Նախագծով կկարգավորվեն ՊԵԿ-ի կողմից գանձումներ կատարելու, արգելանք կիրառելու եւ չկատարված հարկային պարտավորությունները վերականգնելու հետ կապված հարաբերությունները: Այս մասին ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը` հունվարի 15-ի ՀՀ ԱԺ նիստում առաջին ընթերցմամբ  ներկայացնելով «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը: Ըստ հիմնական զեկուցողի` օրենսդրական նախաձեռնության նպատակն է բարձրացնել հարկային մարմնի կողմից իրականացվող վարչարարության արդյունավետությունը` նվազեցնելով դրա վրա ծախսվող ռեսուրսները:
Նախատեսվում է չվճարված հարկային պարտավորությունների առաջացման դեպքում նշված պարտավորությունների գանձման նպատակով արգելանք կիրառելու ընթացակարգ. մասնավորապես` հարկ վճարողի գույքի վրա արգելանք կիրառելուց հետո` 30-օրյա ժամկետում, հարկային պարտավորությունները չդադարելու դեպքում հարկային մարմինը չկատարված պարտավորության չափի վերաբերյալ տեղեկատվությունն էլեկտրոնային եղանակով կներկայացնի ԴԱՀԿ` հարկադիր կատարման նպատակով:
Նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն գլխադասային` Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում:
Խորհրդարանը հունվարի 15-ի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ է քննարկել: «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ու «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքներում առաջարկվող փոփոխությունները ներկայացրել է Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը: Փաթեթով սահմ...
Հունվարի 15-ին ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո մեկնարկել է ԱԺ ութերորդ գումարման յոթերորդ նստաշրջանի աշխատանքը: Խորհրդարանը սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները հաստատել են հունվարի 15-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգը, որից հետո սկսել օրինագծերի քննարկումը:   ...

The draft will regulate the relations on making charges, issuing injunctions, and recovering unfulfilled tax obligations by the State Revenue Committee (SRC). This was stated by the Chairman of the RA State Revenue Committee Rustam Badasyan, who presented the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code and the attached package of draft laws at the RA NA sitting on January 15. According to the key rapporteur, the aim of the legislative initiative is to increase the efficiency of the administration carried out by the tax authority by reducing the resources spent on it.
In the event of unpaid tax obligations, a procedure to issue an injunction for charging the above-mentioned obligations is designed.
The draft was endorsed at the Standing (Head) Committee on Economic Affairs.
At the regular sitting of January 15, the parliament debated a number of legislative initiatives in the second reading. The Minister of Economy Vahan Kerobyan presented the amendments being proposed in the laws on Protection of Economic Competition and on Trade and Services.Amendments of technical c...
On January 15, the work of the seventh session of the eighth convocation of the National Assembly began under the sounds of the RA anthem.The Parliament began...