Գործադիրը, փոփոխություն կատարելով Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրում, առաջարկում է մասնավորեցման ցանկից հանել «Արտակարգ իրավիճակների օդանավակայան» ՓԲԸ-ն: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունվարի 31-ի նիստում: Այն վարել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը:
Զեկուցողի տեղեկացմամբ վերոնշյալ կազմակերպությունը տասնյակ տարիներ փաստացի գործունեություն չի իրականացրել: Նշվել է, որ 2013 թվականին այն հանվել է մասնավորեցման ցանկից եւ փոխանցվել ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը` որոշակի ծրագրեր իրականացնելու նպատակով: Առնակ Ավետիսյանի խոսքով դրանք չեն իրականացվել, եւ կազմակերպությունը նորից ընդգրկվել է մասնավորեցման ծրագրում:
«Մենք այս ընթացքում ինտենսիվ աշխատել ենք կազմակերպության համար ներդրումներ ներգրավվելու ուղղությամբ, սակայն, արդյունքում, որեւէ առաջարկ չենք ստացել»,- ընդգծել է Կառավարության ներկայացուցիչը եւ հավելել` Պաշտպանության նախարարությունը դիմել է Պետական գույքի կառավարման կոմիտե` առաջարկելով զինված ուժերի կարիքների համար օգտագործելու նպատակով իրենց հատկացնել կազմակերպության գույքը:
Զեկուցողը փաստել է, որ Կառավարության որոշումը կայացվել է, գույքը հանվել է կազմակերպության հաշվեկշռից եւ դարձել է պետական սեփականություն:
Ըստ Առնակ Ավետիսյանի` մշակվում է «Պետական գույքի կառավարման մասին» նոր օրենքը, որը թույլ կտա վերացնել իրավական բացերն ու անհամապատասխանությունները. «Փորձում ենք իրականացնել  պետական գույքի կառավարման համակարգը եւ դրա նպատակադրումները փոխելու քաղաքականություն»:
««Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծն արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը:

“Исполнительная власть поправкой в Программу приватизации государственного имущества на 2017-2020 гг. предлагает исключить ЗАО "Аэропорт чрезвычайных ситуаций (ЧС)" из реестра приватизируемых”, - отметил 31 января на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам председатель Комитета по управлению государственным имуществом Министерства территориального управления и инфраструктур РА А.Аветисян. Заседание вел заместитель председателя комиссии Б.Тунян.
По словам докладчика, указанная организация десятками лет не осуществляет реальной деятельности. Отмечено, что в 2013 г. она была исключена из списка приватизации и передана МЧС РА для реализации определенных программ. По Аветисяну, они не были осуществлены, и организация вновь была включена в программу приватизации.
"Мы за это время интенсивно работали над привлечением инвестиций для организации, но в итоге не получили ни одного предложения", - подчеркнул представитель правительства, добавив, что Минобороны обратилось в Госкомимущество с предложением предоставить имущество организации в целях использования для нужд Вооруженных Сил.
Докладчик сообщил, что решение правительства было принято: имущество снято с баланса организации и перешло в государственную собственность.
По Аветисяну, сейчас разрабатывается новый закон "Об управлении государственным имуществом", который позволит устранить правовые пробелы и несоответствия. “Пытаемся реализовать систему управления госимуществом и политику изменения ее целей”.
Проект о внесении поправки в закон “О Программе приватизации государственного имущества на 2017-2020 гг." удостоился одобрения комиссии.