ԱՄԷ-ն տարածաշրջանում Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է. Արմեն Խաչատրյան
Արաբական աշխարհի հետ բազմաբնույթ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնային ուղղություններից է: Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Ծոցի պետությունների հետ հարաբերությունների զարգացմանը: Ողջունելով Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դաշնային ազգային խորհրդի պաշտպանության, ներքին գործերի եւ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ եւ Միջազգային խորհրդարանական միության փոխնախագահ, դոկտոր Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմիի գլխավորած պատվիրակությանը խորհրդարանում՝ ասել է ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել հունվարի 16-ին, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներ Վիլեն Գաբրիելյանը, Գուրգեն Մելքոնյանը, Քրիստինե Պողոսյանը, Հայկ Սարգսյանը:
Քաղաքական երկխոսության խորացման եւ համագործակցության կայուն առաջընթացի ապահովման համար Արմեն Խաչատրյանը կարեւորել է նման փոխայցերն ու հանդիպումները: Երկկողմ օրակարգն առաջ մղելու հարցում ընդգծվել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: «Համոզված եմ, որ հետայսու մեր երկրների խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների զարգացման նոր էջ կբացվի՝ հիմնված գործընկերության եւ մեծ հեռանկարների վրա»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դոկտոր Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմին նշել է, որ սա առաջին պաշտոնական հանդիպումն է ԱՄԷ-ի եւ Հայաստանի խորհրդարանականների  հետ ու ակնկալում են, որ այս հանդիպումով համագործակցության ու հարաբերությանների զարգացման նոր հորիզոններ կբացվեն: Նա ներկայացրել է իրենց տարածաշրջանի անվտանգային ռիսկերը, մարտահրավերները, ահաբեկչության, ծայրահեղականության դրսեւորումների դեմ իրականացվող պայքարի մեխանիզմները: Նրա խոսքով ԱՄԷ-ի անվտանգության ռազմավարությունը մշակվել է կանխարգելման սկզբունքի հիման վրա:
Արմեն Խաչատրյանի գնահատմամբ ԱՄԷ-ն տարածաշրջանում Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկն է, եւ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԱՄԷ-ի հավասարակշիռ արտաքին քաղաքականությունը տարածաշրջանային եւ միջազգային մակարդակներում: Նա համոզմունք է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ բարեկամական ջերմ հարաբերությունները հիմք կդառնան առկա ներուժի լիարժեք իրացման համար:
Խոսելով տարածաշրջանային անվտանգային խնդիրների մասին՝ Արմեն Խաչատրյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր ապակառուցողական գործողությունները, որոնք վտանգում են ամբողջ տարածաշրջանի կայունությունը եւ խաղաղությունը: Նա նշել է, որ չնայած բազում մարտահրավերներին եւ դեռ առկա իրավիճակին՝ ՀՀ-ն ունի քաղաքական կամք կարգավորել հարաբերությունները հարեւան երկրների հետ՝ որդեգրելով խաղաղության օրակարգ:
Պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը: Դոկտոր Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմիի խոսքով նախագիծը կնպաստի խաղաղության հաստատմանն ու ամրապնդմանը՝ բացելով նոր հորիզոններ տարածաշրջանում՝ հյուսիսից հարավ:
Արմեն Խաչատրյանը ներկայացրել է նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարում Հայաստանի որդեգրած քաղաքականությունը, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները՝ վստահեցնելով, որ մեր երկրում նույնպես  կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքար է տարվում:
Անդրադարձ է կատարվել ռազմաքաղաքական համագործակցությանն առնչվող հարցերին: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորացնել համագործակցային կապերն ու արդյունավետ աշխատանքներ տանել փորձի փոխանակման, փոխադարձ այցերի, անվտանգության ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրագործման ուղղությամբ:

А.Хачатрян: “ОАЭ являются одним из важных партнеров Армении в регионе”
“Развитие многосторонних отношений с Арабским миром является одним из основных направлений внешней политики РА. Армения придает большое значение развитию отношений с государствами Залива”, - отметил заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Хачатрян, приветствуя делегацию, возглавляемую председателем Комиссии по обороне, внутренним и внешним делам Федерального национального совета ОАЭ и вице-председателем Международного парламентского союза (МПС) доктором Али Рашидом аль-Нуайими.
16 января состоялось заседание, в котором приняли участие члены Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности В.Габриелян, Г.Мелконян, К.Погосян, А.Саргсян.
А.Хачатрян подчеркнул, что подобные взаимные визиты и встречи направлены на углубление политического диалога и обеспечение стабильного прогресса сотрудничества. Подчеркнута роль парламентской дипломатии в продвижении двусторонней повестки. "Уверен, отныне откроется новая страница в развитии отношений между парламентами наших стран, основанная на партнерстве и больших перспективах", - отметил зампредседателя комиссии.
Выразив благодарность за теплый прием, доктор Али Рашид аль-Нуайими отметил, что это первая официальная встреча парламентариев ОАЭ и РА, и ожидается, что она откроет новые горизонты развития сотрудничества и связей. Он представил риски и вызовы безопасности своего региона, механизмы борьбы с терроризмом и проявлениями экстремизма. По его словам, стратегия безопасности ОАЭ разработана на основе принципа превентивности.
По Хачатряну, ОАЭ являются одним из важных партнеров Армении в регионе, и РА высоко ценит сбалансированную внешнюю политику Эмиратов на региональном и международном уровнях. Он выразил уверенность, что теплые дружеские отношения между двумя странами станут основой для полноценной реализации имеющегося потенциала.
Коснувшись проблем региональной безопасности, А.Хачатрян подчеркнул, что Азербайджан продолжает свои деструктивные действия, ставящие под угрозу стабильность и мир всего региона. Он отметил, что, несмотря на многочисленные вызовы и сложившуюся ситуацию, РА обладает политической волей к урегулированию отношений с соседними странами, приняв мирную повестку дня.
Депутат А.Саргсян ознакомил с разработанным Правительством РА проектом “Перекресток мира”. По словам доктора Али Рашида аль-Нуайими, проект поспособствует установлению и упрочению мира, открывая новые горизонты в регионе – с севера на юг.
А.Хачатрян также представил проводимую РА политику противодействия коррупции, основные направления и приоритеты деятельности Антикоррупционного комитета, заверив, что в нашей стране также ведется непримиримая борьба с коррупцией.
Обсуждены вопросы военно-политического сотрудничества. Достигнута договоренность об углублении кооперационных связей, проведении эффективной работы по обмену опытом, взаимных визитах, реализации совместных программ в сфере безопасности.