Առաջարկվում է վերանայել շնորհվող պատվավոր կոչումների շրջանակը
Գործող օրենսդրությամբ սահմանված են 17 պատվավոր կոչումներ, որոնք, ըստ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանի, մեծամասամբ ժամանակավրեպ են: Գործադիրն առաջարկում է վերանայել շնորհվող պատվավոր կոչումների շրջանակը: Փոխնախարարի խոսքով այդ կոչումները բացասաբար են անդրադառնում առանձին մասնագիտական ոլորտներում առողջ մրցակցության, արժանիքահեն առաջընթացի, բարոյահոգեբանական մթնոլորտի վրա:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է «ՀՀ պետական պարգեւների եւ պատվավոր կոչումների մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Արմենուհի Հարությունյանի տեղեկացմամբ առաջադեմ երկրների փորձը եւս ցույց է տալիս, որ պատվավոր կոչումների ինստիտուտ առկա չէ, եւ որոշակի մասնագետների խրախուսումը չափելի ու կոնկրետ ադյունքների վրա է հիմնված: Նրա գնահատմամբ առավել նպատակահարմար է անհատին խրախուսել եւ աշխատանքի գնահատական տալ այն հիմքով, որ մասնակցում է ոլորտային մրցանակաբաշխությունների, ներկայացնում աշխատանքի արդյունքը: «Դա է գնահատվում, ոչ թե իրեն տրվում է որոշակի տիտղոս, որը մինչեւ կյանքի վերջ կրում է»,- ասել է փոխնախարարը:
Նշվել է, որ փաթեթը մշակվել է ոլորտային իրավասու բոլոր մարմինների մասնակցությամբ: Կառավարության ներկայացուցիչն առաջարկել է ընթացքում եւս ոլորտային օրենսդրությունում որոշակի փոփոխություն կատարել, որը հնարավորություն կտա մասնագիտական աճն ապահովելով անհատական կարգով մարդկանց խրախուսելու ավելի ժամանակակից միջոցներ կիրառել:
Պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի հարցերին ի պատասխան՝ փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ նախկինում տրված կոչումները շարունակելու են գործել: Նշվել է, որ մնացել է միայն «վաստակավոր կոլեկտիվ» կոչումը, քանի որ միակն է, որը ոչ թե անհատին է տրվում, այլ՝ կոլեկտիվին:
«Ժողովրդականությունը եւ վաստակավոր լինելը հայեցողական է, գնահատողական, ինչը սուբյեկտիվ է, չի կարող անաչառ նախանշել, թե այս փուլում ով է ժողովրդական եւ ինչքանով է ժողովրդական»,- նշել է Արմենուհի Հարությունյանը եւ հավելել, որ դրանով պայմանավորված էլ Կառավարությունը կոչումներից հրաժարվելու քաղաքականություն է մշակել: Նշվել է, որ կոչումներ շնորհելը Խորհրդային Միության օրենսդրությամբ սահմանված նորմ է, որը ժամանակավրեպ է:
Պատգամավոր Արփինե Դավոյանը հարակից զեկույցում կարեւորել է այն հանգամանքը, որ նախաձեռնությամբ շեշտը դրվել է թիմային, ոչ թե անհատական գործունեության վրա: Ըստ նրա՝ տաղանդավոր եւ հանրության սերը վայելող մարդիկ միշտ էլ գնահատվելու են՝ անկախ կոչումներից: Նա առաջարկել է կողմ քվեարկել եւ շարունակել օրենքի լավարկման գործընթացը:
Պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ նախագիծն այս տեսքով մերժելի է: Նա կարծիք է հայտնել, որ հասարակությունը չի գնահատում տաղանդներին կոչումների համար, բայց հասարակությունը նաեւ հետեւում է, թե պետությունը որ տեսակին է խրախուսում եւ ինչի համար: Անհատական գործունեության մասին խոսելով՝ պատգամավորը հավելել է. «Մհեր Մկրտչյանի անհատական տաղանդն ի՞նչ կոլեկտիվ արգասիքի արդյունք պետք է լիներ: Անհատական է այդ մարդու տաղանդը»: Նրա համոզմամբ կոլեկտիվ արդյունքի մասին կարելի է խոսել համույթների պարագայում:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը պատգամավորների մտահոգություններին ի պատասխան՝ տեղեկացրել է, որ հարցի առնչությամբ քննարկումներ եղել են ԱԺ համապատասխան հանձնաժողովի, նախարարությունների, Կառավարության եւ Հանրապետության նախագահի աշխատակազմերի հետ: Նրա գնահատմամբ այս լուծմամբ կոլեկտիվները հնարավորություն կունենան ստանալու համապատասխան կոչումներ եւ դրան զուգահեռ հնարավոր կլինի խուսափել սուբյեկտիվիզմից եւ ոչ առողջ մթնոլորտից, որոնք ձեւավորվում են այս կամ այն համույթում՝ կապված այս կամ այն ստեղծագործողին կոչում տալու կամ չտալու հետ: Հակադարձելով որոշ տեսակետների՝ հանձնաժողովի նախագահը նշել է. «Գալյա Նովենցը ստեղծագործական աշխատանքն իրականացրել է Սովետական Միության տարիներին, սակայն վաստակավոր արտիստի կոչում ստացել է 2003 թվականին, իսկ ժողովրդական արտիստի կոչում՝ 2007 թվականին: Խորհրդային Հայաստանի ժամանակահատվածում ինչո՞ւ վերջինիս վաստակը չի գնահատվել: Սուբյեկտիվիզմն այստեղ զգալի է»: Նա հավելել է, որ կոչումների շնորհումը խորհրդային համակարգի հայեցակարգի զարգացումն է ու շարունակությունը: Հանձնաժողովի նախագահի գնահատմամբ պետք է ազգային համակարգ ձեւավորել, որն ընդունելի կլինի բոլորի համար:
Եզրափակիչ ելույթում Արմենուհի Հարությունյանը կարծիք է հայտնել, որ ստեղծագործողի ժողովրդականությունը, հանրային ճանաչելիությունն ու հանրային ընկալումը չեն կարող ստուգվել, չափվել, առավել եւս վավերացվել կամ մերժվել պետության կամ իրավասու որեւէ պետական մարմնի կողմից:

It is proposed to review scope of honorary titles to be awarded
According to the RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan, 17 honorary titles are defined by the current legislation, which are mostly outdated. The Executive proposes to review the scope of honorary titles to be awarded. According to the Deputy Minister, these titles have a negative impact on healthy competition, meritorious progress, and morale-psychological atmosphere in individual professional fields.
At the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, the legislative package on State Awards and Honorary Titles and the related laws were debated.
According to Armenuhi Harutyunyan, the experience of advanced countries also shows that there is no institute of honorary titles, and the encouragement of certain specialists is based on measurable and concrete results. According to her assessment, it is more appropriate to encourage individuals and to evaluate their work on the basis that they participate in the field of award ceremonies and present the results of their work. “That is what is appreciated, not a certain title is given to them, which they carry until the end of their life,” the Deputy Minister said.
It was noted that the package was elaborated with the participation of all the competent bodies in the field. In response to the deputy Artsvik Minasyan’s questions, the Deputy Minister informed that the titles previously given will continue to function. It was mentioned that only the ‘meritorious collective’ title remained, as it is the only one that is not given to an individual, but to a collective.
The deputy Arpine Davoyan in her related report highlighted the fact that the initiative focused on team activities, not individual ones. According to her, talented and popular people will always be appreciated, regardless of their titles. She proposed her colleagues to vote for it and continue the process of improving the law.
The deputy Artsvik Minasyan pointed out that the draft is unacceptable in this form. He opined that the society does not value talents for titles, but the society also follows which type the state encourages and for what. Speaking about individual activities, the MP added. “Should Mher Mkrtchyan’s individual talent have been connected with any group? That person’s talent is individual.” To his conviction, one can talk about the group talent in case of ensembles.
The Committee Chair Vladimir Vardanyan, in response to the deputies’ concerns, informed that there were debates regarding the issue with the relevant Committees of the National Assembly, Ministries, the Staffs of the Government and the President of the Republic. According to him, with this solution, collectives will have the opportunity to receive appropriate titles, and at the same time, it will be possible to avoid subjectivism and unhealthy atmosphere, which are formed in this or that ensemble, related to giving or not giving a title to this or that creator. Opposing some viewpoints, the Committee Chair said: “Galya Novents carried out her creative work during the years of the Soviet Union, but she received the title of Honored Artist in 2003, and the title of People’s Artist - in 2007. During the period of Soviet Armenia, why was her contribution not appreciated? Subjectivism is considerable here.” He added that awarding titles is the development and continuation of the concept of the Soviet system. According to the Committee Chair, a national system should be formed, which will be acceptable to everyone.
In her final speech, Armenuhi Harutyunyan opined that the creator’s popularity, public recognition and public perception cannot be checked, measured, even more so validated or rejected by the state or any competent state body.