Փոփոխություններ «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» եւ կից օրենքներում
2021 թվականին ընդունվել են երկու կարեւոր՝ «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» եւ «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» օրենքները, որոնցով պայմանավորված 2022 եւ 2023 թվականներին անձի ֆունկցիոնալության ներդրման համակարգին վերաբերող եւս 15 օրենք է փոփոխության ենթարկվել: Դրանք անհրաժեշտ էին առաջին մակարդակում նոր կարգավորումների գործարկման համար. ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանն ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 9-ի նիստի ժամանակ:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով շրջանառվում են կից գերատեսչություններին վերաբերելի օրենքներ, եւ եզրութաբանական տեսանկյունից պատշաճ կիրառում ապահովվելու նպատակով կատարվում են վերոնշյալ փոփոխությունները, հասկացությունները ներդաշնակեցվում են:
Հանձնաժողովն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում եւ կից օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը հետաքրքրվել է անձի ֆունկցիոնալության գնահատման գործընթացի քայլերի հաջորդականությամբ: 2024 թվականից բժշկասոցիալական փորձաքննությունը փոխարինվում է անձի ֆունկցիոնալության գնահատմամբ: Նա հարցրել է՝ ֆունկցիոնալության գնահատման համար ի՞նչ քայլերի հաջորդականությամբ անձը պետք է գործի:
Նախարարի տեղակալը պարզաբանել է, որ վերափորձաքննության ժամկետը լրանալու կամ առողջական վիճակի վատթարացման պատճառով ֆունկցիոնալության գնահատման համար քաղաքացիները պետք է դիմեն իրենց՝ սպասարկում իրականացնող բնակչության բժշկական օգնություն տրամադրող առաջնային օղակ (պոլիկլինիկա կամ հիվանդանոց): Տաթեւիկ Ստեփանյանը տեղեկացրել է, որ ստեղծվել է հատուկ համակարգ, որով անձի համապատասխան բժշկական հետազոտությունների հիման վրա համակարգն ինքնաշխատ եղանակով ուղեգրում է կատարում, եւ քաղաքացին որեւէ փաստաթուղթ ներկայացնելու անհրաժեշտություն չի ունենա: Այնուհետեւ անձը կարող է մոտենալ միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոն (գործում է 49 նման կենտրոն)՝ հատուկ աշխատակիցների օգնությամբ լրացնելու դիմում: Քաղաքացիները կարող են նաեւ օնլայն եղանակով լրացնել վերոնշյալ դիմումը, որից հետո որոշակի ժամկետում գնահատման օրվա վերաբերյալ կստանան համապատասխան ծանուցում:
Պատգամավորները հարցեր են ուղղել նախարարի տեղակալին նոր համակարգի ներդրման առանձնահատկությունների վերաբերյալ, որոնց առնչությամբ տրվել են մանրամասն պատասխաններ:

Amendments to law on Medical Aid and Service of Population and to enclosed laws
In 2021, two important laws on Assessment of Person’s Functionality and on Rights of Persons with disabilities were passed, and conditioned by that 15 laws on person’s functionality system introduction were amended in 2022 and in 2023. They were necessary for operating of the new regulations at first level: the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan during the sitting of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs on January 9.
According to the key rapporteur, laws relating to the enclosed institutions, and in the view of terminology the abovementioned amendments are made, the notions are harmonized to provide perfect use.
The Committee debated in the first reading the legislative package designing the law on Medical Aid and Service of Population and to enclosed laws.
The Chair of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranyan was interested in the sequence of the steps for the assessment of the person’s functionality process. From 2024 the medical-social examination is replaced by the assessment of person’s functionality. She asked in what sequence of steps of the functionality assessment the person should act.
The Deputy Minister clarified that because of expiring the re-examination term or deterioration of the health state the citizens should apply to them – the primary medical aid and service of population (polyclinics or hospital) for the assessment of functionality. Tatevik Stepanyan informed that a special system was created, by which the system carries out sending to relevant institution in self-working way based on medical researches, and the citizen does not need to submit any document. Afterwards, the person can approach any unified social service territorial centre (49 such centres function to fill in an application with the help of special employees. The citizens also can fill in abovementioned application also online, after which they will receive relevant notification on the assessment day within certain term.
The MPs addressed question to the Deputy Minister on the peculiarities of the new system introduction, and detailed answers were given connected with this.