ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 29-ին ընդունել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը:
Ողջունելով հյուրին` Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Միջխորհրդարանական միությանը` տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում ներգրավվածության համար:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ԱԺ պատվիրակությունը մշտապես եղել է Միջխորհրդարանական միության ակտիվ անդամներից մեկը, որի պատգամավորները ներկայացված են կազմակերպության տարբեր մարմինների ղեկավար կազմերում:
Անդրադառնալով Խաղաղության պայմանագիր կնքելու շուրջ Ադրբեջանի հետ վարվող բանակցություններին` ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ հայկական կողմը կառուցողական է տրամադրված եւ բաց է այն քննարկումների համար, որոնք կնպաստեն փաստաթղթի ստորագրման գործընթացին:
«Հայաստանը ժողովրդավար երկիր է, սա այլեւս հաստատված փաստ է: Մենք ամեն ինչ արել եւ անում ենք մեր միջազգային գործընկերների հետ տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար»,- շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը:
Մարտին Չունգոնգը բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը խաղաղության հաստատման բանակցություններում եւ նշել, որ Միջխորհրդարանական միությունն ամեն կերպ կաջակցի Խաղաղության պայմանագրի կյանքի կոչմանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Միջխորհրդարանական միության (IPU) երիտասարդ պատգամավորների գլոբալ ֆորումին, որն անցկացվելու է 2024 թվականին` Հայաստանում:

А.Симонян – генеральному секретарю МПС: «Мы все сделали и делаем для установления мира в регионе с нашими международными партнерами»
29 января Председатель НС А.Симонян принял делегацию, возглавляемую генеральным секретарем Межпарламентского союза (МПС) Мартином Чунгонгом.
Во встрече также принял участие вице-спикер НС А.Аршакян.
Приветствуя гостя, А.Симонян поблагодарил МПС за участие в установлении мира в регионе.
Глава парламента отметил, что делегация НС всегда была одним из активных членов МПС, депутаты которого представлены в руководстве различных органов организации.
Касаясь ведущихся переговоров с Азербайджаном по подписанию Мирного договора, спикер НС подчеркнул, что армянская сторона настроена конструктивно и открыта для обсуждений, способствующих процессу подписания документа.
«Армения – демократическая страна, это уже подтвержденный факт. Мы все сделали и делаем для установления мира в регионе с нашими международными партнерами», - подчеркнул А.Симонян.
Мартин Чунгонг высоко оценил усилия Армении в мирных переговорах и отметил, что МПС будет всемерно содействовать претворению в жизнь Мирного договора.