Հայաստանի համար Լյուքսեմբուրգը բարեկամ երկիր է: Վերջին տարիներին, երբ մեր երկիրն անցնում էր բազմաթիվ դժվարությունների միջով, Լյուքսեմբուրգն առաջիններից էր աշխարհում, որ համապատասխան արձագանքեց ստեղծված մարտահրավերներին: Ողջունելով Լյուքսեմբուրգի ԱԳՆ քաղաքական տնօրենի տեղակալ Դեյվիդ Ուայսի գլխավորած պատվիրակությանը խորհրդարանում` ասել է ԱԺ Հայաստան-Լյուքսեմբուրգ բարեկամական խմբի անդամ, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը:
Հունվարի 25-ին կայացած հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ Հայաստան-Լյուքսեմբուրգ բարեկամական խմբի անդամներ Հասմիկ Հակոբյանը եւ Արփինե Վարդանյանը:
Արման Եղոյանը բարձր է գնահատել Լյուքսեմբուրգի մասնակցությունը ԵՄ դիտորդական առաքելությունում: Պատգամավորի խոսքով առաքելությունը կարեւոր անվտանգային գործառույթ է իրականացնում Հայաստանի համար:
Արման Եղոյանը խոսել է տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի մասին, կարեւորել ԵՄ անդամ երկրների, այդ թվում` Լյուքսեմբուրգի դերակատարությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ կայունության հաստատման գործում: Պատգամավորը հյուրերին ներկայացրել է ՀՀ կառավարության առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Բարեկամական խմբի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը, ողջունելով հյուրերին, բարձրաձայնել է 44-օրյա պատերազմից հետո ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ոտնձգությունների, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարցը: «Ադրբեջանը հետեւողականորեն շարունակում է ջնջել հայկական հետքը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքից»,- ընդգծել է պատգամավորը եւ հավելել` բազմաթիվ ապացույցներ կան հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացման վերաբերյալ: Հասմիկ Հակոբյանը մարտահրավերների հաղթահարման հարցում կարեւորել է միջազգային գործընկերների աջակցությունը:
Դեյվիդ Ուայսը նշել է, որ Լյուքսեմբուրգի եւ Հայաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններն ավելի քան 30 տարվա պատմություն ունեն: «Ողջունելի է, որ արդեն Հայաստանում ունենք հավատարմագրված դեսպան. դա ցույց է տալիս մեր հանձնառությունը` զարգացնելու քաղաքական եւ տնտեսական հարաբերությունները»,- ընդգծել է հյուրը: Նա տեղեկացրել է, որ հետեւում են Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացներին եւ տեղեկացված են մարտահրավերների մասին: Կարեւորելով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը` Լյուքսեմբուրգի ԱԳՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ դա շատ կոնկրետ ու հասկանալի առաջարկ է եւ իրենք աջակցում են դրա իրականացմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են թե՛ խորհրդարանական մակարդակում, թե՛ այլ ոլորտներում երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարներին:

А.Егоян: “Люксембург – дружественная для Армении страна”
“Люксембург – дружественная для Армении страна. В последние годы, когда РА прошла через множество трудностей, Люксембург одним из первых в мире адекватно отреагировал на возникшие вызовы”, - отметил член группы дружбы НС Армения-Люксембург, председатель Постоянной комиссии НС по европейской интеграции А.Егоян, приветствуя в парламенте делегацию во главе с заместителем политического директора МИД Люксембурга Дэйвидом Уайсом.
В состоявшейся 25 января встрече приняли участие члены группы дружбы НС Армения-Люксембург А.Акопян и А.Варданян.
А.Егоян высоко оценил участие Люксембурга в наблюдательной миссии ЕС. По его словам, миссия выполняет важную функцию безопасности для Армении.
Депутат коснулся ситуации в регионе, подчеркнул роль стран-членов ЕС, в том числе Люксембурга, в установлении мира и стабильности на Южном Кавказе. Он представил гостям предложенный Правительством РА проект "Перекресток мира".
Член группы дружбы А.Акопян, приветствуя гостей, представила посягательства Азербайджана на суверенную территорию РА после 44-дневной войны, а также вопрос удерживаемых в Азербайджане армянских пленных. “Азербайджан последовательно продолжает стирать армянский след с территории Нагорного Карабаха", - подчеркнула депутат, добавив, что налицо множество доказательств уничтожения армянского историко-культурного наследия. А.Акопян отметила важность содействия международных партнеров в преодолении вызовов.
Дэйвид Уайс отметил, что дипломатические отношения между Люксембургом и Арменией имеют более чем 30-летнюю историю. “Отрадно, что у нас уже есть аккредитованный посол в Армении – это показывает нашу приверженность развитию политических и экономических отношений", - подчеркнул гость, добавив, что они следят за происходящими в Армении процессами и осведомлены о вызовах. Подчеркнув важность проекта “Перекрестка мира”, представитель МИД Люксембурга отметил, что это весьма конкретное и понятное предложение и они поддерживают его реализацию.
Собеседники коснулись перспектив развития двустороннего сотрудничества как на парламентском уровне, так и в других сферах.