ՀՀ հարկային օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխություններով առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել Կառավարության որոշմամբ հավանության արժանացած գործարար ծրագիր իրականացնող ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողների կողմից գործարար ծրագրի շրջանակում ստեղծված նոր աշխատատեղերի մասով հաշվարկված լրացուցիչ աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված վճարումների գումարը շահութահարկի գումարից նվազեցնելու արտոնությունը: Առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել նաեւ այդ արտոնության շրջանակում կիրառվող` հիմնական միջոցների ամորտիզացման արտոնյալ կարգավորումը:
Ըստ հիմնական զեկուցող, ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանի` վերոնշյալ արտոնության սահմանման մոտ 10 տարիների ընթացքում այն գործնականում լայն կիրառություն չի ունեցել տնտեսվարող սուբյեկտների շրջանում. նշված ժամանակահատվածում արտոնությունից օգտվել է ընդամենը 4 կազմակերպություն:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը դրական է գնահատել գործադիր մարմնի կողմից ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնությունը` հաշվի առնելով իրավակիրառ պրակտիկան եւ տնտեսվարողների համար համակարգի անհետաքրքիր լինելը: «Հաշվի առնելով, որ բիզնեսի կողմից որեւէ առաջարկ չենք ստացել` կոչ եմ անում դրական եզրակացություն տալ նախագծին»,- ասել է Բաբկեն Թունյանը:
Հանձնաժողովը կողմ է քվեարկել նախագծին:
ՀՀ հարկային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխություններն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել են Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունվարի 10-ին գումարված հերթական նիստում:

С изменениями, предусмотренными в Налоговом кодексе РА, предлагается отменить льготу по вычету из суммы налога на прибыль суммы дополнительной заработной платы и приравненных к ней выплат, рассчитанных за счет новых рабочих мест, созданных в рамках бизнес-проекта резидентами-плательщиками налога на прибыль, реализующими утвержденный постановлением правительства бизнес-проект. Предлагается отменить льготное регулирование амортизации основных средств, применяемое в рамках данной льготы.
По словам основного докладчика, заместителя министра финансов РА А.Погосяна, за почти 10 лет установления вышеупомянутой льготы она практически не получила широкого распространения среди хозяйствующих субъектов – за указанный период льготой воспользовались лишь 4 организации.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян положительно оценил представленную исполнительным органом законодательную инициативу, принимая во внимание правоприменительную практику и непривлекательность системы для бизнесменов. "Учитывая, что никаких предложений со стороны бизнеса мы не получили, призываю дать положительное заключение по проекту", - отметил Б.Тунян.
Комиссия проголосовала в пользу проекта.
Предложенные изменения в Налоговый кодекс РА обсуждались в первом чтении на состоявшемся 10 января очередном заседании экономической комиссии.