Մենք բարձր ենք գնահատում Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի կողմից ԱԺ-ի համար իրականացվող ծրագրերը: Համատեղ իրականացվող ծրագրերը լավ արդյունք են տալիս խորհրդարանի աշխատակազմի կարողությունների եւ հմտությունների զարգացման տեսանկյունից. ասել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը դեկտեմբերի 12-ին «Աշնանային դպրոցի» դասընթացների պաշտոնական փակման եւ մասնակիցներին վկայականների հանձնման արարողության ժամանակ` շնորհավորելով ծրագրի մասնակիցներին: Դավիթ Առաքելյանը հույս է հայտնել, որ համագործակցությունը գործընկերների հետ ապագայում էլ կշարունակվի, կիրականացվեն այլ ծրագրեր, որոնք կնպաստեն խորհրդարանի աշխատակազմի աշխատակիցների աշխատանքն էլ ավելի հմտորեն եւ արհեստավարժ կատարելուն:
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Ջեյմս Դե Ուիթը նշել է, որ դասընթացները լավ ներդրում են ապագայի համար: Դրանք հնարավորություն ընձեռեցին մասնակիցներին կատարելագործելու հաղորդակցման, կառավարման եւ առաջնորդության հմտությունները, օգտակար կլինեն ամենօրյա աշխատանքում եւ կնպաստեն ավելի արդյունավետ կատարել աշխատանքը:
«ՄՀԻ-ն կշարունակի աջակցել ձեզ եւ կօգնի մեզ ավելի լավ արձագանքել ձեր կարիքներին, կօգնի բարելավել ուսումնական ծրագիրը եւ այն հարմարեցնել ձեր կարիքներին: Հուսով ենք, որ ԱԺ-ի հետ մեր համագործակցությունն էլ ավելի կզարգանա»,- ասել է Ջեյմս Դե Ուիթը:
Շուրջ երկու ամիս խորհրդարանում իրականացվում է ԱԺ աշխատակազմի կարողությունների զարգացմանն ուղղված` ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի եւ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) համագործակցության ծրագիրը` «Աշնանային դպրոց» դասընթացների շարքը:
Դասընթացներին մասնակցած ԱԺ հանձնաժողովների եւ աշխատակազմի կառուցվածքային ստորաբաժանումների աշխատակիցները ստացել են հավաստագրեր:

“Мы высоко оцениваем программы Международного республиканского института (IRI ) в НС. Совместно реализуемые программы дают хорошие результаты с точки зрения развития возможностей и навыков аппарата парламента”, - отметил 12 декабря руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Д.Аракелян на официальной церемонии закрытия курсов "Осенней школы" и вручения сертификатов участникам. Поздравляя их, он выразил надежду, что сотрудничество с коллегами продолжится и в дальнейшем, будут реализованы другие программы, способствующие более умелой и профессиональной работе Аппарата НС.
Директор Армянского филиала IRI Джеймс Де Уитт отметил, что курсы являются хорошей инвестицией в будущее. Они дали участникам возможность улучшить свои коммуникативные, управленческие и лидерские навыки, будут полезны в их повседневной работе и помогут выполнять свою работу более эффективно.
IRI продолжит поддерживать вас и помогать нам лучше реагировать на ваши потребности, помогать улучшать учебную программу и адаптировать ее к вашим потребностям. Мы надеемся, что наше сотрудничество с НС будет развиваться и дальше", - подчеркнул Джеймс Де Уитт.
Около двух месяцев в парламенте реализуется программа сотрудничества Аппарата НС и IRI по развитию потенциала сотрудников НС – цикл   курсов "Осенняя школа".
Сотрудники комиссий НС и структурных подразделений аппарата, принявшие участие в курсах, получили сертификаты.