Փորձը ցույց է տալիս, որ նմանատիպ համաձայնագրերը խթանում են ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ վիզաների ազատականացման երկխոսությունն ավելի կառուցողական հենքի վրա դնելուն: Սա  թույլ է տալիս ընդգծել ՀՀ պատրաստակամությունը հետ ընդունելու այն անձանց, որոնք անկանոն բնակություն են հաստատել ԵՄ տարբեր երկրներում. այս մասին ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 10-ի նիստի ժամանակ:
Հանձնաժողովը քննարկել է «ՀՀ կառավարության եւ Ավստրիայի Դաշնային կառավարության միջեւ` «ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին» համաձայնագրի կիրարկման վերաբերյալ արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Գործնականում ունեցել ենք միջազգային պայմանագրին բնորոշ ընթացակարգերը. Արդարադատության եւ Ֆինանսների նախարարությունների կողմից կա դրական դիրքորոշում: Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ համաձայնագրով նախատեսված պարտավորությունները համապատասխանում են ՀՀ Սահմանադրությանը»,- տեղեկացրել է Ներքին գործերի փոխնախարարը:
Նախարարի տեղակալը տեղեկացրել է, որ նախկինում Հայաստանն ունեցել է երկկողմ ռեադմիսիոն համաձայնագրեր ԵՄ անդամ տարբեր պետությունների հետ, սակայն այդ փաստաթղթերն այլեւս չեն գործում, եւ պետությունները ռեադմիսիոն համաձայնագրի շրջանակից բխող պարտավորություն ունեն երկկողմ առանձին ռեադմիսիոն համաձայնագրեր կնքելու: Նա ընդգծել է, որ վերը նշված համաձայնագիրը դրանցից մեկն է:
Պատգամավորների հարցերին ի պատասխան՝ Արփինե Սարգսյանը պարզաբանել է, որ նմանատիպ համաձայնագրերը ոչ թե ԵՄ կողմի պարտադրանք են, որ ինչ-որ գործընթաց իրականացվի, այլ  երկկողմ հարաբերությունների կանոնակարգմանն ուղղված, փոխհամաձայնեցված պատրաստակամության օրինակ: «Սա թույլ է տալիս հավաստել, որ Հայաստանը պատրաստակամ է ընդունել իր այն քաղաքացիներին, որոնք ոչ թե օրինական հիմքերով բնակվում են ԵՄ անդամ երկրներում, այլ հակառակը՝ ինքնությունը չպարզված է, չունեն անձնագրեր կամ կեղծ փաստաթղթերով հայտնվել են ԵՄ անդամ երկրներում»,- նշել է փոխնախարարը:
Հարակից զեկուցող Հռիփսիմե Գրիգորյանի գնահատմամբ այս համաձայնագրով կոչ է արվում կողմերին երկկողմ կիրարկման արձանագրություններ եւս ստորագրել եւ վավերացնել: Այդ արձանագրություններով գործընթացը դառնում է ավելի  կանոնակարգված: Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ առկա են բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, պատասխանատու գերատեսչություններից եզրակացությունները եւ որոշումները:

“Опыт показывает, что подобные соглашения стимулируют более конструктивную основу для диалога по либерализации визового режима между РА и ЕС. Это позволяет нам подчеркнуть готовность РА принять обратно лиц, нелегально обосновавшихся в различных странах ЕС”, - отметила заместитель министра внутренних дел РА А.Саргсян 10 января на заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям.
Комиссия обсудила проект закона "О ратификации протокола между Правительством РА и Федеральным правительством Австрии по применению Соглашения между РА и ЕС “О реадмиссии проживающих без разрешения лиц".
“На практике у нас были процедуры, типичные для международного соглашения. Есть положительная позиция министерств юстиции и финансов. Согласно решению Конституционного суда, предусмотренные соглашением обязательства соответствуют Конституции РА", - подчеркнула замминистра внутренних дел.
Заместитель министра сообщила, что ранее Армения имела двусторонние соглашения о реадмиссии с различными странами-членами ЕС, но эти документы больше не действительны, и государства обязаны подписать отдельные двусторонние договоры о реадмиссии, исходящие из рамок соглашения о реадмиссии. Она подчеркнула, что вышеупомянутое соглашение является одним из них.
Отвечая на вопросы депутатов, А.Саргсян пояснила, что подобные соглашения являются не принуждением со стороны ЕС к реализации какого-то процесса, а примером взаимосогласованной готовности регулировать двусторонние отношения. "Это позволяет нам подтвердить, что Армения готова принять проживающих в странах-членах ЕС своих граждан, личность которых не установлена, отсутствуют паспорта, или которые оказались в странах-членах ЕС с подложными документами", - отметила замминистра.
В оценке содокладчика Р.Григорян, данным соглашением требуется от сторон также подписать и ратифицировать двусторонние протоколы по исполнению обязательств. Благодаря этим протоколам процесс становится более регламентированным. Депутат сообщила, что налицо все необходимые документы, заключения и решения ответственных ведомств.