ԱՄԷ-ն տարածաշրջանում Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է. Արմեն Խաչատրյան
Արաբական աշխարհի հետ բազմաբնույթ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնային ուղղություններից է: Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Ծոցի պետությունների հետ հարաբերությունների զարգացմանը: Ողջունելով Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դաշնային ազգային խորհրդի պաշտպանության, ներքին գործերի եւ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ եւ Միջազգային խորհրդարանական միության փոխնախագահ, դոկտոր Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմիի գլխավորած պատվիրակությանը խորհրդարանում՝ ասել է ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել հունվարի 16-ին, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներ Վիլեն Գաբրիելյանը, Գուրգեն Մելքոնյանը, Քրիստինե Պողոսյանը, Հայկ Սարգսյանը:
Քաղաքական երկխոսության խորացման եւ համագործակցության կայուն առաջընթացի ապահովման համար Արմեն Խաչատրյանը կարեւորել է նման փոխայցերն ու հանդիպումները: Երկկողմ օրակարգն առաջ մղելու հարցում ընդգծվել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: «Համոզված եմ, որ հետայսու մեր երկրների խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների զարգացման նոր էջ կբացվի՝ հիմնված գործընկերության եւ մեծ հեռանկարների վրա»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դոկտոր Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմին նշել է, որ սա առաջին պաշտոնական հանդիպումն է ԱՄԷ-ի եւ Հայաստանի խորհրդարանականների  հետ ու ակնկալում են, որ այս հանդիպումով համագործակցության ու հարաբերությանների զարգացման նոր հորիզոններ կբացվեն: Նա ներկայացրել է իրենց տարածաշրջանի անվտանգային ռիսկերը, մարտահրավերները, ահաբեկչության, ծայրահեղականության դրսեւորումների դեմ իրականացվող պայքարի մեխանիզմները: Նրա խոսքով ԱՄԷ-ի անվտանգության ռազմավարությունը մշակվել է կանխարգելման սկզբունքի հիման վրա:
Արմեն Խաչատրյանի գնահատմամբ ԱՄԷ-ն տարածաշրջանում Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկն է, եւ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԱՄԷ-ի հավասարակշիռ արտաքին քաղաքականությունը տարածաշրջանային եւ միջազգային մակարդակներում: Նա համոզմունք է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ բարեկամական ջերմ հարաբերությունները հիմք կդառնան առկա ներուժի լիարժեք իրացման համար:
Խոսելով տարածաշրջանային անվտանգային խնդիրների մասին՝ Արմեն Խաչատրյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր ապակառուցողական գործողությունները, որոնք վտանգում են ամբողջ տարածաշրջանի կայունությունը եւ խաղաղությունը: Նա նշել է, որ չնայած բազում մարտահրավերներին եւ դեռ առկա իրավիճակին՝ ՀՀ-ն ունի քաղաքական կամք կարգավորել հարաբերությունները հարեւան երկրների հետ՝ որդեգրելով խաղաղության օրակարգ:
Պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը: Դոկտոր Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմիի խոսքով նախագիծը կնպաստի խաղաղության հաստատմանն ու ամրապնդմանը՝ բացելով նոր հորիզոններ տարածաշրջանում՝ հյուսիսից հարավ:
Արմեն Խաչատրյանը ներկայացրել է նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարում Հայաստանի որդեգրած քաղաքականությունը, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները՝ վստահեցնելով, որ մեր երկրում նույնպես  կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքար է տարվում:
Անդրադարձ է կատարվել ռազմաքաղաքական համագործակցությանն առնչվող հարցերին: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորացնել համագործակցային կապերն ու արդյունավետ աշխատանքներ տանել փորձի փոխանակման, փոխադարձ այցերի, անվտանգության ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրագործման ուղղությամբ:

Armen Khachatryan: UAE is one of Armenia’s important partners in region
The development of multilateral relations with the Arab world is one of the primary directions of Armenia’s foreign policy. Armenia attaches great importance to the development of relations with the Gulf states. The Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Armen Khachatryan said, welcoming the delegation led by the Chair of the Defense Affairs, Interior and Foreign Affairs Committee of the Federal National Council of the United Arab Emirates, the Vice-President of the Inter-Parliamentary Union (IPU), Dr. Ali Rashid AlNuaimi in the Parliament.
The meeting took place on January 16, where the members of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Vilen Gabrielyan, Gurgen Melkonyan, Kristine Poghosyan, Hayk Sargsyan attended.
Armen Khachatryan emphasized such mutual visits and meetings in order to deepen political dialogue and ensure stable progress of cooperation. The role of parliamentary diplomacy in advancing the bilateral agenda was underlined. “I am sure that from now on, a new page will be opened in the development of relations between the Parliaments of our countries, based on partnership and huge prospects,” the Deputy Chair of the Committee said.
Expressing gratitude for the warm reception, Dr. Ali Rashid AlNuaimi  noted that this is the first official meeting with the parliamentarians of the United Arab Emirates (UAE) and Armenia and they expect that this meeting will open new horizons for the development of cooperation and relations. He presented the security risks and challenges of their region, the mechanisms of the fight against terrorism and manifestations of extremism. According to him, the security strategy of the UAE was elaborated based on the principle of prevention.
According to Armen Khachatryan, the UAE is one of Armenia’s important partners in the region, and Armenia highly values the balanced foreign policy of the UAE at the regional and international levels. He expressed conviction that the warm friendly relations between the two countries will become the basis for the full realization of the existing potential.
Speaking about the regional security problems, Armen Khachatryan underscored that Azerbaijan continues its destructive actions, which threaten the stability and peace of the entire region. He mentioned that despite many challenges and the current situation, the Republic of Armenia has the political will to regulate relations with neighboring countries by adopting a peace agenda.
The deputy Hayk Sargsyan introduced the Crossroads of Peace project developed by the RA Government. According to Dr. Ali Rashid AlNuaimi, the project will promote the establishment and strengthening of peace, opening new horizons in the region from the north to the south.
Armen Khachatryan also presented the policy adopted by Armenia in the fight against corruption, the main directions and priorities of the Anti-Corruption Committee’s activity, assuring that an unyielding fight against corruption is being waged in our country as well.
Issues regarding military-political cooperation were addressed. An agreement was reached to deepen cooperative ties and carry out effective work in the direction of exchange of experience, mutual visits, implementation of joint projects in the field of security.