ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 12-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Նախագծի կարգավորման առարկան գյուղատնտեսության ոլորտում պետական աջակցության ծրագրերից օգտվող տնտեսվարող սուբյեկտների հարկային միջավայրի բարելավումն է», - ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը: Նա հավելել է, որ ներկա կարգավորումների պարագայում նշված սուբյեկտները որպես իրենց կատարած ծախսերի փոխհատուցում պետությունից ստանում են միանվագ գումարներ, այդ գումարները որպես անհատույց ստացված դրամական միջոցներ ստացման տարվա ընթացքում ամբողջությամբ համարվում են շահութահարկով հարկման միջոցով ստացված եկամուտ:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ առաջարկները եղել են գյուղատնտեսության ոլորտում գործող տնտեսվարող սուբյեկտներից եւ ոլորտային միություններից:
Հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկեն Թունյանի տեղեկացմամբ պատգամավորների կողմից նախագծի վերաբերյալ առաջին ընթերցումից հետո առաջարկներ չեն եղել:

12 декабря на внеочередном заседании Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам обсудила во втором чтении проект закона о внесении изменения и дополнения в Налоговый кодекс РА.
"Предметом регулирования проекта является улучшение налоговой среды хозяйствующих субъектов, использующих программы государственной поддержки в сфере сельского хозяйства", - отметил заместитель министра финансов РА А.Погосян. Он добавил, что в действующем положении указанные субъекты получают единовременные суммы от государства в качестве компенсации своих расходов и как безвозмездно полученные средства в течение года поступления полностью считаются доходами, полученными за счет налогообложения прибыли.
По информации замминистра, предложения поступили от действующих в сельскохозяйственной сфере хозяйствующих субъектов и отраслевых союзов.
Заместителя председателя профильной комиссии Б.Тунян проинформировал, что после первого чтения проекта от депутатов предложений не поступало.