Փոփոխություններ «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» եւ կից օրենքներում
2021 թվականին ընդունվել են երկու կարեւոր՝ «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» եւ «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» օրենքները, որոնցով պայմանավորված 2022 եւ 2023 թվականներին անձի ֆունկցիոնալության ներդրման համակարգին վերաբերող եւս 15 օրենք է փոփոխության ենթարկվել: Դրանք անհրաժեշտ էին առաջին մակարդակում նոր կարգավորումների գործարկման համար. ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանն ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 9-ի նիստի ժամանակ:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով շրջանառվում են կից գերատեսչություններին վերաբերելի օրենքներ, եւ եզրութաբանական տեսանկյունից պատշաճ կիրառում ապահովվելու նպատակով կատարվում են վերոնշյալ փոփոխությունները, հասկացությունները ներդաշնակեցվում են:
Հանձնաժողովն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում եւ կից օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը հետաքրքրվել է անձի ֆունկցիոնալության գնահատման գործընթացի քայլերի հաջորդականությամբ: 2024 թվականից բժշկասոցիալական փորձաքննությունը փոխարինվում է անձի ֆունկցիոնալության գնահատմամբ: Նա հարցրել է՝ ֆունկցիոնալության գնահատման համար ի՞նչ քայլերի հաջորդականությամբ անձը պետք է գործի:
Նախարարի տեղակալը պարզաբանել է, որ վերափորձաքննության ժամկետը լրանալու կամ առողջական վիճակի վատթարացման պատճառով ֆունկցիոնալության գնահատման համար քաղաքացիները պետք է դիմեն իրենց՝ սպասարկում իրականացնող բնակչության բժշկական օգնություն տրամադրող առաջնային օղակ (պոլիկլինիկա կամ հիվանդանոց): Տաթեւիկ Ստեփանյանը տեղեկացրել է, որ ստեղծվել է հատուկ համակարգ, որով անձի համապատասխան բժշկական հետազոտությունների հիման վրա համակարգն ինքնաշխատ եղանակով ուղեգրում է կատարում, եւ քաղաքացին որեւէ փաստաթուղթ ներկայացնելու անհրաժեշտություն չի ունենա: Այնուհետեւ անձը կարող է մոտենալ միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոն (գործում է 49 նման կենտրոն)՝ հատուկ աշխատակիցների օգնությամբ լրացնելու դիմում: Քաղաքացիները կարող են նաեւ օնլայն եղանակով լրացնել վերոնշյալ դիմումը, որից հետո որոշակի ժամկետում գնահատման օրվա վերաբերյալ կստանան համապատասխան ծանուցում:
Պատգամավորները հարցեր են ուղղել նախարարի տեղակալին նոր համակարգի ներդրման առանձնահատկությունների վերաբերյալ, որոնց առնչությամբ տրվել են մանրամասն պատասխաններ:

Поправки в закон “О медицинской помощи и обслуживании населения” и смежные законы
“В 2021 г. были приняты два важных закона – “Об оценке функциональности лица” и “О правах лиц с инвалидностью”, благодаря чему в 2022-2023 гг. подверглись изменениям еще 15 законов, касающихся системы реализации функциональности лица. Они были необходимы для запуска новых настроек на первом уровне”, - отметила заместитель министра труда и социальных вопросов РА Т.Степанян на заседании Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам 9 января.
По словам основного докладчика, вводятся в обращение относящиеся к соответствующим ведомствам законы, вносятся изменения для обеспечения должного применения с терминологической точки зрения, гармонизируются понятия.
В первом чтении комиссия обсудила законодательный пакет, предусматривающий внесение изменений в закон "О медицинской помощи и обслуживании населения" и смежные законы.
Председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян поинтересовалась последовательностью шагов в процессе оценки функциональности личности. С 2024 г. медико-социальная экспертиза заменяется оценкой функциональных возможностей личности.
Заместитель министра уточнила, что для оценки работоспособности в связи с истечением срока переосвидетельствования или ухудшением состояния здоровья гражданам следует обращаться в обслуживающее население учреждение первичной медико-санитарной помощи (поликлинику или больницу). Т.Степанян сообщила, что создана специальная система, благодаря которой автоматически выдается направление на основании соответствующего медицинского обследования личности, и гражданину не нужно будет предоставлять какие-либо документы. Далее лицо может обратиться в территориальный центр единой социальной службы (таких центров 49) для оформления заявления с помощью спецсотрудников. Граждане также могут заполнить вышеуказанную заявку онлайн, после чего в течение определенного периода получат соответствующее уведомление о дне оценки.
Депутаты обратились к замминистра с вопросами об особенностях внедрения новой системы, на которые были даны подробные ответы.