Նախագծով առաջարկվում է պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող մաքսային հսկողության գոտիներում առեւտրային գործունեության իրականացումը կազմակերպել Կառավարության սահմանած մրցույթի հիման վրա: Մրցույթում հաղթած անձանց հետ ուղղակի եղանակով կկնքվեն վարձակալության պայմանագրեր: Այս մասին ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը:
Կառավարության հեղինակած «Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումներն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունվարի 10-ի նիստում:
Անմաքս առեւտրի խանութների կազմակերպման գործունեության եւ մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավման, ինչպես նաեւ մաքսային հսկողության արդյունավետության ապահովման նպատակներով նախատեսվում է նմանատիպ խանութների կազմակերպման համար նախաորակավորված իրավաբանական անձանց ընտրությունը եւ համապատասխան ռեեստրում ներառումն իրականացնել մրցութային կարգով: Առաջարկվում է անմաքս առեւտրի խանութների պարտավորությունների մեջ լրացնել նախաորակավորման ժամանակ ստանձնած պարտավորությունների կատարումը, լրացնել իրավաբանական անձանց կողմից մաքսային մարմին ներկայացվող` համապատասխան ռեեստրում ընդգրկվելու դիմումի մեջ պարունակվող տեղեկությունները:

Согласно проекту, осуществление торговой деятельности в зонах таможенного контроля, находящихся в государственной или муниципальной (общинной) собственности, предлагается организовать на установленной правительством конкурсной основе. Договоры аренды будут заключаться непосредственно с победителями тендера”, - отметил председатель Комитета государственных доходов (КГД) Р.Бадасян.
10 января предложенные правительством дополнения в закон "О таможенном регулировании" обсуждались в первом чтении на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
Для совершенствования деятельности магазинов беспошлинной торговли и повышения качества предоставляемых услуг, а также обеспечения эффективности таможенного контроля на конкурсной основе проводится отбор предаттестованных юридических лиц с целью организации аналогичных магазинов и включение их в соответствующий реестр. Предлагается дополнить обязательства магазинов беспошлинной торговли по исполнению принятых при предаттестации обязательств, заполнить сведения, содержащиеся в заявлении, подаваемом юридическими лицами в таможенный орган для включения в соответствующий реестр.