Մենք բարձր ենք գնահատում Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի կողմից ԱԺ-ի համար իրականացվող ծրագրերը: Համատեղ իրականացվող ծրագրերը լավ արդյունք են տալիս խորհրդարանի աշխատակազմի կարողությունների եւ հմտությունների զարգացման տեսանկյունից. ասել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը դեկտեմբերի 12-ին «Աշնանային դպրոցի» դասընթացների պաշտոնական փակման եւ մասնակիցներին վկայականների հանձնման արարողության ժամանակ` շնորհավորելով ծրագրի մասնակիցներին: Դավիթ Առաքելյանը հույս է հայտնել, որ համագործակցությունը գործընկերների հետ ապագայում էլ կշարունակվի, կիրականացվեն այլ ծրագրեր, որոնք կնպաստեն խորհրդարանի աշխատակազմի աշխատակիցների աշխատանքն էլ ավելի հմտորեն եւ արհեստավարժ կատարելուն:
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Ջեյմս Դե Ուիթը նշել է, որ դասընթացները լավ ներդրում են ապագայի համար: Դրանք հնարավորություն ընձեռեցին մասնակիցներին կատարելագործելու հաղորդակցման, կառավարման եւ առաջնորդության հմտությունները, օգտակար կլինեն ամենօրյա աշխատանքում եւ կնպաստեն ավելի արդյունավետ կատարել աշխատանքը:
«ՄՀԻ-ն կշարունակի աջակցել ձեզ եւ կօգնի մեզ ավելի լավ արձագանքել ձեր կարիքներին, կօգնի բարելավել ուսումնական ծրագիրը եւ այն հարմարեցնել ձեր կարիքներին: Հուսով ենք, որ ԱԺ-ի հետ մեր համագործակցությունն էլ ավելի կզարգանա»,- ասել է Ջեյմս Դե Ուիթը:
Շուրջ երկու ամիս խորհրդարանում իրականացվում է ԱԺ աշխատակազմի կարողությունների զարգացմանն ուղղված` ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի եւ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) համագործակցության ծրագիրը` «Աշնանային դպրոց» դասընթացների շարքը:
Դասընթացներին մասնակցած ԱԺ հանձնաժողովների եւ աշխատակազմի կառուցվածքային ստորաբաժանումների աշխատակիցները ստացել են հավաստագրեր:

We highly appreciate the programs being implemented for the National Assembly by the International Republican Institute (IRI). The joint implementing programs give good result in terms of the development of the capacities and skills of the Parliament Staff: The Chief of Staff, Secretary General Davit Arakelyan said during the ceremony of the official closing of Autumn School courses and the handing over of the certificates to the participants on December 12. Davit Arakelyan expressed hope that the cooperation with the partners will continue in future, other programs will be implemented, which will promote the employees of the Parliament Staff to do the work more skillfully and professionally.
The Program Director of the International Republican Institute in Armenia (IRI) James De Witt noted that the courses are considered to be a good investment for the future. They give an opportunity to the participants to improve the communication, governance and leadership skills, they will be useful in everyday life and will foster doing the work more effectively.
“The IRI will continue supporting you and will help us to better react your needs, will help improving the educational and to adjust it to your needs. We hope that our cooperation with the National Assembly will more develop,” James De Witt said.
The Autumn School course series of the RA NA Staff and the International Republican Institute aimed at the development of the capacities of the NA Staff are carried out in the parliament for about two months.
The employees of the NA Committees and the Staff. who took part in the courses, received certificates.