Կառավարության քաղաքականությունն ուղղված է առանձին մասնագետների խրախուսմանը` չափելի եւ կոնկրետ արդյունքների վրա հիմնված գործիքակազմով: Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ առաջադեմ երկրներում պատվավոր կոչումների ինստիտուտ առհասարակ առկա չէ: ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված են 17 պատվավոր կոչումներ, որոնց շնորհումը բացասական ազդեցություն է ունենում առանձին մասնագիտական ոլորտներում առողջ մրցակցության, արժանիքահեն առաջընթացի, բարոյահոգեբանական մթնոլորտի վրա: Նման կարծիք է հայտնել ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը` «ՀՀ պետական պարգեւների եւ պատվավոր կոչումների մասին» եւ կից օրենքներում առաջարկվող փոփոխությունները հունվարի 15-ի հերթական նիստում ներկայացնելով:
Նախագծով առաջարկվում է օրենքից հանել ՀՀ ժողովրդական արտիստի, ժողովրդական նկարչի, գիտության վաստակավոր գործչի, վաստակավոր ճարտարապետի, վաստակավոր շինարարի, վաստակավոր բժշկի, վաստակավոր իրավաբանի, վաստակավոր արտիստի, վաստակավոր նկարչի, արվեստի վաստակավոր գործչի, մշակույթի վաստակավոր գործչի, վաստակավոր մանկավարժի, վաստակավոր լրագրողի, տնտեսության վաստակավոր աշխատողի, ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի վաստակավոր գործչի, վաստակավոր մարզչի կոչումները:
Պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի` վարկանիշավորման համակարգերի մանրամասներին եւ մասնագիտական ոլորտներում մրցանակաբաշխությունների անցկացմանը վերաբերող հարցին ի պատասխան` Արմենուհի Հարությունյանը պարզաբանել է, որ դրանք ոլորտային եւ մասնագիտական հանրույթների կողմից տվյալ մասնագիտությունների համար կազմակերպվող մրցանակաբաշխություններ են, ինչն առաջադեմ պետություններում ընդունված պրակտիկա է: Փոխնախարարը հավելել է, որ պետության կողմից պարտադիր չէ «ժողովրդականի» եւ «վաստակավորի» կոչում շնորհել այն անհատներին, որոնց մասին մեր ժողովրդի ստվար հատվածը շատ հաճախ նույնիսկ տեղեկություն չունի: «Այս տարիների ընթացքում շնորհվել է 1181 պատվավոր կոչում: Այն անձինք, որոնց տրամադրվել են պատվավոր կոչումներ, պահպանելու են իրավունքներն ու արտոնությունները եւ համապատասխան գումարային չափը, որը շնորհվել է ամենամսյա կտրվածքով»,- մանրամասնել է հիմնական զեկուցողը: Նրա դիտարկմամբ այս տիտղոսները որոշակիորեն վարկանիշային անձեռնմխելիության դեր են կատարում` խոչընդոտելով տվյալ կառույցի ղեկավարի անկաշկանդ կադրային քաղաքականությունը, առողջ սերնդափոխությունը:
Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արփինե Դավոյանը:
Ելույթներում պատգամավորներն ընդգծել են, որ շատ հաճախ կոչումները որոշակի քաղաքական նշանակություն են ունեցել:
Արտահերթ ելույթում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, արձանագրելով, որ կոչումները դեռեւս Խորհրդային Միության օրենսդրությամբ սահմանված նորմեր են, նշել է, որ որեւէ այլ երկրում այդպիսիք չկան. Լուչիանո Պավարոտին կամ Մայքլ Ջեքսոնը ժողովրդական արտիստ չեն, նրանք կան, եղել եւ մնալու են արժեք մարդկության համար: Նշելով, որ որոշ «մականունավոր» մարդիկ երաժշտության ոլորտում «վաստակավոր» կոչում են ստացել` ԱԺ նախագահն ընդգծել է. «Հարգանքը եւ ժողովրդականությունը կոչումով չեն որոշվում, այդ էլիտաները չկան, կա մի էլիտա` ժողովուրդն է»:
Եզրափակիչ ելույթներում Արմենուհի Հարությունյանը եւ Արփինե Դավոյանը, անդրադառնալով «վաստակավոր» եւ «ժողովրդական» կոչումներ ստացած անձանց, եւս մեկ անգամ արժեւորել են տարբեր բնագավառներում նրանց գործունեությունը: Ընդգծվել է նախագծերի փաթեթով սահմանված տարբեր բնագավառներում գործող մասնագետների համար ինքնադրսեւորվելու հավասար պայմաններ ապահովելու հանգամանքը:
«Ստեղծագործողի ժողովրդականությունը, հանրային ճանաչելիությունը, նրա կերպարի եւ գործունեության հանրային ընկալումը չեն կարող ստուգվել, չափվել, առավել եւս վավերացվել կամ մերժվել որեւէ պետական մարմնի կողմից»,- եզրափակել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալը:

Замминистра юстиции: “Популярность творца, общественное признание, общественное восприятие его образа и деятельности не могут быть проверены или измерены каким-либо государственным органом”
“Политика правительства направлена ​​на поощрение отдельных специалистов посредством инструментария, основанного на измеримых и конкретных результатах. Международный опыт показывает, что в развитых странах институт почетных званий отсутствует. Законодательством РА определены 17 почетных званий, присвоение которых негативно влияет на здоровую конкуренцию, высокие достижения и морально-психологическую атмосферу в отдельных профессиональных сферах”, - подчеркнула заместитель министра юстиции РА А.Арутюнян, представляя 15 января на очередном заседании НС предлагаемые поправки в закон "О государственных наградах и почетных званиях РА” и смежные законы.
Проектом предлагается исключить из закона звания народного артиста, народного художника, заслуженного деятеля науки, заслуженного архитектора, заслуженного строителя, заслуженного врача, заслуженного юриста, заслуженного артиста, заслуженного художника, заслуженного деятеля искусств, заслуженного деятеля культуры, заслуженного педагога, заслуженного журналиста, заслуженного работника экономики, заслуженного деятеля физкультуры и спорта, заслуженного тренера.
А.Арутюнян, отвечая на вопрос депутата Л.Галстян о деталях рейтинговых систем и церемоний награждения в профессиональных сферах, пояснила, что это церемонии награждения, организуемые отраслевыми и профессиональными сообществами по данным профессиям, что является общепринятой практикой в ​​развитых странах. Заместитель министра добавила, что не обязательно, чтобы государство присваивало звания "народных" и "заслуженных" тем лицам, о которых значительная часть нашего народа очень часто даже не имеет представления. "За эти годы присвоено 1181 почетное звание. За лицами, удостоенными почетных званий, сохранятся права и привилегии, а также вручаемая ежемесячно соответствующая сумма денег", - пояснила основной докладчик. По ее наблюдению, эти звания в некоторой степени играют роль рейтингового иммунитета, препятствуя свободной кадровой политике руководителя данной структуры, здоровой смене поколений.
Член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Давоян представила положительное заключение профильной комиссии.
В своих выступлениях депутаты подчеркивали, что зачастую звания имеют определенное политическое значение.
Председатель НС А.Симонян в своем внеочередном выступлении, отметив, что звания до сих пор являются нормами, определенными законодательством Советского Союза, подчеркнул, что подобных званий нет ни в одной другой стране: Лучано Паваротти или Майкл Джексон не являются народными артистами – они есть, были и останутся ценностью для человечества. Отметив, что некоторые люди “с кличками” получили звания "заслуженных" в музыкальной сфере, спикер НС подчеркнул: "Уважение и популярность не определяются званием, таких элит нет, есть элита – народ".
В заключительных выступлениях А.Арутюнян и А.Давоян, обратившись к лицам, получившим звания “заслуженных” и “народных”, еще раз высоко оценили их деятельность в разных областях. Подчеркнута важность обеспечения определенных пакетом проектов равных условий для самовыражения специалистов, работающих в различных сферах.
"Популярность творца, общественное признание, общественное восприятие его образа и деятельности не могут быть проверены, измерены, тем более подтверждены или отвергнуты каким-либо государственным органом", - заключила замминистра юстиции РА.