Նախագծի նպատակն է Պրոբացիայի ծառայությունը դարձնել պետական ծառայության առանձին տեսակ. ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանը՝ դեկտեմբերի 19-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում: Հանձնաժողովը  երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Պրոբացիայի ծառայության մասին», ինչպես նաեւ «Պրոբացիայի ծառայության մասին»  եւ կից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացում նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Լեւոն Բալյանը նշել է, որ ծառայությունն ապահովում է Քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված տնային կալանք եւ վարչական հսկողություն, այլընտրանքային խափանման միջոցների կատարումը, վերահսկողություն է իրականացնում պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու, պատժի կատարումից ազատվելու, պատժից վաղաժամկետ ազատման դեպքում փորձաշրջանի մեջ գտնվող կամ պատժի կատարումը հետաձգված անձանց նկատմամբ:
Ըստ նրա՝ Պրոբացիայի ծառայությունն է իրականացնում նաեւ իրավաբանական անձանց նկատմամբ նշանակված քրեաիրավական ներգործության միջոցները:
Ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթով կկարգավորվեն ծառայության՝ որպես պետական ծառայության առանձին տեսակի կազմակերպման եւ գործունեության առանձնահատկությունները,  ծառայության սկզբունքները, խնդիրները, ծառայության անցնելու կարգը եւ ծառայության պայմանները:  Կկանոնակարգվեն նաեւ ծառայության հետ կապված ծառայողների իրավունքները, պարտականությունները, պատասխանատվությունը, իրավական եւ սոցիալական երաշխիքները:
Հիմնական զեկուցողն ընդգծել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում կատարվել են որոշակի խմբագրական աշխատանքներ, տեխնիկական բնույթի շտկումներ:
Հարակից զեկուցող, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արփինե Դավոյանը նշել է, որ փոփոխությունները կնպաստեն Պրոբացիայի ծառայությունն ավելի արհեստավարժ կադրերով համալրելուն: Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ Կառավարության կողմից առաջարկված տեխնիկական փոփոխություններն ընդունվել են: Նա կոչ է արել գործընկերներին կողմ քվեարկել օրենքի նախագծին:

The aim of the draft is to make the Probation Service a separate type of state service: The RA Deputy Minister of Justice Levon Balyan said this at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs on December 19. The Committee debated the draft law on Probation Service in the second reading, as well as the legislative package on Making Amendments and Addendum to the draft law on Probation Service and the enclosed laws.
Levon Balyan noted that the service provides house arrest and administrative control, as well as the implementation of alternative measures of restraint, provided for by the Criminal Procedure Code.
According to him, the Probation Service also implements the measures of criminal legal intervention against legal entities.
The presented package of draft laws will regulate the specifics of the organization and operation of the service as a separate type of state service, the principles of the service, the problems, the order of entering the service and the conditions of the service. The rights, duties, responsibility, legal and social guarantees of the employees regarding the service will also be regulated.
The key rapporteur underscored that certain editorial work and technical corrections were made during the period from the first to the second reading.
The co-rapporteur, the member of the Standing Committee on State and Legal Affairs Arpine Davoyan mentioned that the amendments will promote replenishing the Probation Service with more professional personnel. The MP informed that the technical amendments proposed by the Government were accepted. She called on her colleagues to vote for the draft law.