ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 44-րդ հոդվածների համաձայն` Կառավարության  նախաձեռնությամբ եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի որոշմամբ դեկտեմբերի 22-ին գումարվել է Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: ԱԺ որոշմամբ որոշ նախագծերի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի դրանք առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո` քսանչորս ժամվա ընթացքում: Օրակարգում ընդգրկված ««Հայաստանի Հանրապետության 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ԱԺ որոշմամբ կքննարկվի հատուկ ընթացակարգով:
Երկրորդ  ընթերցմամբ քննարկվել է «Պրոբացիայի ծառայության մասին» օրենքի նախագիծը` կից օրենսդրական փաթեթով, որը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանը: Նախաձեռնության ընդունման արդյունքում Կառավարության ծրագրին համապատասխան` ակնկալվում է բարեփոխել Պրոբացիայի ծառայության կարգավիճակը` այն դարձնելով պետական ծառայության առանձին տեսակ, բացառել տարբերակված մոտեցումը միեւնույն կարգավիճակն ունեցող ենթակա պետական մարմինների միջեւ, ընդլայնել պրոբացիայի ծառայողների սոցիալական երաշխիքները եւ ստեղծել անհրաժեշտ նախադրյալներ` ծառայությունը մոտիվացված եւ պրոֆեսիոնալ կադրերի համար առավել գրավիչ դարձնելու համար:
Օրենսդրական նախաձեռնությունը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետությունում պրոբացիա իրականացնող իրավասու մարմնում ծառայության` որպես պետական ծառայության առանձին տեսակի կազմակերպման եւ գործունեության առանձնահատկությունները, այդ թվում` ծառայության հիմնական սկզբունքները եւ խնդիրները, ծառայություն անցնելու կարգը եւ ծառայության պայմանները, ծառայության հետ կապված` ծառայողների իրավունքները, պարտականությունները, պատասխանատվությունը, իրավական ու սոցիալական երաշխիքները, պաշտոնների ու կոչումների, ծառայողների բարեվարքության համակարգի, ծառայության հետ կապված այլ հիմնական հարաբերություններ:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արփինե Դավոյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

22 декабря, согласно ст.100 Конституции РА и ст.44 конституционного закона "Регламент НС", по инициативе правительства и решению Председателя НС созвана внеочередная сессия парламента по повестке дня инициатора. По решению НС обсуждение некоторых законопроектов во втором чтении будет проведено в течение 24-х часов после их принятия в первом чтении. Включенный в повестку проект о внесении дополнений в закон "О Государственном бюджете РА на 2023 г." по решению НС будет обсужден в особом порядке.
Во втором чтении обсуждался проект закона "О Службе пробации" с прилагаемым законодательным пакетом, который представил заместитель министра юстиции РА Л.Балян. В итоге принятия инициативы, в соответствии с программой правительства, предполагается реформировать статус Службы пробации, выделив ее в отдельный вид государственной службы, исключить дифференцированный подход к подведомственным государственным органам, имеющим адекватный статус, расширить социальные гарантии сотрудников Службы и создать необходимые предпосылки для повышения привлекательности структуры для мотивированных и профессиональных кадров.
Законодательная инициатива регламентирует особенности организации и деятельности службы в компетентном органе, осуществляющем пробацию в РА, как отдельный вид госслужбы, в том числе основные принципы, задачи, порядок прохождения, условия службы, права, обязанности, ответственность, правовые и социальные гарантии, должности и звания, иные основные отношения, связанные со службой.
Положительное заключение комиссии представила член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Давоян.