Ազգային ժողովի համար մեծ պատիվ է հյուրընկալելու Միջխորհրդարանական միության Երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ գլոբալ համաժողովը Երեւանում. հունվարի 29-ին ողջունելով Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակությանը խորհրդարանում՝ ասել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը:
Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ անհամբերությամբ են սպասում երիտասարդ խորհրդարանականների համաժողովին: Նա շեշտել է, որ չի կասկածում համաժողովի՝ Երեւանում պատշաճ անցկացմանը:
Խոսելով համաժողովի մասնակիցների անվտանգությանը վերաբերող հարցերի մասին՝ Դավիթ Առաքելյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը երաշխավորում է համաժողովին մասնակցող բոլոր երկրների պատվիրակությունների անվտանգությունը:
Դավիթ Առաքելյանը տեղեկացրել է նաեւ, որ աշխատանքներ են իրականացնում «Կանաչ խորհրդարան» ունենալու ուղղությամբ՝ հիմք ընդունելով Միջխորհրդարանական միության կողմից մշակված ձեռնարկը:
Մարտին Չունգոնգը ողջունել է «Կանաչ խորհրդարան» ծրագիրն իրականացնելու նախաձեռնությունը՝ նշելով, որ ցանկանում են ցույց տալ Հայաստանի օրինակը մյուս երկրներին: Նա այս եւ այլ ծրագրերին աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ Երեւանում Միջխորհրդարանական միության Երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ գլոբալ համաժողովի անցկացմանը վերաբերող հարցերը:

Д.Аракелян встретился с делегацией во главе с генеральным секретарем МПС Мартином Чунгонгом
«Для Национального Собрания большая честь принимать в Ереване 10-й глобальный форум молодых депутатов Межпарламентского союза (МПС)», -   отметил руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Д.Аракелян, приветствуя 29 января в парламенте делегацию, возглавляемую генеральным секретарем МПС Мартином Чунгонгом.
Генеральный секретарь МПС, поблагодарив за теплый прием, отметил, что они с нетерпением ждут форума молодых парламентариев. Он подчеркнул, что не сомневается в достойном проведении мероприятия в Ереване.
Коснувшись вопросов, связанных с безопасностью участников форума, Д.Аракелян подчеркнул, что Армения гарантирует безопасность делегаций всех стран, участвующих в мероприятии.
Д.Аракелян также сообщил, что они работают над созданием «Зеленого парламента» на основе пособия, разработанного МПС.
Мартин Чунгонг приветствовал инициативу по реализации программы «Зеленый парламент», отметив, что они хотят показать пример Армении другим странам. Он выразил готовность поддержать эту и другие программы.
В ходе встречи также обсуждены вопросы, связанные с проведением в Ереване 10-го глобального форума молодых депутатов МПС.