Զինվորական ծառայության կարգը խախտած աշխարհազորայինները քրեական պատասխանատվության կենթարկվեն
Նախագծով առաջարկվում է ամրագրել, որ զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործության սուբյեկտ է նաեւ «Պաշտպանության մասին» օրենքով ՀՀ պաշտպանությանը կամավոր հիմունքներով ընդգրկված անձը` զինվորական ծառայության պարտականությունը կատարելու ընթացքում: Այս մասին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը` առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Ըստ զեկուցողի` «Պաշտպանության մասին» օրենքի 29.1-ին հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` աշխարհազորը ՀՀ-ի վրա զինված հարձակման, դրա անմիջական վտանգի առկայության կամ ռազմական գործողությունների պայմաններում ՀՀ զինված պաշտպանությանը կամավորության սկզբունքով քաղաքացիների մասնակցության համակարգն է: «Աշխարհազոր» հասկացության բնորոշումը տրված է նույն օրենքով: Ըստ այդմ` աշխարհազորը քաղաքացիների կամավորության եւ տարածքային սկզբունքով զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ենթակայությամբ գործող ստորաբաժանումների համալիր է, որում ընդգրկված քաղաքացիները մասնակցում են Հայաստանի Հանրապետության զինված պաշտպանությանը:
«Քրեական օրենսգիրքը հստակ ամրագրում է, որ զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործության սուբյեկտ է հանդիսանում զինծառայող համարվող անձը: Այս ձեւակերպման պարագայում աշխարհազորայինները զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործության սուբյեկտներ չեն, ինչի պարագայում հնարավոր չի լինում քրեական պատասխանատվության ենթարկել զինվորական ծառայության կարգը խախտած աշխարհազորայիններին»,- ասել է Ալխաս Ղազարյանն ու նկատել, որ վերը նշված խնդիրն արդիական է: «ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում քննվում են մի շարք քրեական վարույթներ, որոնք վերաբերում են աշխարհազորայիններին` մարտական հերթապահության կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնը խախտելու մասով: Գործող օրենսդրության անհամապատասխանության հետեւանքով զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործություն կատարած աշխարհազորայինների նկատմամբ առաջադրված քրեական վարույթները կարճվում են ռեաբիլիտացնող հիմքով»,- նշել է պատգամավորը:
Ալխաս Ղազարյանը վստահեցրել է, որ նախագծի ընդունման արդյունքում նախատեսվում է օրենսդրորեն ամրագրել աշխարհազորայինների` որպես զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործության սուբյեկտի կարգավիճակը, ինչը հնարավորություն կտա պատշաճ իրավական գնահատական տալ վերջիններիս կողմից թույլ տրված խախտումներին եւ լուծել գործնականում առաջացող խնդիրները:
Հարակից զեկուցումը ներկայացրել է նույն խմբակցության պատգամավոր Արփինե Դավոյանը: Խորհրդարանականը տեղեկացրել է, որ նախագծի լրամշակված տարբերակը բազմիցս քննարկվել է ու կոչ է արել դրական եզրակացություն տալ:
Կառավարության դիրքորոշումը ներկայացրել է Արդարադատության նախարարի տեղակալը: Արա Մկրտչյանը հայտնել է, որ Կառավարությունը կողմ է նախագծին:
Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալն էլ հայտնել է, որ կան շուրջ երկու տասնյակ վարույթներ, որոնց շրջանակում աշխարհազորը տարբեր տեսակի հանցանքներ է կատարել: Արսեն Այվազյանը եւս նշել է, որ աշխարհազորով երկրի պաշտպանությանը մասնակցող անձինք պետք է որոշ պարտավորություններ կրեն:

Militiamen who breached the order of military service to be criminally liable
It is proposed to fix by the draft that the person included in the RA Defence on voluntary basis by the law on Defense դuring the fulfilment of the military service duty is also a subject of crime aimed at the order established by the military service. The deputy of the Civil Contract Faction Alkhas Ghazaryan said this at the regular sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, presenting in the first reading the package of the draft laws on Making Amendments to the RA Criminal Code and Making Addenda to the RA law on Defense.
According to the rapporteur, pursuant to Article 29.1 of the law on Defense, the militia is the system of the citizens’ participation on a voluntary basis to the armed defense of the Republic of Armenia in the conditions of the armed attack on the Republic of Armenia, the availability of its direct danger or military actions. The definition of the notion militia is given by the same law. Accordingly, a militia is a complex of sub-divisions functioning under the subordination of the General Staff of the Armed Forces on the principle of the citizens’ voluntariness and territoriality, where the involved citizens take part in the armed defense of the Republic of Armenia.
“The Criminal Code clearly fixes that the person being considered military servant is a subject of crime against the order established by the military service. In case of this formulation the militiamen are subjects of crime against the order established by the military service, in case of which it is not possible to make criminally liable the militiamen who breached the order of the military service,” Alkhas Gհazaryan said and noticed that the abovementioned problem is topical. “In the Military Investigative General Department of the Investigative Committee a number of criminal proceedings are under examination, which refer to the militia on breaching the rule of military duty or military service. As a consequence of the inconsistency of the legislation in force the criminal proceedings proposed towards the militiamen who committed crime against order established by the military service,” the deputy noted.
Alkhas Gհazaryan assured that as a result of the adoption of the draft, it is designed by law t5o legislate the status of the militiamen as a subject of crime directed to the order established by the military service, which will give an opportunity to get a decent legal evaluation to the breaches made by the latter and to solve the problems arising in practice.
The deputy of the same Faction Arpine Davoyan presented the co-report. The parliamentarian informed that the revised version of the draft was repeatedly debated and called on her colleagues to endorse it.
The Deputy Minister of Justice presented the position of the Government. Ara Mkrtchyan informed that the Government is for the draft.
The Deputy Chairman of the Investigative Committee informed that there are about two dozens of proceedings, and within their framework the militia had committed different kinds of crimes. Arsen Ayvazyan also noted that the persons taking part in the defense with the militia should bear some obligations.