Ազգային ժողովի համար մեծ պատիվ է հյուրընկալելու Միջխորհրդարանական միության Երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ գլոբալ համաժողովը Երեւանում. հունվարի 29-ին ողջունելով Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակությանը խորհրդարանում՝ ասել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը:
Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ անհամբերությամբ են սպասում երիտասարդ խորհրդարանականների համաժողովին: Նա շեշտել է, որ չի կասկածում համաժողովի՝ Երեւանում պատշաճ անցկացմանը:
Խոսելով համաժողովի մասնակիցների անվտանգությանը վերաբերող հարցերի մասին՝ Դավիթ Առաքելյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը երաշխավորում է համաժողովին մասնակցող բոլոր երկրների պատվիրակությունների անվտանգությունը:
Դավիթ Առաքելյանը տեղեկացրել է նաեւ, որ աշխատանքներ են իրականացնում «Կանաչ խորհրդարան» ունենալու ուղղությամբ՝ հիմք ընդունելով Միջխորհրդարանական միության կողմից մշակված ձեռնարկը:
Մարտին Չունգոնգը ողջունել է «Կանաչ խորհրդարան» ծրագիրն իրականացնելու նախաձեռնությունը՝ նշելով, որ ցանկանում են ցույց տալ Հայաստանի օրինակը մյուս երկրներին: Նա այս եւ այլ ծրագրերին աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ Երեւանում Միջխորհրդարանական միության Երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ գլոբալ համաժողովի անցկացմանը վերաբերող հարցերը:

It is a great honor for the National Assembly to host the 10th Forum of Young MPs of the Inter-Parliamentary Union (IPU) in Yerevan: The RA NA Chief of Staff, Secretary General Davit Arakelyan said, welcoming the delegation led by the Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Martin Chungong to the Parliament on January 29.
The Secretary General of the Inter-Parliamentary Union, thanking for the warm reception, mentioned that they are looking forward to the Forum of Young Parliamentarians. He stressed that he does not doubt the proper holding of the Forum in Yerevan.
Speaking about the issues regarding the safety of the participants of the Forum, Davit Arakelyan underlined that Armenia guarantees the safety of the delegations of all the countries participating in the Forum.
Davit Arakelyan also informed that they are working towards having a Green Parliament based on the manual developed by the Inter-Parliamentary Union.
Martin Chungong welcomed the initiative to implement the Green Parliament project, noting that they want to show Armenia’s example to other countries. He expressed his willingness to support these and other projects.
During the meeting, issues related to the holding of the 10th Forum of Young MPs of the Inter-Parliamentary Union in Yerevan were also discussed.