Փորձը ցույց է տալիս, որ նմանատիպ համաձայնագրերը խթանում են ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ վիզաների ազատականացման երկխոսությունն ավելի կառուցողական հենքի վրա դնելուն: Սա  թույլ է տալիս ընդգծել ՀՀ պատրաստակամությունը հետ ընդունելու այն անձանց, որոնք անկանոն բնակություն են հաստատել ԵՄ տարբեր երկրներում. այս մասին ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 10-ի նիստի ժամանակ:
Հանձնաժողովը քննարկել է «ՀՀ կառավարության եւ Ավստրիայի Դաշնային կառավարության միջեւ` «ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին» համաձայնագրի կիրարկման վերաբերյալ արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Գործնականում ունեցել ենք միջազգային պայմանագրին բնորոշ ընթացակարգերը. Արդարադատության եւ Ֆինանսների նախարարությունների կողմից կա դրական դիրքորոշում: Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ համաձայնագրով նախատեսված պարտավորությունները համապատասխանում են ՀՀ Սահմանադրությանը»,- տեղեկացրել է Ներքին գործերի փոխնախարարը:
Նախարարի տեղակալը տեղեկացրել է, որ նախկինում Հայաստանն ունեցել է երկկողմ ռեադմիսիոն համաձայնագրեր ԵՄ անդամ տարբեր պետությունների հետ, սակայն այդ փաստաթղթերն այլեւս չեն գործում, եւ պետությունները ռեադմիսիոն համաձայնագրի շրջանակից բխող պարտավորություն ունեն երկկողմ առանձին ռեադմիսիոն համաձայնագրեր կնքելու: Նա ընդգծել է, որ վերը նշված համաձայնագիրը դրանցից մեկն է:
Պատգամավորների հարցերին ի պատասխան՝ Արփինե Սարգսյանը պարզաբանել է, որ նմանատիպ համաձայնագրերը ոչ թե ԵՄ կողմի պարտադրանք են, որ ինչ-որ գործընթաց իրականացվի, այլ  երկկողմ հարաբերությունների կանոնակարգմանն ուղղված, փոխհամաձայնեցված պատրաստակամության օրինակ: «Սա թույլ է տալիս հավաստել, որ Հայաստանը պատրաստակամ է ընդունել իր այն քաղաքացիներին, որոնք ոչ թե օրինական հիմքերով բնակվում են ԵՄ անդամ երկրներում, այլ հակառակը՝ ինքնությունը չպարզված է, չունեն անձնագրեր կամ կեղծ փաստաթղթերով հայտնվել են ԵՄ անդամ երկրներում»,- նշել է փոխնախարարը:
Հարակից զեկուցող Հռիփսիմե Գրիգորյանի գնահատմամբ այս համաձայնագրով կոչ է արվում կողմերին երկկողմ կիրարկման արձանագրություններ եւս ստորագրել եւ վավերացնել: Այդ արձանագրություններով գործընթացը դառնում է ավելի  կանոնակարգված: Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ առկա են բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, պատասխանատու գերատեսչություններից եզրակացությունները եւ որոշումները:

The experience shows that similar agreements boost laying more constructive basis for the dialogue of visa liberalisation between the Republic of Armenia and the European Union. This allows underlining the readiness of the Republic of Armenia to receive the persons, who irregularly have settled in different countries of the European Union: The RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan said this during the sitting of the NA Standing Committee on Foreign Relations on January 10.
The Committee debated the draft law on Ratification of the Protocol on Application of the Agreement on the readmission of the persons residing without authorisation between the RA and the EU between the RA Government and the Federal Government of Austria.
“Practically, we have had the procedures characteristic to the International Treaty: There is positive position by the Ministries of Justice and Finance. The obligations designed by the Agreement, by the decision of the Constitutional Court comply with the RA Constitution,” the Deputy Minister of Internal Affairs informed.
The RA Deputy Minister of Internal Affairs informed that before Armenia has had bilateral readmission Agreements with the EU member different states, but those documents do not act, and the states have obligation to sign bilateral separate readmission agreements stemming from the readmission Agreement. She underlined that the abovementioned Agreement is one of them.
In response to the MPs’ questions, Arpine Sargsyan clarified that similar Agreements are not considered to be compulsion of the EU side to carry out some process, but an example of mutually agreed readiness aimed at regulation of other bilateral relations. “This allows assuring that Armenia is ready to receive the citizens, who reside in the EU member countries not only on legal bases, but on the contrary, the identity is not clarified, have no passports or have appeared in the EU member states with false documents,” the Deputy Minister mentioned.
As the co-rapporteur Hripsime Grigoryan assessed, the Agreement calls on the sides to sign protocols of bilateral use and to ratify them. The process becomes more regulated by those documents. The MP informed that all necessary documents, the conclusions and decisions from responsible institutions are available.