Եվրաինտեգրումն այլընտրանք չունի
Օգոստոսի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Բելգիայի Թագավորության Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Ֆրանսուա Ռոելան դյու Վիվիեին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանի եվրաինտեգրմանը, հարեւանների հետ հարաբերություններին եւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի լուծմանն առնչվող հարցեր: Պարոն Վիվիեն Բելգիայի Սենատի նախագահ Անն Մարի Լիզինի ողջույնները փոխանցելով ԱԺ նախագահին` նշեց, որ ինքը հետամուտ է լինելու2006-ի սկզբին Սենատին ներկայացված «Ժխտողականության մասին» օրենքի նախագծի ընդունմանը, որը վերաբերում է 1915 թ. հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: Պարոն Վիվիեն հիշեցրեց, որ ԵՄ անդամ 25 երկրներից միայն Բելգիան է կողմնակից Թուրքիայի հետ անդամակցության բանակցությունները վերսկսելուն` Սենատն ընդունել է որոշում, որտեղ ներկայացված զեկույցում Թուրքիային մի շարք նախապայմաններ են առաջադրվում. Կիպրոսի հարցից հետո երկրորդը հայոց ցեղսապանության ընդունման խնդիրն է, քանի որ եվրոպական ընտանիքի անդամ դառնալ ցանկացող երկիրը պետք է ընդունի եվրոպական արժեքները: Պարոն Վիվիեն այդ մոտեցումը ներկայացրել է նաեւ Անկարայում` Թուրքիայի խորհրդարանում եւ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, եւ հանդիպել է նրանց դիմադրությանը, թեպետ տպավորություն ունի, որ նրանք հակված են լսել: Պարոն Վիվիեն Հայաստան կատարած այցի ընթացքում կլինի նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում. անդրադառնալով ԼՂ հիմնահարցին` նա նշեց, որ չի կիսում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տեսակետը, թե նախընտրական փուլում պետք է բանակցությունները դադարեցնել: Նա անհանգստացած է Ադրբեջանի ռազմական բյուջեի կրկնապատկումից եւ գտնում է, որ քարոզչական պահը հաշվի չառնելով` այդ փաստը պետք է միջազգային հանրության ուշադրությունն արժանանա: Նրա կարծիքով հարցի լուծումն անպայման պիտի հաշվի առներ Ռամբույեից հետո հրապարակված ինքնորոշման իրավունքի հարգումը, որն այն տարբերակն է, որի դեպքում չեն լինի հաղթողներ ու պարտվողներ:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հարցի լուծմանը`  ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ իր կարծիքով եւս (ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ-ը ներկայացնող համանախագահ Մեթյու Բրայզայի հետ հանդիպման ժամանակ դաասվել է) բանակցությունները նախընտրական փուլի հետ չպետք է կապել եւ սահմանափակել աշխատանքային ժամանակը, քանի որ հարցի լավ լուծումը կարող դրական ազդել եւ ընտրությունների վրա, իսկ վատ լուծումը միշտ էլ անընդունելի կլինի: Պարոն Թորոսյանը  կարեւորեց այն փաստը, որ 2005-ից ինքնորոշման իրավունքը մի քանի միջազգային փաստաթղթերում արձանագրվել է որպես սկզբունք հակամարտության լուծման համար,Ռամբույեի բանակցություններից հետո պարզ է դարձել` որ սկզբունքներն են լուծման հիմքում լինելու, հատկապես կարեւոր է այդ սկզբունքի հետեւողական կիրառումը: Աժ նախագահը մտահոգություն հայտնեց, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցները սաստկացրել են Հայաստանի եւ հայերի նկատմամբ ատելության եւ պատերազմի քարոզչությունը, որն անհարիր է Եվրոպայի Խորհրդի անդամ երկրին, այդ փաստը եւս պետք է ուշադրության կենտրոնում լինի: Նա նշեց, որ 1991 թ. ԽՍՀՄ օրենքների շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվել է հանրաքվե, բայց անհրաժեշտության դեպքում հանրաքվե կարող է եւս մեկ անգամ անցկացվել: Պարոն Թորոսյանը նաեւ նշեց, որ հրադադարից հետո 12 տարի ԼՂՀ բանակի վերահսկողության տակ գտնվող ԼՂՀ հարակից տարածքներն ապահովում են ԼՂՀ բնակչության անվտանգությունը եւ ակնհայտ է, որ այդ տարածքների հետ կապված որեւէ հարցադրում անընդունելի է`  ԼՂՀ կարգավիճակից առանձին քննարկելու համար:
Կողմերը կարեւորեցին  տարածաշրջանի երկրների եվրաինտեգրումը, որը կնպաստի նաեւ հակամարտությունների հաղթահարմանն ու քաղաքական, տնտեսական զարգացմանը: Պարոն Վիվիեն նշեց, որ Եվրամիության անդամ երկրները օրեցօր ավելի բարենպաստ են վերաբերվում Հայաստանի անդամակցությանը Եվրամիությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը կարեւորեց այդ ուղղությամբ կատարվող ու կատարվելիք քայլերի հետեւողականությունը, որը հաջողության երաշխիքներ կտա:

Евроинтеграция не имеет альтернативы
29  августа Председатель НС РА Тигран Торосян принял председателя Комиссии внешних связей и обороны Сената Королевства Бельгии Франсуа Роэлана дю Вивье.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся евроинтеграции Армении, отношений с соседями и проблемы Нагорного Карабаха. Г-н Вивье, передавая Председателю НС РА приветствия  Председателя Сената Бельгии Анн-Мари Лизин, отметил, что он будет способствовать принятию представленного Сенату в начале 2006 года проекта закона “Об отрицании”, касающегося признания геноцида армян 1915 г. Г-н Вивье напомнил, чти из 25 стран ЕС лишь Бельгия – сторонник  возобновления  переговоров с Турцией по вопросу  членства. Сенат принял решение, где в представленном докладе  перед Турцией выдвигается ряд предварительных условий: второй после Кипрского вопроса  является проблема признания Геноцида армян, так как страна, желающая стать членом европейской семьи, должна принять европейские ценности. Г-н Вивье представил этот подход также в Анкаре – в парламенте Турции и высокопоставленным должностным лицам, - и встретил их сопротивление, хотя сложилось впечатление, что они склонны выслушивать. В ходе визита в Армению г-н Вивье побывает также в Нагорном Карабахе; обращаясь к проблеме НК, он отметил, что не разделяет точку зрения сопредседателей Минской группы ОБСЕ о прекращении переговоров на предвыборном этапе. Он обеспокоен удвоением военного бюджета Азербайджана и считает, что, не учитывая пропагандистского момента, этот факт должен удостоится внимания международной общественности. По его мнению, решение вопроса  обязательно должно было учитывать опубликованное после Рамбуйе уважение права на самоопределение, которое является тем вариантом, когда не будет победителей и побежденных.
Обращаясь к разрешению Нагорно-Карабахского вопроса, Председатель НС РА Тигран Торосян отметил, что, по его мнению также ( это говорилось и во время встречи с сопредседателем Минской группы ОБСЕ от США Метью Брайзой), нельзя связывать переговоры с предвыборным этапом и ограничивать рабочее время, так как удачное решение вопроса может позитивно отразиться и на выборах, а негативное решение всегда будет неприемлемым.  Г-н Торосян подчеркнул важность того факта, что с 2005 года право на самоопределение зафиксировано в нескольких международных документах в качестве принципа для разрешения конфликта; после  переговоров в Рамбуйе стало ясно, какие принципы лягут в основу решения, особенно важно последовательное применение этого принципа. Председатель НС выразил озабоченность тем, что азербайджанские СМИ ужесточили в отношении Армении и армян пропаганду ненависти и войны, что неприемлемо для страны-члена СЕ; этот факт также должен быть в центре внимания. Он отметил, что в 1991 г. в рамках законов СССР  в Нагорном Карабахе был проведен референдум, но в случае необходимости референдум может быть проведен еще раз. Г-н Торосян также отметил, что сопредельные с НКР территории, 12 лет после перемирия  находящиеся под контролем армии НКР,  обеспечивают безопасность населения  НК и очевидно, что какая-либо постановка вопроса по этим территориям            неприемлема для обсуждения отдельно от статуса НКР.
Стороны подчеркнули важность евроинтеграции стран региона, что способствовало бы также преодолению конфликтов и политическому, экономическому развитию. Г-н Вивье отметил, что страны-члены Евросоюза с каждым днем все более благожелательно относятся к членству Армении в ЕС. Председатель НС РА Т.Торосян подчеркнул важность проделанных и дальнейших последовательных шагов в этом направлении, что даст гарантии успеха.