Կկարգավորվի գիտական աստիճաններին վերաբերող փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչումը
Համաձայնագրի վավերացումով կկարգավորվի  գիտական աստիճաններին վերաբերող փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչումը: Նպատակը ԵԱՏՄ անդամ պետությունում աշխատանքի տեղավորման, աշխատանքային միգրացիայի ոլորտում մասնագիտական գործունեության իրականացման հասանելիության ապահովումն է այդ փաստաթղթերն ունեցող անձանց համար:
Այս մասին ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը` ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունվարի 9-ի նիստում ներկայացնելով ««Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետություններում գիտական աստիճանների վերաբերյալ փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է 2023 թվականի հունիսի 8-ին, մինչեւ 2025 թվականը եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունների իրականացման պլանի միջոցառումներից մեկն է: Նպատակն է գիտական աստիճանների վերաբերյալ փաստաթղթերի համապատասխանության ճանաչման միջոցով վերացնել աշխատանքային միգրացիայի ոլորտում բացառումները եւ սահմանափակումները` հիմք ընդունելով «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագիրը:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով ներկա պահին համաձայնագիրը չեն վավերացրել Հայաստանն ու Ղազախստանը:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Նարեկ Բաբայանը, ընդգծելով նախագծի դրական ազդեցությունը Հայաստանում գիտության եւ տնտեսության զարգացման հարցում, կարեւորել է համաձայնագրի վավերացումը:

Регулируется взаимное признание документов об ученых степенях
Ратификацией соглашения регулируется взаимное признание документов, связанных с учеными степенями. Цель – обеспечить доступ к трудоустройству, профессиональной деятельности в сфере трудовой миграции в государстве-члене ЕАЭС для лиц, имеющих данные документы.
9 января об этом сообщил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА А.Мартиросян на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, представляя проект закона о ратификации соглашения “О взаимном признании документов об ученых степенях в государствах-членах ЕАЭС”.
Соглашение, подписанное 8 июня 2023 г., является одним из мероприятий плана реализации стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 г. Цель – устранение исключений и ограничений в сфере трудовой миграции путем признания соответствия документов об ученых степенях на основании договора от 29 мая 2014 г. “О Евразийском экономическом союзе”.
По словам основного докладчика, на данный момент соглашение не ратифицировано Арменией и Казахстаном.
Содокладчик депутат Н.Бабаян, подчеркнув положительное влияние проекта на развитие науки и экономики в Армении, особо отметил важность ратификации соглашения.