Օրենքների նախագծերի ընդունումը պայմանավորված է հարկային եւ մաքսային ծառայությունների ժամանակավոր թափուր պաշտոնների զբաղեցման ընթացքում առաջացող իրավահարաբերությունները կանոնակարգելու անհրաժեշտությամբ: Այս մասին ասել է ՀՀ ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալ Արտյոմ Սմբատյանը՝ առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Հարկային ծառայության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից օրինագծերի փաթեթը:
Հարկային եւ մաքսային ծառայություններին վերաբերող օրենքներում առաջարկվող լրացումներով հարկային կամ մաքսային ծառայություններում թափուր պաշտոններ առաջանալու դեպքում, երբ չեն լինի համապատասխան պատրաստում անցած եւ հավաստագիր ստացած թեկնածուներ, այդ պաշտոնները կարող են զբաղեցվել տվյալ պաշտոնի անձնագրի պահանջները բավարարող, հարկային կամ  մաքսային ծառայությունների կադրերի ռեզերվում գտնվող անձի հետ ժամկետային աշխատանքային պայմանագիր կնքելով:
Մյուս լրացմամբ առաջարկվում է սահմանել, որ 2024 թվականի հունվարի 1-ից հետո թափուր պաշտոնները զբաղեցնելու համար, եթե չկան պատրաստում անցած եւ հավաստագիր ստացած թեկնածուներ, ապա դրանք կարող են զբաղեցվել այլ անձի հետ «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքով սահմանված կարգով ժամկետային աշխատանքային պայմանագիր կնքելով` մինչեւ օրենքով սահմանված կարգով հարկային, մաքսային ծառայության տվյալ թափուր պաշտոնում նշանակում կատարելը, բայց ոչ ավելի քան մեկ տարի ժամկետով:
Նաեւ սահմանվում է, որ վերոնշյալ հարաբերությունները կարգավորվելու են «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքով:

Регулируются правоотношения при занятии временно вакантных должностей
“Принятие законопроектов обусловлено необходимостью регулирования правоотношений, возникающих при занятии временно вакантных должностей налоговой и таможенной служб”, - отметил первый заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) А.Смбатян, представляя для обсуждения в первом чтении пакет поправок в закон “О налоговой службе” и в прилагаемые проекты.
Вносимыми изменениями в законодательство о налоговой и таможенной службах с появлением вакантных должностей в указанных службах, при отсутствии прошедших соответствующую подготовку и получивших сертификат кандидатов, эти должности путем заключения договора может занять лицо согласно требованиям паспорта данной должности и состоящее в кадровом резерве налоговой или таможенной служб.
Другим дополнением предлагается определить, что для замещения вакантных должностей после 1 января 2024 г., при отсутствии кандидатов, прошедших обучение и получивших сертификат, их можно заместить другим лицом через подписание срочного трудового договора в соответствии с законом “О гражданской службе” – до назначения на данную вакантную должность налоговой и таможенной служб в установленном порядке, но на срок не более одного года.