Հայաստանում նախատեսվում է ներդնել տրանսֆերային գնագոյացման փաստաթղթավորման եռաստիճան համակարգ. ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանը: Նրա խոսքով համակարգի ներդրման նպատակով Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության կողմից մշակվել է նվազագույնը 4 չափորոշիչ: «Ըստ երկրների զեկույցների փոխանակման մասին» իրավասու մարմինների բազմակողմ համաձայնագրով նախանշված տեղեկությունների փախանակումն այդ չափորոշիչներից է:
Փաստաթղթով նախատեսվում է, որ բազմազգ կազմակերպությունն իր գրանցման ռեզիդենտության երկրի հարկային մարմին է ներկայացնում համապատասխան տեղեկատվություն ամբողջ խմբի վերաբերյալ: Հարկային մարմինն այդ տվյալները փոխանակում է այն երկրների հարկային մարմինների հետ, որտեղ խումբն ունի գործող ընկերություններ եւ ձեռնարկություններ: «Չափորոշիչով նախատեսված է, որ տեղեկությունները փոխանակվում են այն դեպքում, երբ խմբի տարեկան համախառն եկամուտը կազմում է ավելի քան 750 մլն եվրո»,- ընդգծել է Աշոտ Մուրադյանը եւ հավելել, որ համաձայնագրի վավերացումը կնպաստի միջազգային հարկային թափանցիկությանը, տրանսֆերային գնագոյացման փաստաթղթավորման լիարժեք ներդրմանը:
Բանախոսը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում այս պահին առկա չէ նման կազմակերպություն, ուստի մեր երկիրը կլինի միայն տեղեկատվություն ստացող:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Կարեն Համբարձումյանը:

It is designed to introduce a three-level transfer pricing documentation system in Armenia: The Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Ashot Muradyan said. According to him, in order to introduce the system, the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) elaborated at least 4 criteria.
The document stipulates that the multinational organization submits relevant information on the entire group to the tax authority of the country of its registration residence. The tax authority exchanges these data with the tax authorities of the countries where the group has operating companies and enterprises. “The criterion stipulates that information is exchanged when the group’s annual gross income is more than 750 million euros,” Ashot Muradyan underscored.
The speaker informed that there is no such organization in Armenia at the moment, so our country will only receive information.
The endorsement of the Standing Committee on Economic Affairs was presented by the member of the Committee Karen Hambardzumyan.