Առաջարկվում է երեք տարվա մասնագիտական աշխատանքի ստաժի պահանջը փոխարինել առնվազն երկու տարվա պահանջով
Առաջարկվում է դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված անձի համար Արդարադատության ակադեմիայում ուսումնառության դասընթացներից եւ քննություններ հանձնելուց ազատվելու համար սահմանված՝ վերջին հինգ տարվա ընթացքում առնվազն երեք տարվա մասնագիտական աշխատանքի ստաժի պահանջը փոխարինել առնվազն երկու տարվա մասնագիտական աշխատանքի ստաժի պահանջով: ««Դատախազության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի հեղինակ Արփինե Դավոյանի խոսքով նշված ժամանակահատվածը բավարար է անհրաժեշտ գործնական մասնագիտական հմտությունների եւ անձնային որակների ձեւավորման համար:
Հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 11-ի նիստում: Հեղինակը տեղեկացրել է, որ փոփոխությունը հնարավորություն կտա ավելացնել դատախազների թիվը, որոնց պակասը կա ՀՀ դատախազությունում: Նշվել է, որ երկու տարվա մասնագիտական աշխատանքի ստաժ է պահանջվում նաեւ ՀՀ քննչական կոմիտեում եւ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական կարծիքը: Նախագիծը դրական է գնահատել նաեւ հարակից զեկուցող, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ալխաս Ղազարյանը:
Նախագծի հեղինակ Արփինե Դավոյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին՝ հիմնավորելով առաջարկվող փոփոխությունը:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին: Այն կառաջարկվի ընդգրկել ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:

Требование трехлетнего профессионального стажа работы предлагается заменить требованием не менее двухлетнего
Требование о наличии не менее трех лет профессионального стажа работы за последние пять лет предлагается заменить требованием о наличии не менее двух лет профессионального опыта работы, установленном для лица, включенного в список кандидатур прокуроров, освобождаемых от службы в должности на курсах повышения квалификации и сдачи экзаменов в Академии правосудия. По мнению автора проекта о внесении поправки в закон “О прокуратуре" А.Давоян, указанного периода достаточно для формирования необходимых практических профессиональных навыков и личностных качеств.
11 января вопрос обсуждался в первом чтении на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. Автор сообщила, что изменение позволит увеличить число прокуроров, которых не хватает в прокуратуре РА. Отмечено, что необходим двухлетний профессиональный опыт работы также в Следственном и Антикоррупционном комитетах.
Заместитель министра юстиции РА А.Мкртчян представил положительное мнение правительства. Позитивно оценила проект также содокладчик член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Казарян.
Автор проекта А.Давоян ответила на вопросы депутатов, обосновав предлагаемую поправку.
Комиссия вынесла положительное заключение по проекту, который будет предложен к включению в проект повестки дня предстоящих очередных заседаний НС.