Կկարգավորվի գիտական աստիճաններին վերաբերող փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչումը
Համաձայնագրի վավերացումով կկարգավորվի  գիտական աստիճաններին վերաբերող փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչումը: Նպատակը ԵԱՏՄ անդամ պետությունում աշխատանքի տեղավորման, աշխատանքային միգրացիայի ոլորտում մասնագիտական գործունեության իրականացման հասանելիության ապահովումն է այդ փաստաթղթերն ունեցող անձանց համար:
Այս մասին ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը` ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունվարի 9-ի նիստում ներկայացնելով ««Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետություններում գիտական աստիճանների վերաբերյալ փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է 2023 թվականի հունիսի 8-ին, մինչեւ 2025 թվականը եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունների իրականացման պլանի միջոցառումներից մեկն է: Նպատակն է գիտական աստիճանների վերաբերյալ փաստաթղթերի համապատասխանության ճանաչման միջոցով վերացնել աշխատանքային միգրացիայի ոլորտում բացառումները եւ սահմանափակումները` հիմք ընդունելով «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագիրը:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով ներկա պահին համաձայնագիրը չեն վավերացրել Հայաստանն ու Ղազախստանը:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Նարեկ Բաբայանը, ընդգծելով նախագծի դրական ազդեցությունը Հայաստանում գիտության եւ տնտեսության զարգացման հարցում, կարեւորել է համաձայնագրի վավերացումը:

Mutual recognition of documents regarding scientific degrees to be regulated
The ratification of the Agreement will regulate the mutual recognition of the documents related to scientific degrees. The aim is to ensure access to employment, professional activities in the field of labor migration in the EEU member states for persons with these documents.
This was stated by the RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Artur Martirosyan, presenting the draft law on ratifying the Agreement on mutual recognition of documents on scientific degrees in the member states of the Eurasian Economic Union at the sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport on January 9.
The Agreement, which was signed on June 8, 2023, is one of the measures of the implementation plan of the strategic directions of development of Eurasian economic integration until 2025. The objective is to eliminate the exclusions and restrictions in the field of labor migration through the recognition of the conformity of documents on scientific degrees, based on the Treaty of May 29, 2014 on the Eurasian Economic Union.
According to the key rapporteur, as of now, Armenia and Kazakhstan have not ratified the Agreement.
The co-rapporteur, the MP Narek Babayan, underscoring the positive impact of the draft on the development of science and economy in Armenia, highlighted the ratification of the Agreement.