialising women with disabilities, the huge extent of stereotypical views of women with disabilities, their treatment as persons of a lesser value or unequal.
I firmly believe that these kind of socially constructed obstacles have very strong correlation or even causal relation with the social norms of a given society. And here it is highly important to transform those norms.
And there comes my final point in this intervention - the core importance of inclusive education that cannot be underestimated.
A reality where persons with and without special needs are studying, playing, spending much time together from early years, developing norms and attitude of care and respect towards each other, where the diversity of disabilities, the multitude of realities, as the Rapporteur puts it, is recognized and comprehended by everyone. I believe that having this our coming generations will be much more successful in building and strengthening inclusive societies, where stereotypical views and discrimination will be far less common and violence unacceptable.
In all the complexity of the issue, the good news at least is that we are Parliamentarians, hence we do have means to act.
Huge thank you to Ms. Beatrice again. And calling on all of you, honorable colleagues, to vote for this report as the SOC group is going to do.