Ներկայացվող նախագծերի փաթեթի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է 2021 թվականին «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» եւ «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքների ընդունմամբ: 2023 թվականից ՀՀ-ում գործում է անձի ֆունկցիոնալության գնահատման համակարգը: Հաշվի առնելով հաշմանդամության ոլորտում իրականացված բարեփոխումները՝ անհրաժեշտություն է առաջացել առկա անհամապատասխանությունները վերացնելու նպատակով հարակից օրենքներում եւս իրականացնել փոփոխություններ:
ԱԺ հունվարի 15-ի հերթական նիստում քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված շուրջ  երեք տասնյակ օրենքների նախագծերի փաթեթը:
«Երեք տասնյակ օրենքների նախագծերով առաջարկվում է ներդաշնակեցումներ իրականացնել հարակից գերատեսչությունների օրենսդրական դաշտերում»,- պարզաբանել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը: Գլխադասային՝ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ ներկայացրել է  հանձնաժողովի անդամ Գայանե Եղիազարյանը՝ առաջարկելով կողմ քվեարկել օրենսդրական նախաձեռնությանը:

The necessity of the presenting package of drafts is conditioned by the adoption of the laws on Rights of Persons with Disabilities and on Person’s Functionality Assessment. From 2023 the system of the person’s functionality assessment is in effect in the Republic of Armenia. Taking into consideration the implemented reforms in the sphere of disability a need arose to amend the related laws for removing the existing inconsistencies.
On January 15, at the NA regular sitting the draft law on Amending the law on Medical Aid and Service of Population and the presented enclosed about three dozen package of draft laws authored by the Government were debated.
“It is proposed by three dozen draft laws to carry out harmonization in the legislative fields of related institutions,” the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan clarified. The member of the Standing Committee on Labor and Social Affairs Gayane Yeghiazaryan presented the endorsement of the Head Committee on the package of drafts, proposing to vote for the legislative initiative.