Ներկայացվող նախագծերի փաթեթի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է 2021 թվականին «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» եւ «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքների ընդունմամբ: 2023 թվականից ՀՀ-ում գործում է անձի ֆունկցիոնալության գնահատման համակարգը: Հաշվի առնելով հաշմանդամության ոլորտում իրականացված բարեփոխումները՝ անհրաժեշտություն է առաջացել առկա անհամապատասխանությունները վերացնելու նպատակով հարակից օրենքներում եւս իրականացնել փոփոխություններ:
ԱԺ հունվարի 15-ի հերթական նիստում քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված շուրջ  երեք տասնյակ օրենքների նախագծերի փաթեթը:
«Երեք տասնյակ օրենքների նախագծերով առաջարկվում է ներդաշնակեցումներ իրականացնել հարակից գերատեսչությունների օրենսդրական դաշտերում»,- պարզաբանել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը: Գլխադասային՝ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ ներկայացրել է  հանձնաժողովի անդամ Գայանե Եղիազարյանը՝ առաջարկելով կողմ քվեարկել օրենսդրական նախաձեռնությանը:

Представлена ​​инициатива по совершенствованию законодательного поля
Необходимость представленного пакета проектов определяется принятием в 2021 г. законов “О правах лиц с инвалидностью” и “Об оценке функциональности лица”. С 2023 г. в РА действует система оценки функциональности личности . Принимая во внимание реформы, реализуемые в сфере инвалидности, необходимо внести изменения в соответствующие законы с целью устранения имеющихся несоответствий.
15 января на очередной сессии НС обсуждался предложенный правительством пакет законопроектов о внесении изменений в закон “О медицинской помощи и обслуживании населения" и почти в тридцать прилагаемых законов.
"Через три десятка законопроектов предлагается провести гармонизацию в законодательных сферах смежных ведомств", - пояснила заместитель министра труда и социальных вопросов РА Т.Степанян. Член комиссии Г.Егиазарян представила положительное заключение Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам по пакету проектов, предложив проголосовать за законодательную инициативу.