ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը դեկտեմբերի 15-ին ընդունել է ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆան Յոնի գլխավորած պատվիրակությանը:
«Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկն է: Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ պատմական բարեկամությունը եւ պետությունների միջեւ ջերմ հարաբերությունները վերընթաց զարգանում են եւ բազմակողմանի բնույթ ունեն»,- ասել է Հակոբ Արշակյանը` ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում:
Դեսպանը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ քաղաքական երկխոսության մակարդակը` նշելով, որ հայ-չինական հարաբերություններն ակտիվ զարգացում են ապրում: Ըստ Ֆան Յոնգի` պետք է ակտիվացնել խորհրդարանական փոխգործակցությունը, հաճախակի դարձնել փոխայցերը:
ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների հետագա խորացումն ու զարգացումը` ընդգծելով, որ երկկողմ փոխգործակցության հարցում նշանակալի դերակատարում ունեն միջխորհրդարանական կապերը:
Միջխորհրդարանական փոխգործակցության շրջանակում նա առանձնակի կարեւորել է բարեկամական խմբերի աշխատանքը:
Կողմերն անդրադարձել են երկու երկրների համագործակցության ուղղություններին, հետագա ծրագրերին: Շեշտադրվել է հատկապես տնտեսական կապերի ընդլայնման անհրաժեշտությունը, բարձր տեխնոլոգիաների եւ կրթության ոլորտներում փոխգործակցության խորացումը:
ԱԺ նախագահի տեղակալը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը` նշելով, որ այն ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ տարածաշրջանի երկրների, միջազգային գործընկերների համար կարեւոր, արդյունավետ ծրագիր է:
Դեսպանն արձագանքելով` նշել է, որ կարող է դիտարկվել նաեւ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» եւ «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրերի շրջանակում փոխգործակցության հնարավորությունը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի անդամներ Լենա Նազարյանը, Ալեքսեյ Սանդիկովը, Արմեն Խաչատրյանը եւ Թագուհի Ղազարյանը:
Հակոբ Արշակյանի ուղեկցությամբ հյուրերը շրջել են ԱԺ շենքում, եղել Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում, գրադարանում, ծանոթացել խորհրդարանի թանգարանի ցուցանմուշներին:

On December 15, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan received the delegation led by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to the RA Fan Yong.
“The People’s Republic of China is one of Armenia’s important partners. The historical friendship between Armenia and China and the warm relations between the states are developing upwards and have a multifaceted nature,” Hakob Arshakyan said, welcoming the guests in the Parliament.
The Ambassador highly appreciated the level of political dialogue between Armenia and China, noting that Armenian-Chinese relations are actively developing. According to Fan Yong, parliamentary interaction should be activated, mutual visits should be more frequent.
The NA Vice President highlighted the further deepening and development of the relations between the two countries, underlining that the inter-parliamentary ties play a significant role in bilateral cooperation.
Within the framework of inter-parliamentary interaction, he attached particular importance to the work of the Friendship Groups.
The parties referred to the directions of cooperation between the two countries and future programmes. The necessity of expansion of economic ties, deepening of cooperation in the fields of high technologies and education was emphasized.
The NA Vice President presented the Crossroads of Peace project developed by the RA Government, noting that it is an important and effective programme not only for Armenia, but also for the countries of the region and international partners.
In response, the Ambassador noted that the possibility of interaction within the framework of the One Belt, One Road initiative and the Crossroads of Peace project can be considered as well.
The members of the NA Armenia-China Friendship Group Lena Nazaryan, Aleksey Sandikov, Armen Khachatryan and Taguhi Ghazaryan attended the meeting.
The guests, ccompanied by Hakob Arshakyan, took a tour in the NA building, visited the session hall of the National Assembly, the library, got acquainted with the exhibits of the Parliament Museum.