Հայ եւ արաբ ժողովուրդների բարեկամությունը բազմադարյա պատմություն ունի: Փոխադարձ հարգանքի ու վստահության վրա հիմնված բարեկամությունը բացառիկ արժեք է, որի հենքը պատմամշակութային ընդհանրություններն են, փոխադարձ տնտեսական շահերը. հունվարի 16-ին ՀՀ ԱԺ-ում ողջունելով Հայաստանում ԱՄԷ Դաշնային ազգային խորհրդի պաշտպանության, ներքին գործերի եւ արտաքին հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմիին եւ նրա ղեկավարած պատվիրակությանը` ասել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ բարեկամական խմբի ղեկավար Խաչատուր Սուքիասյանը: Հանդիպմանը մասնակցել են բարեկամական խմբի անդամներ` ընդդիմադիր եւ իշխանական պատգամավորներ:
Անդրադառնալով երկկողմ փոխգործակցությանը, որն ընդգրկում է քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ բազմաթիվ այլ ոլորտներ` Խաչատուր Սուքիասյանն ընդգծել է առեւտրաշրջանառության ծավալներն ավելացնելուն ուղղված ջանքերը: Բարեկամական խմբի ղեկավարը կարեւոր ձեռքբերում է համարել այն փաստը, որ 2023 թվականի արդյունքներով Էմիրությունները Հայաստանի երկրորդ ամենախոշոր առեւտրային գործընկերն է: Նա դրական ձեռքբերում է համարել ՀՀ եւ ԱՄԷ միջեւ կանոնավոր ուղիղ չվերթների առկայությունը, կարեւորել նաեւ ՀՀ քաղաքացիների համար ԱՄԷ մուտքի արտոնագրի չեղարկման արձանագրության ուժի մեջ մտնելը:
Խոսելով տարածաշրջանային անվտանգային խնդիրներից` Խաչատուր Սուքիասյանը նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ապակառուցողական գործողությունները, որոնք վտանգում են տարածաշրջանի կայունությունը եւ խաղաղությունը: Նրա խոսքով Հայաստանն ունի հարեւան երկրների հետ հարաբերությունները կարգավորելու քաղաքական կամք` որդեգրելով խաղաղության օրակարգ:
«Բոլոր այս ծրագրերի իրականացման հարցում իր ներդրումը կունենա ՀՀ կառավարության առաջ քաշած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որի նպատակը տարածաշրջանային հաղորդակցությունների վերականգնումն է եւ զարգացումը»,- արաբ գործընկերներին ասել է պատգամավորն ու նշել, որ ՀՀ համար առանցքային է, որ այս գործընթացի հիմքում ընկած լինեն երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության եւ հավասարության սկզբունքները:
«Նոր  հորիզոններ պետք է կարողանանք բացել երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերություններում», - ասել է ԱՄԷ Դաշնային ազգային խորհրդի պաշտպանության, ներքին գործերի եւ արտաքին հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմին` շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար: Ընդգծելով տնտեսական համագործակցության առաջնահերթությունները` նա նշել է, որ ԱՄԷ-ն նպատակ ու ներուժ ունի ՀՀ համար ամենախոշոր առեւտրային գործընկերը դառնալու. երկու երկրները բանակցում են համապարփակ տնտեսական համագործակցությանն առնչվող արձանագրության եւ հուշագրի կնքման մասով: Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմին նկատել է, որ քաղաքական կայուն եւ ուժեղ համակարգ ունենալու համար անհրաժեշտ է ունենալ ուժեղ տնտեսություն: Վերջինս հայկական կողմին կոչ արել է հնարավորինս շուտ վավերացնել Համապարփակ տնտեսական համագործակցության համաձայնագիրը:
Հայ խորհրդարանականներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգային խնդիրներին, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին: Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմին շեշտել է, որ ԱՄԷ-ն աջակցում է դրան եւ իրենց երկրի վարած քաղաքականությունը չի հակասում «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրագործմանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը խոսել են միջմշակութային երկխոսության խորացման մասին` բարձր գնահատելով ԱՄԷ իշխանությունների վերաբերմունքը հայկական համայնքի նկատմամբ: Կարեւորվել է պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությունը: Կողմերը հույս են հայտնել, որ առաջիկայում երկկողմ համագործակցությունը շոշափելի արդյունք կարձանագրի:

“Дружба армянского и арабского народов имеет многовековую историю. Дружба, основанная на взаимном уважении и доверии, является исключительной ценностью, основой которой являются историко-культурные общности, взаимные экономические интересы”, - отметил руководитель группы дружбы НС Армения-ОАЭ Х.Сукиасян, приветствуя 16 января в НС председателя Комиссии по обороне, внутренним и внешним делам Федерального национального совета ОАЭ Али Рашида аль-Нуайими и его делегацию. На встрече присутствовали члены группы дружбы, депутаты от оппозиции и власти.
Касаясь двустороннего сотрудничества, включающего политическую, экономическую, культурную и многие другие сферы, Х.Сукиасян подчеркнул усилия по увеличению объемов товарооборота. Важным достижением руководитель группы дружбы счел факт, что по итогам 2023 г. Эмираты являются вторым по величине торговым партнером Армении. Он посчитал положительным достижением наличие регулярных прямых авиарейсов между РА и ОАЭ, отметил вступление в силу протокола об отмене виз ОАЭ для граждан РА.
Говоря о вопросах региональной безопасности, Х.Сукиасян отметил, что Азербайджан продолжает свои деструктивные действия, которые угрожают стабильности и миру региона. По его словам, приняв мирную повестку дня, Армении демонстрирует политическую волю к урегулированию отношений с соседними странами.
"Выдвинутый Правительством РА проект "Перекресток мира" будет способствовать реализации всех этих программ, целью которых является восстановление и развитие региональных коммуникаций", - отметил депутат, подчеркнув, что ключевым для РА является то, что в основе этого процесса должны лежать принципы суверенитета, юрисдикции, взаимности и равенства стран.
“Мы должны быть в состоянии открыть новые горизонты в существующих отношениях между двумя странами”, - подчеркнул председатель Комитета по обороне, внутренним и внешним делам Федерального национального совета ОАЭ Али Рашид аль-Нуайими, поблагодарив за теплый прием. Выделив приоритеты экономического сотрудничества, он отметил, что ОАЭ имеют цель и потенциал стать крупнейшим торговым партнером Армении – обе страны ведут переговоры о подписании протокола и меморандума о всестороннем экономическом сотрудничестве. Али Рашид аль-Нуайими отметил, что для того, чтобы иметь стабильную и сильную политическую систему, необходимо иметь сильную экономику, призвав поддержать переговорную сторону в РА в скорейшей ратификации Соглашения о всеобъемлющем экономическом сотрудничестве.
Армянские парламентарии коснулись вопросов региональной безопасности, проекта "Перекресток мира". Али Рашид аль-Нуайими подчеркнул, что ОАЭ поддерживают инициативу и политика их страны не противоречит реализации указанного проекта.
В ходе встречи стороны затронули углубление межкультурного диалога, высоко оценив отношение властей ОАЭ к армянской общине. Подчеркнута важность деятельности парламентских групп дружбы. Стороны выразили надежду, что в ближайшее время двустороннее сотрудничество даст ощутимый результат.