Առաջարկվում է երեք տարվա մասնագիտական աշխատանքի ստաժի պահանջը փոխարինել առնվազն երկու տարվա պահանջով
Առաջարկվում է դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված անձի համար Արդարադատության ակադեմիայում ուսումնառության դասընթացներից եւ քննություններ հանձնելուց ազատվելու համար սահմանված՝ վերջին հինգ տարվա ընթացքում առնվազն երեք տարվա մասնագիտական աշխատանքի ստաժի պահանջը փոխարինել առնվազն երկու տարվա մասնագիտական աշխատանքի ստաժի պահանջով: ««Դատախազության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի հեղինակ Արփինե Դավոյանի խոսքով նշված ժամանակահատվածը բավարար է անհրաժեշտ գործնական մասնագիտական հմտությունների եւ անձնային որակների ձեւավորման համար:
Հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 11-ի նիստում: Հեղինակը տեղեկացրել է, որ փոփոխությունը հնարավորություն կտա ավելացնել դատախազների թիվը, որոնց պակասը կա ՀՀ դատախազությունում: Նշվել է, որ երկու տարվա մասնագիտական աշխատանքի ստաժ է պահանջվում նաեւ ՀՀ քննչական կոմիտեում եւ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական կարծիքը: Նախագիծը դրական է գնահատել նաեւ հարակից զեկուցող, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ալխաս Ղազարյանը:
Նախագծի հեղինակ Արփինե Դավոյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին՝ հիմնավորելով առաջարկվող փոփոխությունը:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին: Այն կառաջարկվի ընդգրկել ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:

It is proposed to replace requirement of three years of professional work experience with requirement of at least two years
It is proposed to replace the requirement of at least three years of professional work experience in the last five years with the requirement of at least two years of professional work experience established for the person included in the list of prosecutors’ nominations to be exempted from taking study courses and exams at the Academy of Justice. According to the author of the draft law օ n Amending the Law on Prosecution Arpine Davoyan, the mentioned period is sufficient for the formation of necessary practical professional skills and personal qualities.
The issue was debated in the first reading at the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs on January 11. The author informed that the amendment will make it possible to increase the number of prosecutors, who are lacking in the RA Prosecutor’s Office. It was noted that a two-year professional work experience is also required in the RA Investigative Committee and the RA Anti-Corruption Committee.
The RA Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan presented the positive opinion of the Government. The co-rapporteur, the member of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Alkhas Ghazaryan also positively assessed the draft.
The author of the draft Arpine Davoyan answered the deputies’ questions, justifying the proposed amendment.
The Committee endorsed the draft. It will be proposed to be included in the draft agenda of the NA upcoming regular sittings.