ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի գլխավորած պատվիրակությունը: Հյուրերին «Զվարթնոց» օդանավակայանում դիմավորել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի ու ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արթուր Հովհաննիսյանի ուղեկցությամբ չեխ խորհրդարանականներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Հյուրերը ծաղկեպսակ են դրել ու ծաղիկներ խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Պատվիրակության անդամները եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Եղեռնի մասին հավաստող ցուցանմուշներին, վավերագրերին: Մարկետա Պեկարովա Ադամովան գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:

По приглашению Председателя НС А.Симоняна в Армению с официальным визитом прибыла делегация во главе с председателем Палаты депутатов парламента Чехии Маркетой Пекаровой Адамовой. В аэропорту «Звартноц» гостей встречал вице-спикер НС Р.Рубинян.
Чешские парламентарии в сопровождении вице-спикера НС, руководителя группы дружбы НС Армения-Чехия А,Ованнисяна посетили мемориальный комплекс в Цицернакаберде. Гости возложили венок и цветы к Вечному огню, увековечивающего жертв Геноцида армян, почтили память Св.Мучеников.
Члены делегации посетили Музей-институт Геноцида армян, ознакомились с экспонатами и документами, свидетельствующими о преступлении века. Маркета Пекарова Адамова внесла запись в Книгу почетных гостей.