Նոր կարգավորում է առաջարկվում Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքով առաջարկվող կարգավորմամբ եթե անձը վարչական իրավախախտում կատարելուց հետո 24 ժամվա ընթացքում վերացնում է իրավախախտման հատկանիշները, ապա ազատվում է ԱՊՊԱ պայմանագիրն իրավասու մարմին ներկայացնելու պարտավորությունից:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունվարի 11-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը հեղինակել է պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանը:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը նշել է, որ առանց ԱՊՊԱ պայմանագրի տրանսպորտային միջոցը վարելու համար նախատեսված է 100.000 դրամ տուգանք: Ըստ նրա՝ սահմանված տուգանքը, սակայն, չէր համապատասխանում իրավախախտման վտանգավորության աստիճանին եւ բնույթին, ուստի անցյալ տարի որոշվել է փոխել պատժամիջոցը՝ նվազեցնելով տուգանքի չափը. 24 ժամվա ընթացքում ԱՊՊԱ պայմանագիր կնքելու դեպքում այն կազմում է 25.000 դրամ: Այս նախաձեռնությամբ քաղաքացին չի ներկայացնի պայմանագիրն իրավասու մարմին, այն էլեկտրոնային ծրագրատեխնիկական լուծուներով տեսանելի կլինի:
Հարակից զեկուցող, ՀՀ ՆԳ նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամանակահատվածում եղել են տեխնիկական բնույթի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:

With proposed amendment, in case of driving a car without CMTPLI contract, citizens to be fined not 100.000, but 25.000 AMD
According to the Code of Administrative Offenses, liability in the amount of 100.000 AMD is provided for driving a vehicle without a mandatory insurance contract. With the proposed regulation, if a person eliminates the features of the offense within 24 hours after committing an administrative offense, they are released from the obligation to pay 75% of the fine. Citizens sign a compulsory motor third-party liability insurance (CMTPLI) contract, pays not 100.000 AMD, but 25% of the fine (25.000 AMD). It is proposed to make the above-mentioned amendment in Article 129.2.7 of the Code.
In the sitting of January 11, the NA Standing Committee on Defense and Security debated in the second reading the draft law on Amending the RA Code on Administrative Offenses, which was authored by the deputy Eduard Aghajanyan.
In the co-report, the Deputy Chair of the Committee Armen Khachatryan noted that the imposed fine does not correspond to the degree of danger and nature of the offense. He informed that it was decided to change the sanction and reduce the amount of the fine.
The co-rapporteur, the RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan informed that there were proposals of a technical nature during the period from the first to the second reading, which were accepted.