Նախագծի նպատակն է Պրոբացիայի ծառայությունը դարձնել պետական ծառայության առանձին տեսակ. ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանը՝ դեկտեմբերի 19-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում: Հանձնաժողովը  երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Պրոբացիայի ծառայության մասին», ինչպես նաեւ «Պրոբացիայի ծառայության մասին»  եւ կից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացում նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Լեւոն Բալյանը նշել է, որ ծառայությունն ապահովում է Քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված տնային կալանք եւ վարչական հսկողություն, այլընտրանքային խափանման միջոցների կատարումը, վերահսկողություն է իրականացնում պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու, պատժի կատարումից ազատվելու, պատժից վաղաժամկետ ազատման դեպքում փորձաշրջանի մեջ գտնվող կամ պատժի կատարումը հետաձգված անձանց նկատմամբ:
Ըստ նրա՝ Պրոբացիայի ծառայությունն է իրականացնում նաեւ իրավաբանական անձանց նկատմամբ նշանակված քրեաիրավական ներգործության միջոցները:
Ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթով կկարգավորվեն ծառայության՝ որպես պետական ծառայության առանձին տեսակի կազմակերպման եւ գործունեության առանձնահատկությունները,  ծառայության սկզբունքները, խնդիրները, ծառայության անցնելու կարգը եւ ծառայության պայմանները:  Կկանոնակարգվեն նաեւ ծառայության հետ կապված ծառայողների իրավունքները, պարտականությունները, պատասխանատվությունը, իրավական եւ սոցիալական երաշխիքները:
Հիմնական զեկուցողն ընդգծել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում կատարվել են որոշակի խմբագրական աշխատանքներ, տեխնիկական բնույթի շտկումներ:
Հարակից զեկուցող, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արփինե Դավոյանը նշել է, որ փոփոխությունները կնպաստեն Պրոբացիայի ծառայությունն ավելի արհեստավարժ կադրերով համալրելուն: Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ Կառավարության կողմից առաջարկված տեխնիկական փոփոխություններն ընդունվել են: Նա կոչ է արել գործընկերներին կողմ քվեարկել օրենքի նախագծին:

“Цель проекта – сделать Службу пробации отдельным видом государственной службы”, - отметил заместитель министра юстиции РА Л.Балян 19 декабря на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. Во втором чтении комиссия обсудила пакет изменений и дополнения в закон "О Службе пробации" и смежные законы.
Л.Балян отметил, что Служба обеспечивает предусмотренные Уголовно-процессуальным кодексом (УПК) домашний арест и административный контроль, применение альтернативных мер пресечения, осуществляет контроль за лицами, находящимися на испытательном сроке или наказание которых отложено при условном неназначении наказания, освобождение от наказания, досрочное освобождение от наказания.
По его словам, Служба пробации также реализует меры уголовно-правового воздействия в отношении юридических лиц.
Представленный пакет законопроектов будет регулировать особенности организации и деятельности Службы как отдельного вида государственной службы, принципы службы, проблемы, порядок поступления на службу и условия прохождения службы. Также будут регламентированы права, обязанности, ответственность, правовые и социальные гарантии сотрудников, связанных со службой.
Основной докладчик подчеркнул, что между первым и вторым чтениями внесены определенные редакционно-технические правки.
Содокладик член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Давоян отметила, что изменения будут способствовать  пополнению Службы пробации более профессиональными кадрами. Депутат сообщила, что предложенные правительством технические правки приняты. Она призвала коллег проголосовать в пользу законопроекта.