Քաղաքացիական դատավարության օրենսգիրքն ընդունվել է 2018 թվականին: Մինչ օրս դրանում պարբերաբար կատարվել են որոշ փոփոխություններ, բայց օրենսգրքի գործողությունների եւ գործնականում դրանում առաջացող խնդիրների ուղղությամբ մեծ ու համակարգային փոփոխություններ այդպես էլ չեն իրականացվել, թեեւ դրանց անհրաժեշտությունը բազմիցս շեշտվել է ինչպես Կառավարության ծրագրով, այնպես էլ Կառավարության կողմից հաստատված դատական եւ իրավական բարեփոխումների ռազմավարության համապատասխան կետերով: Այս մասին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի` դեկտեմբերի 19-ին տեղի ունեցած արտահերթ նիստի ընթացքում ասել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը` առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ նախատեսող օրենքի նախագիծը: Փոխնախարարի խոսքով առաջարկվող փոփոխությունների արդյունքում լուծում կտրվի Քաղաքացիական դատավարությունում գործնականում առաջացող մի շարք խնդիրների, շեշտը կդրվի դատարանների ծանրաբեռնվածության նվազեցմանը, քաղաքացիների համար առավել լավ ծառայություններ մատուցելու հնարավորությանը:
Նոր կարգավորումներով դատական գործին մասնակցող անձինք առավել լիարժեք կիրականացնեն իրենց դատավարական իրավունքները, ծանուցումները կուղարկվեն նաեւ հեռախոսակապի կամ ինտերնետ կապի կիրառմամբ: Հաղորդագրություն ուղարկելով` դատարանները կազատվեն ակնհայտ անհիմն հայցերից, կսահմանվեն վերաքննության իրավունքի որոշ սահմանափակումներ, կլուծվեն ենթակայության վեճերին վերաբերող խնդիրները:
Արդարադատության նախարարի տեղակալը նշել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում մի քանի փոփոխություններ են նախատեսվում:
Պատգամավորների հարցերը վերաբերել են արտահերթ նիստում նախագծի քննարկման անհրաժեշտությանը, քննարկվող փոփոխություններին, դրանց` շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկված լինելուն:
Հարակից զեկուցող, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արուսյակ Ջուլհակյանը նշել է, որ փոփոխությունների մեծ փաթեթ է առաջարկվել Արդարադատության նախարարությանը: Պատգամավորն առաջարկել է քննարկված նախագծին տալ դրական եզրակացություն, մինչեւ երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում կազմակերպել աշխատանքային քննարկում:
«Աշխատանքային քննարկման ընթացքում կբարձրաձայնենք մեզ հուզող բոլոր հարցերը, առաջարկները մանրամասն կքննարկենք ու մինչեւ նախագծի երկրորդ ընթերցում կունենանք լրամշակված տարբերակ»,- ասել է հարակից զեկուցողը:

“Гражданский процессуальный кодекс был принят в 2018 г. До сих пор в него периодически вносились некоторые поправки, но крупные и системные изменения в действии кодекса и возникающих на практике проблем не были реализованы, хотя их необходимость неоднократно подчеркивалась как программой правительства, так и соответствующими пунктами стратегии судебно-правовых реформ, утвержденной правительством”, - заявила заместитель министра юстиции А.Арутюнян в ходе внеочередного заседания Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам 19 декабря, представляя инициативу к обсуждению в первом чтении. По ее словам, вследствие предложенных изменений будет решен ряд проблем, возникающих на практике в гражданском судопроизводстве, акцент будет сделан на снижении загруженности судов, возможности предоставления гражданам более качественных услуг.
Благодаря новым положениям лица, участвующие в судебном деле, смогут полнее реализовать свои процессуальные права, уведомления также будут направляться по телефону или через Интернет. Направив сообщение, суды будут освобождены от заведомо необоснованных претензий, будут установлены некоторые ограничения права на пересмотр, решены также другие проблемы.
Заместитель министра юстиции отметила, что от первого ко второму чтению намечено несколько изменений.
Вопросы депутатов касались необходимости обсуждения проекта на внеочередном заседании, обсуждаемых изменений и обсуждались ли они с заинтересованными сторонами.
Содокладчик заместитель председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Джулакян отметила, что Министерству юстиции предложен большой пакет изменений. Депутат предложила дать положительное заключение по обсуждаемому проекту, организовать до второго чтения рабочее обсуждение.
"В ходе рабочей дискуссии мы поднимем все волнующие нас вопросы, детально обсудим предложения и получим доработанный вариант проекта до второго чтения", - сообщила содокладчик.