Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հակոբ Արշակյանը հունվարի 29-ին ընդունել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել են պատվիրակության անդամներ Հասմիկ Հակոբյանը եւ Ծովինար Վարդանյանը:
Հակոբ Արշակյանը հյուրերին ներկայացրել է տարածաշրջանային զարգացումները, առկա մարտահրավերները: ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է տարածաշրջանում տեղի ունեցած իրադարձություններին, 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման հետեւանքներին: Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին՝ ԱԺ փոխխոսնակը մանրամասնել է հայկական կողմի համար ընդունելի առանցքային սկզբունքները:
Քննարկվել են Ադրբեջանում գտնվող գերիների եւ պահվող այլ անձանց փոխանակման գործընթացին, ԼՂ-ում գտնվող հայկական պատմամշակութային արժեքների պահպանությանը վերաբերող հարցեր: Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է բոլոր գերիներին ու պահվող անձանց ազատ արձակելու անհրաժեշտությունը:
Բարձր գնահատելով միջազգային գործընկերների ջանքերը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ երկխոսությանը նպաստելու հարցում՝ Հակոբ Արշակյանն այդ առումով արժեւորել է նաեւ Մարտին Չունգոնգի գործունեությունը:
Քննարկվել են Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ համաժողովի անցկացմանն առնչվող հարցեր: Հակոբ Արշակյանն առաջարկել է միջոցառումն անցկացնել սեպտեմբեր ամսին` Երեւանում:
Ծովինար Վարդանյանն ընդգծել է, որ չնայած մարտահրավերներին՝ հայկական կողմը պատրաստ է առաջ մղել խաղաղության օրակարգն ու աշխատել այդ ուղղությամբ: Այս համատեքստում նա կարեւորել է կողմերի միջեւ երկխոսությունը:
Հասմիկ Հակոբյանը հույս է հայտնել, որ Ժնեւում կընդունվի Երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ համաժողովի թեմայի ընտրությանը վերաբերող իր առաջարկը: Հայ պատվիրակն առաջարկել է քննարկել խաղաղության գործընթացում երիտասարդների դերը՝ հաշվի առնելով աշխարհում տիրող իրավիճակը:
Մարտին Չունգոնգն Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների հարցում բարձր է գնահատել արդյունավետ երկխոսություն ծավալելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: Նա նշել է, որ Բաքու այցի ժամանակ իրենք ջանքեր կգործադրեն խաղաղության գործընթացին նպաստելու համար: Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության խնդրին, գերիների փոխանակման գործընթացին:
Ազգային ժողովի համար մեծ պատիվ է հյուրընկալելու Միջխորհրդարանական միության Երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ գլոբալ համաժողովը Երեւանում. հունվարի 29-ին ողջունելով Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակությանը խորհրդարանում՝ ասել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 29-ին ընդունել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը: Ողջունելով հյուրին` Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Միջխորհրդարանական միությանը` տարածա...
Ազգային ժողովի Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ բարեկամական խմբի անդամ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանը հունվարի 29-ին հանդիպել է մեր երկրում ԱՄԷ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նարիման Մուհամմեդ Շարիֆ Ալ Մուլլային: Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում` Քրիստինե Պ...

Hakob Arshakyan receives delegation led by Secretary General of Inter-Parliamentary Union
On January 29, the RA NA Vice President, the member of the RA NA delegation to the Inter-Parliamentary Union Hakob Arshakyan received the delegation led by the Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Martin Chungong. The members of the delegation Hasmik Hakobyan and Tsovinar Vardanyan took part in the meeting.
Hakob Arshakyan presented to the guests the regional developments and existing challenges. The NA Vice President touched upon the events happened in the region and the consequences of large-scale attack of Azerbaijan of September 19, 2023. Regarding the negotiations on the Peace Treaty between Armenia and Azerbaijan, the NA Vice President detailed the key principles acceptable for the Armenian side.
The process of the exchange of the captives being and other persons held in Azerbaijan and issues regarding the preservation of the Armenian historical-cultural values being in Nagorno Karabakh. Hakob Arshakyan highlighted the necessity of releasing all held captives and persons.
Issues regarding the holding of the 10th Forum of Young MPs of the Inter-Parliamentary Union were discussed. Hakob Arshakyan proposed to hold the event in Yerevan, in September.
Tsovinar Vardanyan underscored that despite challenges, the Armenian side is ready to advance the agenda for peace and work in that direction. In this context she highlighted the dialogue between the sides.
Hasmik Hakobyan expressed hope that her proposal on choosing the theme of the 10th Forum of Young MPs will be accepted in Geneva. The Armenian delegate proposed to discuss the role of the young people in the peace process, taking into consideration the situation in the world.
Martin Chungong highly appreciated the readiness of Armenia to have an effective dialogue. He noted that during his visit to Baku they will make efforts for promoting the peace process. The Secretary General of the Inter-Parliamentary Union referred to the problem of the cultural heritage in Nagorno Karabakh and the process of the exchange of captives.
It is a great honor for the National Assembly to host the 10th Forum of Young MPs of the Inter-Parliamentary Union (IPU) in Yerevan: The RA NA Chief of Staff, Secretary General Davit Arakelyan said, welcoming the delegation led by the Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Martin Chungon...
Alen Simonyan to Secretary General of Inter-Parliamentary Union: We have done and we are doing everything with our international colleagues for establishing peace in the region
On January 29, the RA NA President Alen Simonyan received the delegation led by the Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Martin Chungong.The NA Vice president Hakob Arshakyan also took part in the meeting.Welcoming the guest, Alen Simonyan thanked the Inter-Parliamentary Union for the ...
On January 29, the member of the Armenia-United Arab Emirates (UAE) Friendship Group of the National Assembly, the deputy of the Civil Contract Faction Kristine Poghosyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary United Arab Emirates to our country Nariman Mohd Sharif Almulla.Welcomi...