Հայաստանի եւ Ավստրիայի միջեւ հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թվականի հունվարին, եւ այդ ժամանակաշրջանից դրանք դինամիկ զարգանում են: Այս մասին հունվարի 17-ին ասել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Շիրակ Թորոսյանը՝ Ավստրիայի Ազգային խորհրդի պատգամավորների հետ հանդիպմանը:
«Ուզում եմ երախտագիտություն հայտնել Ավստրիայի խորհրդարանին հայանպաստ գործողությունների համար. 2015 թվականի ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման, 2020 թվականի հոկտեմբերի 14-ին՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում առկա իրավիճակի վերաբերյալ հավասարակշռված բանաձեւեր ընդունելու եւ 2023 թվականի հոկտեմբերի 19-ին՝ ԼՂ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումն Ավստրիայի խորհրդարանում դատապարտելու համար»,- ասել է բարեկամական խմբի ղեկավարը:
Շիրակ Թորոսյանն անդրադարձել է մեր երկրի շուրջ անվտանգային միջավայրին եւ նշել, որ չնայած դժվարություններին` Հայաստանը հավատում է, որ տարածաշրջանում, ի վերջո, խաղաղություն եւ կայունություն կհաստատվի, ու այդ նպատակով գործուն քայլեր է ձեռնարկում:
ԱԺ Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի անդամները ողջունել են հյուրերին, խոսել տարբեր ոլորտներում երկկողմ գործակցության զարգացման անհրաժեշտության մասին: Պատգամավորները մանրամասներ են ներկայացրել նաեւ Ադրբեջանի էթնիկ զտման քաղաքականության հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում հարյուրամյակներով ապրող հայերի բռնի տեղահանման մասին, կարեւորել նրանց՝ Հայաստանում ինտեգրումն ու աջակցությունը: Ընդգծվել է գերիների եւ Լեռնային Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վերադարձի կազմակերպման հարցը:
«Բարդ ժամանակներ են Հայաստանի համար: Մեզ համար կարեւոր է տեսնել ընդհանուր պատկերը ձեր երկրում, հասկանալ՝ ի՞նչ աջակցություն է ակնկալում Հայաստանն Ավստրիայից: Մենք համագործակցում ենք դիվանագիտական, տնտեսական, կրթական ոլորտներում»,- նշել է Ավստրիայի Ազգային խորհրդի «Կանաչներ» խմբակցության անդամ Էվա Էռնստ Ձիձիչը՝ կարեւորելով երկու երկրների համագործակցությունը նաեւ ժողովրդավարության զարգացման տեսանկյունից:
Հանդիպման ընթացքում կարեւորվել է պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությունը: Կողմերը հույս են հայտնել, որ առաջիկայում երկկողմ համագործակցությունը շոշափելի արդյունք կարձանագրի:

“Отношения между Арменией и Австрией установлены в январе 1992 г., и с тех пор динамично развиваются”, - отметил руководитель группы дружбы НС Армения-Австрия Ш.Торосян на встрече 17 января с депутатами Национального совета Австрии.
“Хотелось бы выразить признательность парламенту Австрии за его проармянские действия: признание и осуждение Геноцида армян 24 апреля 2015 г., принятие 14 октября 2020 г. взвешенной резолюции по текущей ситуации во время 44-дневной войны в Нагорном Карабахе, осуждение в парламенте 19 октября 2023 г. этнической чистки, совершенной Азербайджаном против народа Нагорного Карабаха", - подчеркнул руководитель группы дружбы.
Ш.Торосян коснулся обстановки безопасности вокруг нашей страны, отметил, что, несмотря на трудности, Армения верит в торжество в регионе мира и стабильности, предпринимает с этой целью активные шаги.
Члены группы дружбы НС Армения-Австрия, приветствуя гостей, обратились к необходимости развития двустороннего сотрудничества в различных сферах. Депутаты также коснулись насильственного перемещения армян, проживающих на протяжении сотен лет в Нагорном Карабахе, в результате политики этнической чистки Азербайджана, подчеркнули их интеграцию и поддержку в Армении. Особо выделен вопрос организации возвращения пленных и военно-политического руководства НК.
“Армения переживает сложные времена. Нам важно увидеть общую картину в вашей стране, понять, какой поддержки Армения ожидает от Австрии. Мы сотрудничаем в дипломатической, экономической и образовательной сферах", - отметила член фракции "Зеленые" Австрийского национального совета Эва Эрнст Дзидзич, подчеркнув важность сотрудничества двух стран также   с точки зрения развития демократии.
В ходе встречи особо отмечена деятельность парламентских групп дружбы. Стороны выразили надежду, что в будущем двустороннее сотрудничество принесет ощутимый результат.