Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հակոբ Արշակյանը հունվարի 29-ին ընդունել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել են պատվիրակության անդամներ Հասմիկ Հակոբյանը եւ Ծովինար Վարդանյանը:
Հակոբ Արշակյանը հյուրերին ներկայացրել է տարածաշրջանային զարգացումները, առկա մարտահրավերները: ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է տարածաշրջանում տեղի ունեցած իրադարձություններին, 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման հետեւանքներին: Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին՝ ԱԺ փոխխոսնակը մանրամասնել է հայկական կողմի համար ընդունելի առանցքային սկզբունքները:
Քննարկվել են Ադրբեջանում գտնվող գերիների եւ պահվող այլ անձանց փոխանակման գործընթացին, ԼՂ-ում գտնվող հայկական պատմամշակութային արժեքների պահպանությանը վերաբերող հարցեր: Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է բոլոր գերիներին ու պահվող անձանց ազատ արձակելու անհրաժեշտությունը:
Բարձր գնահատելով միջազգային գործընկերների ջանքերը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ երկխոսությանը նպաստելու հարցում՝ Հակոբ Արշակյանն այդ առումով արժեւորել է նաեւ Մարտին Չունգոնգի գործունեությունը:
Քննարկվել են Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ համաժողովի անցկացմանն առնչվող հարցեր: Հակոբ Արշակյանն առաջարկել է միջոցառումն անցկացնել սեպտեմբեր ամսին` Երեւանում:
Ծովինար Վարդանյանն ընդգծել է, որ չնայած մարտահրավերներին՝ հայկական կողմը պատրաստ է առաջ մղել խաղաղության օրակարգն ու աշխատել այդ ուղղությամբ: Այս համատեքստում նա կարեւորել է կողմերի միջեւ երկխոսությունը:
Հասմիկ Հակոբյանը հույս է հայտնել, որ Ժնեւում կընդունվի Երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ համաժողովի թեմայի ընտրությանը վերաբերող իր առաջարկը: Հայ պատվիրակն առաջարկել է քննարկել խաղաղության գործընթացում երիտասարդների դերը՝ հաշվի առնելով աշխարհում տիրող իրավիճակը:
Մարտին Չունգոնգն Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների հարցում բարձր է գնահատել արդյունավետ երկխոսություն ծավալելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: Նա նշել է, որ Բաքու այցի ժամանակ իրենք ջանքեր կգործադրեն խաղաղության գործընթացին նպաստելու համար: Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության խնդրին, գերիների փոխանակման գործընթացին:
Ազգային ժողովի համար մեծ պատիվ է հյուրընկալելու Միջխորհրդարանական միության Երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ գլոբալ համաժողովը Երեւանում. հունվարի 29-ին ողջունելով Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակությանը խորհրդարանում՝ ասել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 29-ին ընդունել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը: Ողջունելով հյուրին` Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Միջխորհրդարանական միությանը` տարածա...
Ազգային ժողովի Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ բարեկամական խմբի անդամ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանը հունվարի 29-ին հանդիպել է մեր երկրում ԱՄԷ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նարիման Մուհամմեդ Շարիֆ Ալ Մուլլային: Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում` Քրիստինե Պ...

А.Аршакян принял делегацию во главе с генеральным секретарем МПС
29 января вице-спикер НС, член делегации НС РА в Межпарламентском союзе (МПС) А.Аршакян принял делегацию, возглавляемую генеральным секретарем МПС Мартином Чунгонгом. Во встрече приняли участие члены делегации А.Акопян и Ц.Варданян.
А.Аршакян представил гостям региональные развития, существующие вызовы. Вице-спикер НС коснулся произошедших событий в регионе, последствий широкомасштабного нападения Азербайджана 19 сентября 2023 г. Затронув переговоры по мирному договору между Арменией и Азербайджаном, вице-спикер НС подробно остановился на ключевых принципах, приемлемых для армянской стороны.
Обсуждены вопросы, связанные с процессом обмена пленными и другими удерживаемыми лицами в Азербайджане, сохранением армянских историко-культурных ценностей в Нагорном Карабахе. А.Аршакян подчеркнул необходимость освобождения всех заключенных и удерживаемых лиц.
Высоко оценив усилия международных партнеров по развитию диалога между Арменией и Азербайджаном, А.Аршакян также особо выделил деятельность Мартина Чунгонга в этом направлении.
Обсуждены вопросы проведения 10-го форума молодых депутатов МПС. А.Аршакян предложил провести мероприятие в сентябре в Ереване.
Ц.Варданян подчеркнула, что, несмотря на вызовы, армянская сторона готова продвигать мирную повестку дня и работать в этом русле. В этом контексте она подчеркнула важность диалога между сторонами.
А.Акопян выразила надежду, что ее предложение по выбору темы 10-го форума молодых депутатов будет принято в Женеве. Армянский делегат предложила обсудить роль молодежи в мирном процессе с учетом нынешней ситуации в мире.
Мартин Чунгонг высоко оценил готовность Армении к эффективному диалогу в вопросе отношений с Азербайджаном. Он отметил, что во время своего визита в Баку они приложат усилия, чтобы содействовать мирному процессу. Генеральный секретарь МПС коснулся проблемы культурного наследия Нагорного Карабаха, процесса обмена пленными.
Д.Аракелян встретился с делегацией во главе с генеральным секретарем МПС Мартином Чунгонгом
«Для Национального Собрания большая честь принимать в Ереване 10-й глобальный форум молодых депутатов Межпарламентского союза (МПС)», -  отметил руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Д.Аракелян, приветствуя 29 января в парламенте делегацию, возглавляемую генеральным секретарем МПС Март...
А.Симонян – генеральному секретарю МПС: «Мы все сделали и делаем для установления мира в регионе с нашими международными партнерами»
29 января Председатель НС А.Симонян принял делегацию, возглавляемую генеральным секретарем Межпарламентского союза (МПС) Мартином Чунгонгом.Во встрече также принял участие вице-спикер НС А.Аршакян.Приветствуя гостя, А.Симонян поблагодарил МПС за участие в установлении мира в регионе....
Посол ОАЭ в Армении – в парламенте
29 января член группы дружбы НС Армения-Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ), депутат фракции "Гражданский договор" К.Погосян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным послом ОАЭ в РА Нариман Мохаммед Шариф аль-Муллой.Приветствуя посла в парламенте, К.Погосян подчеркнула важность сотрудничества с ОАЭ,...