ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ այցելել է ՀՀ ՊՆ N զորամաս:
Խորհրդարանի ղեկավարը ծաղիկներ է խոնարհել հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհաբերած հայորդիների հիշատակին:
Այնուհետեւ Ալեն Սիմոնյանը ծանոթացել է զինծառայողների կացարանային պայմաններին, շրջել գրադարանում: Զորամասի գրադարանը համալրվել է ԱԺ նախագահի նվիրած գրքերով:
Խորհրդարանի ղեկավարը ճաշել է սպայական անձնակազմի եւ պարտադիր ժամկետային զինծառայողների հետ, զրուցել նրանց հետաքրքրող հարցերի շուրջ:
Ալեն Սիմոնյանը գալիք տոների կապակցությամբ շնորհավորել է զինծառայողներին, շնորհակալություն հայտնել անձնվեր ծառայության համար:

The RA NA President Alen Simonyan visited the RA N military unit of the Ministry of Defense on the occasion of the New Year and Christmas holidays.
The Head of the Parliament laid flowers in memory of the Armenians who sacrificed their lives for their motherland.
Then Alen Simonyan familiarized himself with the accommodation conditions of the servicemen, took a tour in the library. The library of the military unit was replenished with the books given by the NA President.
The Head of the Parliament had lunch with the officers and conscripts, talked about the issues that concern them.
Alen Simonyan congratulated the servicemen on the upcoming holidays and thanked them for their selfless service.