Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ
Հարկային օրենսգրքում եւ «Սնանկության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները եւ լրացումները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 11-ի նիստում: Կարգավորումները ներկայացրել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը:
Հարկային մարմինը կստանա ֆիզիկական անձանց մասով հարկադիր սնանկության դիմում ներկայացնելու, իսկ սնանկ ճանաչված պարտապանը՝ սնանկության վարույթի ընթացքում առաջացող հարկային պարտավորությունները կատարելու հնարավորություն: Կկանոնակարգվեն մինչեւ պարտապանին սնանկ ճանաչելու մասին վճիռը հրապարակվելը սկսված (կամ դրանց վերաբերյալ հանձնարարագիր հրապարակված) ստուգումների եւ ուսումնասիրությունների իրականացմանը, եկամտային հարկի, սոցիալական վճարների եւ դրոշմանիշային վճարի գումարների բավարարման հերթականությանը, այլ սնանկության վարույթով առաջացած պետական տուրքի գումարի վճարմանը, օրենքով նախատեսված դատական ակտերի բողոքարկման ժամկետների հաշվարկին, էլեկտրոնային ապացույցների ներկայացմանը վերաբերող հարցերը:
Արթուր Մանուկյանի խոսքով առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում Կառավարությունն առաջարկել է հետաձգել օրենքն ուժի մեջ մտնելու ժամկետը (2025 թվականի հունվար): Ըստ նրա՝ կատարվել են նաեւ տեխնիկական փոփոխություններ: Նշվել է, որ կարգավորվել են էլեկտրոնային եղանակով փաստաթղթաշրջանառությունը եւ դատական ծախսերի հաշվառման հետ կապված հարցերը:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը մանրամասնել է, որ փոփոխությունները հարկային վարչարարության հեշտացմանն են միտված:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվող «Քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքում լրացումը պայմանավորված է քրեակատարողական ծառայողների վերապատրաստման անհրաժեշտությամբ եւ հատուկ ուսուցման արդյունավետության բարձրացմամբ. ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանը:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով օրենքի նախագծով երկու տարի անընդմեջ համապատասխան ստուգարքը «չստուգված» գնահատվելու դեպքում քրեակատարողական ծառայողը կարող է ազատվել աշխատանքից: Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում առաջարկներ եւ փոփոխություններ չեն եղել:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ «Սնանկության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները: Ըստ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանի՝ նախաձեռնությունն ուղղված է բարելավելու սնանկության գործընթացը:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում նախագիծը լրամշակվել է՝ հաշվի առնելով նաեւ ԱԺ աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության դիտարկումները: Փոփոխությունների արդյունքում ԲՏԱ նախարարությունը հանվել է տեղեկատվություն տրամադրող նախարարությունների ցանկից: Հստակեցվել են էլեկտրոնային վարույթի ընթացքում էլեկտրոնային աճուրդների հետ կապված կարգավորումները:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը նշել է, որ նախաձեռնությունն ամբողջությամբ վերաբերում է սնանկության վարույթի ընթացակարգին՝ սկսած հարուցումից մինչեւ վարույթի ավարտը: Պատգամավորն առաջարկել է կողմ քվեարկել նախագծին:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանի ներկայացմամբ երկրորդ ընթերցմամբ հանձնաժողովը քննարկել է «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից օրինագծերի փաթեթը: Նշվել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում Կառավարությունը ներկայացրել է երկու փոփոխություն:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի անդամ Արփինե Դավոյանը տեղեկացրել է, որ ներկայացրել է բանավոր առաջարկներ: «Առաջարկի ընդունման արդյունքում կփոխվի փողերի լվացման գործերով դատարանների առարկայական ընդդատությունը»,- ընդգծել է զեկուցողը: Ըստ պատգամավորի՝ ակնկալվում է, որ փոփոխությունները կնպաստեն ապահովելու հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգերի մասնագիտացվածությունը եւ գործերի ողջամիտ ժամկետներում քննությունը, ինչի արդյունքում կբարելավվի փողերի լվացման դեմ պայքարը: Կառավարության ներկայացուցիչն ընդունելի է համարել պատգամավորի առաջարկները:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ ««Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանը: Նշվել է, որ նախագծի ընդունման արդյունքում կլուծվեն գործնականում առաջացած մի շարք խնդիրներ, որոնք կապված են վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձի վերադասի (կամ) անմիջական ղեկավարի փոփոխության, ինչպես նաեւ նախարարի կամ համայնքի ղեկավարի փոփոխության դեպքում, վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձի եւ նախարարի ու համայնքի ղեկավարի տեղակալի՝ համապատասխան պաշտոններում որպես ժամանակավոր պաշտոնակատարներ պաշտոնավարելու կառուցակարգի կիրառման հետ:
Մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվել են Դատական օրենսգրքում եւ «Պետական գույքի կառավարման մասին» ու դրանց կից օրենքներում լրացումներ եւ փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթների քննարկումները:

11 января на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсуждались во втором чтении предложенные изменения и дополнения в Налоговый кодекс РА и закон "О банкротстве", представленные зампредседателя Комитета государственных доходов (КГД) А.Манукяном.
У налогового органа появится возможность подать заявление о принудительном банкротстве физических лиц, а у объявленного банкротом должника появится возможность исполнить налоговые обязательства, возникающие в ходе процедуры банкротства. Осуществление проверок и исследований, порядок уплаты подоходного налога, социальных отчислений и сумм гербового сбора, уплаты иных государственных пошлин, возникающих в связи с конкурсным производством, расчет сроков обжалования судебных актов, предусмотренных законодательством, будет осуществляться до опубликования решения о признании должника банкротом и т.д.
По Манукяну, между первым и вторым чтениями правительство предложило отложить вступление закона в силу (январь 2025 г.). По его словам, внесены также технические поправки. Отмечено, что решены вопросы электронного документооборота и учета судебных расходов.
Содокладчик депутат Л.Минасян уточнила, что изменения направлены на упрощение налогового администрирования.
“Обсуждаемое во втором чтении дополнение в закон "Об уголовно-исполнительной службе" обусловлено необходимостью подготовки сотрудников пенитенциарных учреждений и повышением эффективности специальной подготовки”, - отметил заместитель министра юстиции РА Л.Балян.
Во втором чтении обсуждались также поправки, предложенные в закон "О банкротстве". По словам заместителя министра юстиции А.Мкртчяна, инициатива направлена ​​на совершенствование процесса банкротства.
От первого ко второму чтению проект доработан с учетом замечаний Экспертно-аналитического управления НС. В итоге изменений Министерство высокотехнологичной промышленности исключено из списка ведомств, предоставляющих информацию. Уточнены правила проведения электронных аукционов при электронном производстве.
Содокладчик член комиссии Л.Минасян отметила, что инициатива полностью относится к процедуре конкурсного производства, начиная с возбуждения и заканчивая окончанием производства. Депутат предложила проголосовать за проект.
Во втором чтении комиссия обсудила пакет изменений и дополнений в Уголовный кодекс РА и прилагаемые законопроекты, представленные замминистра юстиции А.Мкртчяном. Отмечено, что с первого по второе чтения правительство предложило две поправки.
Содокладчик член комиссии А.Давоян отметила, что ею представлены устные рекомендации. "В итоге принятия предложения изменится предметная оценка судов по делам об отмывании денег", - подчеркнула депутат. По ее словам, ожидается, что поправки поспособствуют обеспечению специализации антикоррупционных институциональных систем и рассмотрения дел в разумные сроки, в результате чего улучшится борьба с отмыванием денег. Представитель правительства счел предложения депутата приемлемыми.
Во втором чтении обсуждался также проект о внесении изменений в закон "О публичной службе", представленный замминистра юстиции Л.Баляном. Отмечалось, что с принятием проекта будет решен ряд возникающих на практике проблем.
После первого чтения в проект не были внесены изменения.
Комиссия дала положительное заключение по обсужденным вопросам.
Дебаты по законодательным пакетам, предусматривающим дополнения и изменения в Судебный кодекс, закон “Об управлении государственным имуществом” и смежные законы, отложены на срок до двух месяцев.