Քննարկվել է ԵԱՏՄ շրջանակներում գործարար միջավայրում համագործակցության ապահովման «Հնարավորությունների պատուհան» նոր հայեցակարգի ներդրման հարցը
Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց ի վեր ՀՀ արտաքին առեւտրաշրջանառության ծավալների դինամիկան գրանցել է կայուն աճի միտում: Ընթացիկ տարվա հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին ՀՀ արտաքին առեւտրաշրջանառության ծավալը կազմել է շուրջ 15,5 մլրդ ԱՄՆ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճելով 41 տոկոսով: Այս մասին Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ դեկտեմբերի 18-ի արտահերթ նիստում ասել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վաղարշակ Հակոբյանը: Նա տեղեկացրել է, որ ընդհանուր առեւտրաշրջանառության 37 տոկոսը բաժին է ընկել ԵԱՏՄ անդամ երկրներին: ՀՀ-ից դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ արտահանման ծավալներն այս ամիսների ընթացքում աճել են 66 տոկոսով, իսկ ԵԱՏՄ անդամ երկրներից ներմուծման ծավալներն աճել են 20 տոկոսով: 2023 թվականի առաջին կիսամյակի տվյալներով իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ներդրումների մաքուր պաշարների 40 տոկոսը կամ շուրջ 800 մլրդ դրամ բաժին է ընկնում միայն ՌԴ-ին: 2023 թվականի առաջին ինն ամիսներին ՀՀ է այցելել 1,8 մլն զբոսաշրջիկ, որոնցից 47,4 տոկոսը՝ ՌԴ-ից:  «ԵԱՏՄ շրջանակում ՀՀ մակրոտնտեսական այս ցուցանիշների ներկայացումը պատահական չէ, թեպետ դրանց դինամիկան գոհացուցիչ է, միեւնույնն է, մեր գնահատականներով առկա են աճի ռեզերվներ, որոնք եւս կարող են օգտագործվել: Այդպիսի ռեզերվներ գոյություն ունեն հատկապես գործարար միջավայրում առկա կապերի ընդլայնման, միության անդամ երկրներում պոտենցիալ ներդրումային ծրագրերի վերաբերյալ տեղեկատվության հասանելիության ապահովման եւ փոխադարձության սկզբունքով այդպիսի ծրագրերի իրականացման համատեքստում»,- նշել է Վաղարշակ Հակոբյանը: Քննարկվել է «ԵԱՏՄ շրջանակներում գործարար միջավայրում համագործակցության ապահովման «Հնարավորությունների պատուհան» նոր հայեցակարգի ներդրումը» հարցը: Այն ենթադրում է միեւնույն անդամ երկրների էկոնոմիկայի նախարարությունների կողմից այդ երկրներում անհրաժեշտ ներդրումային ծրագրերի հավաքագրում եւ մեկ միասնական հարթակում ներկայացում: Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ներկայացմամբ հարթակը կարող է լինել ինչպես էլեկտրոնային, այնպես էլ ֆիզիկական կառույցի տեսքով: Հավաքագրվելու են ներդրումային ծրագրեր՝ հագեցած գործարար ծրագրին բնորոշ տվյալներով, երկարաժամկետ ֆինանսատնտեսական հաշվարկներում ներդրումների հետգնման ժամկետներով: Ծրագրին մասնակցության հայտ ներկայացնելու դեպքում լիազոր պետական գերատեսչությունների կողմից իրականացվելու է պետական աջակցություն, որի ծավալն ու ձեւաչափը կսահմանի Կառավարությունը: «Այն կարող է մեր երկրում ապահովել հատկապես մշակվող արդյունաբերության ոլորտում նոր ներդրումային նախագծերի իրականացմամբ, էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրմամբ, տեղական արտադրության կազմակերպման, ինչպես նաեւ նոր աշխատատեղերի ստեղծմամբ եւ տնտեսական հավելյալ աճով»,- մանրամասնել է Վաղարշակ Հակոբյանը:
«Մենք շահագրգռված ենք, որ Հայաստանի տնտեսությունը դառնա ավելի բարդ, ներդրումային ծրագրեր իրականացվեն, մեզ համար ողջունելի է այս նախաձեռնությունը»,- կարեւորելով նախաձեռնած քննարկումը՝ ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը: Նա տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի հունվարի 1-ից մշակվող արդյունաբերության ոլորտում գործարկվելու է Կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսավորման աջակցության ծրագիրը՝ ընդգծելով, որ ծրագրի մշակման ընթացքում Հայաստանը մեծ դերակատարում է ունեցել: «Այս ծրագրի իմաստն այն է, որ եթե մի քանի երկրների ներդրողներ կամ ընկերություններ իրար հետ համագործակցում են արդյունաբերական որեւէ ոլորտում, ապա Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովն իր բյուջեից ծախսելու է այդ ներդրումային ծրագրի իրականացման համար ներգրավվող ֆինանսական ռեսուրսների զգալի մասը: Այն ծրագրերը, որոնք մենք կարող ենք ֆինանսավորել ոչ թե երկրի բյուջեով, այլ՝ ԵԱՏՄ համագործակցության բյուջեով, կտանենք այդ տիրույթ»,- մանրամասնել է Էկոնոմիկայի նախարարը: Վահան Քերոբյանը նշել է, որ Գյումրիի չոր նավահանգստի պրոյեկտի տեխնիկատնտեսական վերլուծությունը գրեթե ավարտվել է: Նրա խոսքով արդյունաբերական պարկը, որ նախատեսվում է կառուցել Գյումրիում, շատ հարմար հարթակ կլինի նաեւ քննարկվող ծրագրի համար:

Обсужден вопрос внедрения новой концепции “Окно возможностей” для обеспечения сотрудничества в бизнес-среде в рамках ЕАЭС
“С вступлением в ЕАЭС динамика объема внешней торговли РА имеет стабильную тенденцию роста. В январе-октябре текущего года объем внешнеторгового оборота РА составил 15,5 млрд долларов США, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 41%”, - отметил 18 декабря заместитель председателя комиссии В.Акопян на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции. Он сообщил, что 37% общего товарооборота приходится на страны-члены ЕАЭС. За вышеуказанные месяцы объемы экспорта из РА в страны-члены ЕАЭС увеличились на 66%, импорта – на 20%. По данным первого полугодия 2023 г., 40% чистых резервов иностранных инвестиций в реальный сектор, или около 800 млрд драмов, выделено только РФ. За девять месяцев 2023 г. РА посетили 1,8 млн туристов, из них 47,4% из РФ. “Представление этих макроэкономических показателей РА в рамках ЕАЭС не случайно, хотя их динамика удовлетворительна, тем не менее, по нашим оценкам, есть резервы роста, которые также можно использовать. Такие резервы существуют особенно в контексте расширения существующих связей в бизнес-среде, обеспечения доступа к информации о потенциальных инвестиционных проектах в государствах-членах Союза, а также реализации таких проектов на принципе взаимности", - подчеркнул В.Акопян. Обсужден вопрос внедрения новой концепции “Окно возможностей” для обеспечения сотрудничества в бизнес-среде в рамках ЕАЭС, подразумевающий сбор необходимых инвестиционных программ министерствами экономики одних и тех же стран-участниц и их представление на единой площадке. По представлению зампреда комиссии, платформа может иметь как электронную, так и физическую структуру. Инвестиционные планы будут собраны, снабжены специфичными для бизнес-плана данными, с указанием сроков выкупа инвестиций в долгосрочных финансово-экономических расчетах. При подаче заявки на участие в проекте государственное содействие будет оказано компетентными государственными органами, объем и формат которого будут определены правительством. "В нашей стране это может быть обеспечено путем реализации новых инвестиционных проектов, внедрения энергосберегающих технологий, организации местного производства, а также создания новых рабочих мест и дополнительного экономического роста", - пояснил В.Акопян.
"Мы заинтересованы в том, чтобы экономика Армении усложнялась, реализовывались инвестиционные программы, инициатива приветствуется нами", - отметил министр экономики РА В.Керобян, подчеркнув важность ее обсуждения. Он сообщил, что с 1 января 2024 г. запускается программа поддержки финансирования кооперативных проектов в сфере промышленности, подчеркнув, что РА сыграла важную роль в разработке программы. "Смысл этой программы в том, что если инвесторы или компании из нескольких стран будут сотрудничать друг с другом в какой-либо промышленной сфере, Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) из своего бюджета потратит значительную часть финансовых ресурсов, привлеченных на реализацию этой инвестиционной программы. Проекты, которые мы сможем профинансировать не за счет бюджета страны, а за счет бюджета сотрудничества ЕАЭС, будем переносить в эту сферу", - пояснил министр экономики. В.Керобян отметил, что технико-экономический анализ проекта сухого порта Гюмри почти завершен. По его словам, намечаемый к строительству в Гюмри индустриальный парк также станет весьма подходящей платфромой для обсуждаемого проекта.