Հայաստանի եւ Ավստրիայի միջեւ հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թվականի հունվարին, եւ այդ ժամանակաշրջանից դրանք դինամիկ զարգանում են: Այս մասին հունվարի 17-ին ասել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Շիրակ Թորոսյանը՝ Ավստրիայի Ազգային խորհրդի պատգամավորների հետ հանդիպմանը:
«Ուզում եմ երախտագիտություն հայտնել Ավստրիայի խորհրդարանին հայանպաստ գործողությունների համար. 2015 թվականի ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման, 2020 թվականի հոկտեմբերի 14-ին՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում առկա իրավիճակի վերաբերյալ հավասարակշռված բանաձեւեր ընդունելու եւ 2023 թվականի հոկտեմբերի 19-ին՝ ԼՂ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումն Ավստրիայի խորհրդարանում դատապարտելու համար»,- ասել է բարեկամական խմբի ղեկավարը:
Շիրակ Թորոսյանն անդրադարձել է մեր երկրի շուրջ անվտանգային միջավայրին եւ նշել, որ չնայած դժվարություններին` Հայաստանը հավատում է, որ տարածաշրջանում, ի վերջո, խաղաղություն եւ կայունություն կհաստատվի, ու այդ նպատակով գործուն քայլեր է ձեռնարկում:
ԱԺ Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի անդամները ողջունել են հյուրերին, խոսել տարբեր ոլորտներում երկկողմ գործակցության զարգացման անհրաժեշտության մասին: Պատգամավորները մանրամասներ են ներկայացրել նաեւ Ադրբեջանի էթնիկ զտման քաղաքականության հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում հարյուրամյակներով ապրող հայերի բռնի տեղահանման մասին, կարեւորել նրանց՝ Հայաստանում ինտեգրումն ու աջակցությունը: Ընդգծվել է գերիների եւ Լեռնային Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վերադարձի կազմակերպման հարցը:
«Բարդ ժամանակներ են Հայաստանի համար: Մեզ համար կարեւոր է տեսնել ընդհանուր պատկերը ձեր երկրում, հասկանալ՝ ի՞նչ աջակցություն է ակնկալում Հայաստանն Ավստրիայից: Մենք համագործակցում ենք դիվանագիտական, տնտեսական, կրթական ոլորտներում»,- նշել է Ավստրիայի Ազգային խորհրդի «Կանաչներ» խմբակցության անդամ Էվա Էռնստ Ձիձիչը՝ կարեւորելով երկու երկրների համագործակցությունը նաեւ ժողովրդավարության զարգացման տեսանկյունից:
Հանդիպման ընթացքում կարեւորվել է պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությունը: Կողմերը հույս են հայտնել, որ առաջիկայում երկկողմ համագործակցությունը շոշափելի արդյունք կարձանագրի:

The relations between Armenia and Austria were established in January 1992, and from that period they are dynamically developing. On January 17, the Head of the RA NA Friendship Group Armenia-Austria Shirak Torosyan said this at the meeting with the Members of the National Council of Austria.
“I would like to express my gratitude to the Parliament of Austria for pro-Armenian actions: for adopting balanced resolutions on recognition and condemnation of the Armenian Genocide on April 24, 2015, on the existing situation during the 44-day war in Nagorno Karabakh (NK) and for condemning the ethnic cleansing committed against the NK people in the Parliament of Austria on October 19, 2023,” the Head of the Friendship Group said.
Shirak Torosyan touched upon the security environment around our country and noted that despite the difficulties Armenia believes that peace and stability will be eventually established in the region, and for that purpose undertakes practical steps.
The members of the NA Friendship Group Armenia-Austria welcomed the guests, spoke about the necessity of the development of bilateral cooperation in different spheres. The MPs also presented about the forcibly deportation of the Armenians living through centuries in Nagorno Karabakh because of ethnic cleansing policy of Azerbaijan, highlighted their integration and support in Armenia. The issue of the organization of the return of the captives and the military-political leadership of Nagorno Karabakh was underlined.
“Hard times are for Armenia. It is important for us to see the general picture in your country, understand what support Armenia expects from Austria. We cooperate in the diplomatic, economic and educational spheres,” the Member of the Greens Faction of the National Council of Austria Ewa Ernst-Dziedzic noted, emphasizing the cooperation of the two countries also in terms of the development of democracy.
During the meeting the activity of the Parliamentary Friendship Groups was stressed. The sides expressed hope that the bilateral cooperation will record tangible result in the near future.