Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ
Հարկային օրենսգրքում եւ «Սնանկության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները եւ լրացումները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 11-ի նիստում: Կարգավորումները ներկայացրել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը:
Հարկային մարմինը կստանա ֆիզիկական անձանց մասով հարկադիր սնանկության դիմում ներկայացնելու, իսկ սնանկ ճանաչված պարտապանը՝ սնանկության վարույթի ընթացքում առաջացող հարկային պարտավորությունները կատարելու հնարավորություն: Կկանոնակարգվեն մինչեւ պարտապանին սնանկ ճանաչելու մասին վճիռը հրապարակվելը սկսված (կամ դրանց վերաբերյալ հանձնարարագիր հրապարակված) ստուգումների եւ ուսումնասիրությունների իրականացմանը, եկամտային հարկի, սոցիալական վճարների եւ դրոշմանիշային վճարի գումարների բավարարման հերթականությանը, այլ սնանկության վարույթով առաջացած պետական տուրքի գումարի վճարմանը, օրենքով նախատեսված դատական ակտերի բողոքարկման ժամկետների հաշվարկին, էլեկտրոնային ապացույցների ներկայացմանը վերաբերող հարցերը:
Արթուր Մանուկյանի խոսքով առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում Կառավարությունն առաջարկել է հետաձգել օրենքն ուժի մեջ մտնելու ժամկետը (2025 թվականի հունվար): Ըստ նրա՝ կատարվել են նաեւ տեխնիկական փոփոխություններ: Նշվել է, որ կարգավորվել են էլեկտրոնային եղանակով փաստաթղթաշրջանառությունը եւ դատական ծախսերի հաշվառման հետ կապված հարցերը:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը մանրամասնել է, որ փոփոխությունները հարկային վարչարարության հեշտացմանն են միտված:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվող «Քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքում լրացումը պայմանավորված է քրեակատարողական ծառայողների վերապատրաստման անհրաժեշտությամբ եւ հատուկ ուսուցման արդյունավետության բարձրացմամբ. ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանը:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով օրենքի նախագծով երկու տարի անընդմեջ համապատասխան ստուգարքը «չստուգված» գնահատվելու դեպքում քրեակատարողական ծառայողը կարող է ազատվել աշխատանքից: Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում առաջարկներ եւ փոփոխություններ չեն եղել:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ «Սնանկության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները: Ըստ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանի՝ նախաձեռնությունն ուղղված է բարելավելու սնանկության գործընթացը:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում նախագիծը լրամշակվել է՝ հաշվի առնելով նաեւ ԱԺ աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության դիտարկումները: Փոփոխությունների արդյունքում ԲՏԱ նախարարությունը հանվել է տեղեկատվություն տրամադրող նախարարությունների ցանկից: Հստակեցվել են էլեկտրոնային վարույթի ընթացքում էլեկտրոնային աճուրդների հետ կապված կարգավորումները:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը նշել է, որ նախաձեռնությունն ամբողջությամբ վերաբերում է սնանկության վարույթի ընթացակարգին՝ սկսած հարուցումից մինչեւ վարույթի ավարտը: Պատգամավորն առաջարկել է կողմ քվեարկել նախագծին:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանի ներկայացմամբ երկրորդ ընթերցմամբ հանձնաժողովը քննարկել է «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից օրինագծերի փաթեթը: Նշվել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում Կառավարությունը ներկայացրել է երկու փոփոխություն:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի անդամ Արփինե Դավոյանը տեղեկացրել է, որ ներկայացրել է բանավոր առաջարկներ: «Առաջարկի ընդունման արդյունքում կփոխվի փողերի լվացման գործերով դատարանների առարկայական ընդդատությունը»,- ընդգծել է զեկուցողը: Ըստ պատգամավորի՝ ակնկալվում է, որ փոփոխությունները կնպաստեն ապահովելու հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգերի մասնագիտացվածությունը եւ գործերի ողջամիտ ժամկետներում քննությունը, ինչի արդյունքում կբարելավվի փողերի լվացման դեմ պայքարը: Կառավարության ներկայացուցիչն ընդունելի է համարել պատգամավորի առաջարկները:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ ««Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանը: Նշվել է, որ նախագծի ընդունման արդյունքում կլուծվեն գործնականում առաջացած մի շարք խնդիրներ, որոնք կապված են վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձի վերադասի (կամ) անմիջական ղեկավարի փոփոխության, ինչպես նաեւ նախարարի կամ համայնքի ղեկավարի փոփոխության դեպքում, վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձի եւ նախարարի ու համայնքի ղեկավարի տեղակալի՝ համապատասխան պաշտոններում որպես ժամանակավոր պաշտոնակատարներ պաշտոնավարելու կառուցակարգի կիրառման հետ:
Մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվել են Դատական օրենսգրքում եւ «Պետական գույքի կառավարման մասին» ու դրանց կից օրենքներում լրացումներ եւ փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթների քննարկումները:

At January 11 sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs the amendments and addenda being proposed to the Tax Code and law on Bankruptcy were debated. The RA Deputy Chairman of the State Revenue Committee Artur Manukyan presented the regulations.
The tax authority will get an opportunity to submit an application of compulsory bankruptcy on physical persons, and the debtor declared bankrupt to fulfil the tax obligations emerging during the bankruptcy proceedings.
According to Artur Manukyan, during the period from the first to the second reading the Government proposed to postpone the term of the law entering into force (January 2025). According to him, technical amendments were also made. It was noted that the document turnover electronically was regulated and issues regarding the calculation of judicial expenditures.
The co-rapporteur, the deputy Lilit Minasyan detailed that the amendments are aimed at facilitating the tax administration.
The addendum to the law on Penitentiary Service being under debate in the second reading is conditioned by the necessity of the correctional officers and the rise of the special teaching efficiency: the RA Deputy Minister of Justice Levon Balyan.
According to the key rapporteur, during the period from the first to the second reading there were no proposals and amendments.
The amendments being proposed to the law on Bankruptcy was also debated in the second reading. According to the RA Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan, the initiative aimed at improving the bankruptcy process.
The draft from the first to the second reading was revised, taking into consideration also the observations of the Expertise and Analytical Department of the NA Staff. As a result of amendments, the Ministry of Hi-Tech was removed from the list of the ministries of providing information. The regulations related to the electronic auctions during the electronic proceedings were specified.
The co-rapporteur, the Committee member Lilit Minasyan noted that the initiative completely refers to the procedure of the bankruptcy proceedings, beginning from the initiation until the end of the proceedings. The deputy proposed to vote for the draft.
As the RA Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan presented, the Committee debated in the second reading the bill on Making Amendments and Addenda to the RA Criminal Code and the enclosed package of bills. It was noted that from the first to the second reading the Government presented two amendments.
The co-rapporteur, the Committee member Arpine Davoyan informed that she presented oral proposals. According to the MP, it is expected that the amendments will promote to ensure the specialization of the anti-corruption institutional systems and the examination of the cases within reasonable terms, as a result of which, the fight against money laundering will be improved. The representative of the Government considered admissible the MP’s proposals.
The draft law on Making Addenda to the RA law on Public Service, presented by the RA Deputy Minister of Justice Levon Balyan, was also debated in the second reading. It was noted that, as result of draft adoption a number of problems practically caused, regarding the change of the superior (or) direct head of the person holding administrative position, as well as the change of the Minister or the community head, the use of the structure of the person holding administrative position and the Minister and the Deputy Head as acting heads in the relevant positions will be solved.
After passing in the first reading the draft was not amended. The Committee endorsed the debated issues.
The debates of the legislative packages designing addenda and amendments to the law on State Property Management and to the laws enclosed to them were postponed up to two months.