Զինվորական ծառայության կարգը խախտած աշխարհազորայինները քրեական պատասխանատվության կենթարկվեն
Նախագծով առաջարկվում է ամրագրել, որ զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործության սուբյեկտ է նաեւ «Պաշտպանության մասին» օրենքով ՀՀ պաշտպանությանը կամավոր հիմունքներով ընդգրկված անձը` զինվորական ծառայության պարտականությունը կատարելու ընթացքում: Այս մասին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը` առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Ըստ զեկուցողի` «Պաշտպանության մասին» օրենքի 29.1-ին հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` աշխարհազորը ՀՀ-ի վրա զինված հարձակման, դրա անմիջական վտանգի առկայության կամ ռազմական գործողությունների պայմաններում ՀՀ զինված պաշտպանությանը կամավորության սկզբունքով քաղաքացիների մասնակցության համակարգն է: «Աշխարհազոր» հասկացության բնորոշումը տրված է նույն օրենքով: Ըստ այդմ` աշխարհազորը քաղաքացիների կամավորության եւ տարածքային սկզբունքով զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ենթակայությամբ գործող ստորաբաժանումների համալիր է, որում ընդգրկված քաղաքացիները մասնակցում են Հայաստանի Հանրապետության զինված պաշտպանությանը:
«Քրեական օրենսգիրքը հստակ ամրագրում է, որ զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործության սուբյեկտ է հանդիսանում զինծառայող համարվող անձը: Այս ձեւակերպման պարագայում աշխարհազորայինները զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործության սուբյեկտներ չեն, ինչի պարագայում հնարավոր չի լինում քրեական պատասխանատվության ենթարկել զինվորական ծառայության կարգը խախտած աշխարհազորայիններին»,- ասել է Ալխաս Ղազարյանն ու նկատել, որ վերը նշված խնդիրն արդիական է: «ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում քննվում են մի շարք քրեական վարույթներ, որոնք վերաբերում են աշխարհազորայիններին` մարտական հերթապահության կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնը խախտելու մասով: Գործող օրենսդրության անհամապատասխանության հետեւանքով զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործություն կատարած աշխարհազորայինների նկատմամբ առաջադրված քրեական վարույթները կարճվում են ռեաբիլիտացնող հիմքով»,- նշել է պատգամավորը:
Ալխաս Ղազարյանը վստահեցրել է, որ նախագծի ընդունման արդյունքում նախատեսվում է օրենսդրորեն ամրագրել աշխարհազորայինների` որպես զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործության սուբյեկտի կարգավիճակը, ինչը հնարավորություն կտա պատշաճ իրավական գնահատական տալ վերջիններիս կողմից թույլ տրված խախտումներին եւ լուծել գործնականում առաջացող խնդիրները:
Հարակից զեկուցումը ներկայացրել է նույն խմբակցության պատգամավոր Արփինե Դավոյանը: Խորհրդարանականը տեղեկացրել է, որ նախագծի լրամշակված տարբերակը բազմիցս քննարկվել է ու կոչ է արել դրական եզրակացություն տալ:
Կառավարության դիրքորոշումը ներկայացրել է Արդարադատության նախարարի տեղակալը: Արա Մկրտչյանը հայտնել է, որ Կառավարությունը կողմ է նախագծին:
Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալն էլ հայտնել է, որ կան շուրջ երկու տասնյակ վարույթներ, որոնց շրջանակում աշխարհազորը տարբեր տեսակի հանցանքներ է կատարել: Արսեն Այվազյանը եւս նշել է, որ աշխարհազորով երկրի պաշտպանությանը մասնակցող անձինք պետք է որոշ պարտավորություններ կրեն:

Нарушившие порядок прохождения воинской службы ополченцы привлекаются к ответственности
“Согласно проекту предлагается установить, что лицо, включенное в состав ополчения Республики Армения на добровольной основе законом "Об обороне" при исполнении служебных обязанностей по воинской службе, является также субъектом преступления против установленного порядка прохождения воинской службы”, - отметила депутат фракции "Гражданский договор" А.Казарян на очередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, представляя в первом чтении пакет проектов о внесении поправок в Уголовный кодекс РА и в закон "Об обороне".
В соответствии с ч.1 ст.29.1 закона "Об обороне", ополчение – это система добровольного участия граждан в вооруженной обороне Республики Армения при вооруженном нападении на РА, существовании непосредственной угрозы его проведения или проведения военных действий. Определение понятия “ополчение” дано этим же законом, согласно которому ополчение представляет собой комплекс подразделений, действующих в подчинении Генерального штаба Вооруженных Сил на основе добровольности граждан и территориального принципа, в которых граждане участвуют в вооруженной защите РА.
"В Уголовном кодексе четко закреплено, что лицо, считающееся военнослужащим, является субъектом преступления против установленного порядка прохождения воинской службы. При данной формулировке ополченцы не являются субъектами преступления, направленного против установленного порядка прохождения военной службы, и в этом случае невозможно привлечь к уголовной ответственности ополченцев, нарушивших порядок прохождения воинской службы", - отметила А.Казарян, выделив актуальность указанной проблемы. "В Главном военном следственном управлении ЦВК расследуется ряд уголовных производств, относящихся к ополченцам в части нарушения правил боевого дежурства или военной службы. В итоге несоответствия действующего законодательства уголовные дела, возбужденные в отношении ополченцев, совершивших преступление против установленного порядка прохождения воинской службы, прекращаются на основании реабилитации", - подчеркнула депутат.
А.Казарян заверила, что с принятием проекта законодательно закрепляется статус ополченцев как субъектов преступлений против установленного порядка прохождения военной службы, что позволит дать правильную правовую оценку допущенных ими нарушений и решать возникающие на практике проблемы.
Содокладчик депутат фракции "Гражданский договор" А.Давоян, сообщив, что доработанный вариант проекта обсуждался неоднократно, призвала дать документу положительное заключение.
Позицию правительства представил заместитель министра юстиции. А.Мкртчян сообщил, что правительство поддерживает данный проект.
Заместитель председателя Следственного комитета также сообщил, что есть около двух десятков производств, в рамках которых ополченцами совершены различные виды преступлений. А.Айвазян отметил, что люди, участвующие в защите страны в составе ополчения, должны нести определенные обязательства.