Առաջարկվում է ՀՀ-ում ներդնել բուժաշխատողների անհատական լիցենզավորման համակարգ, որը նպաստելու է Հայաստանում բժշկական օգնության որակի բարձրացմանը, իսկ կարգավորումները համահունչ կլինեն զարգացած երկրներում գործող կարգավորումներին:
Կառավարության հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 31-ի նիստում:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, անդրադառնալով առաջարկվող փոփոխություններին ու լրացումներին, պատասխանել է պատգամավորների հարցերին՝ ներկայացնելով պարզաբանումներ անհատական լիցենզիա չունեցող զորամասային օղակում աշխատող բուժաշխատողի, անցումային եւ անհատական լիցենզիա ստացած ռազմական բժիշկների կարգավիճակների, անհատական լիցենզիայի գործողությունը կասեցնելու կամ դադարեցնելու վերաբերյալ օրենքով սահմանված հիմքերի վերաբերյալ:
Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանի դիտարկմամբ երկու անհատական լիցենզիայի առկայության դեպքերի առնչությամբ հստակ կարգավորումներ են անհրաժեշտ: Այս եւ որոշ տեխնիկական այլ խմբագրումներ իրականացնելու նպատակով հանձնաժողովն օրենսդրական փաթեթի քվեարկությունը հետաձգել է երկամսյա ժամկետով:
«Այս օրենքը համապարփակ կարգավորելու է հանրային առողջապահության ոլորտը եւ ունենալու ենք թե՛ հասկացությունների, թե՛ կարգավորման ռեժիմների, թե՛ որոշակի նոր գործառույթների շրջանակ»,- ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը` երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացնելով «Հանրային առողջապահության մասին» օրենքում եւ կից օրենքներում լրացումներ եւ փոփոխություն նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանն առաջարկել է օրենքում ամրագրված «ոչ բուժական բնույթի լիցենզիա» դրույթը փոխարինել «համապատասխան բնույթի լիցենզիա» ձեւակերպմամբ:

В РА предлагается ввести систему индивидуального лицензирования медицинских работников, что будет содействовать повышению качества медицинской помощи в Армении, а положения будут созвучны действующим в развитых странах нормам.
31 января предложенный правительством пакет проектов о внесении изменений и дополнений в закон “О медицинской помощи и обслуживании населения” и смежные законопроекты обсужден во втором чтении на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения.
Министр здравоохранения РА А.Аванесян, коснувшись предложенных изменений и дополнений, ответила на вопросы депутатов, представив разъяснения по статусу медицинских работников, работающих в воинских частях без индивидуальных лицензий, военных врачей с переходными и индивидуальными лицензиями, а также установленных оснований законом о приостановлении или прекращении действия индивидуальных лицензий.
По словам председателя профильной комиссии по вопросам здравоохранения Н.Зейналяна, необходимо четкое регулирование случаев наличия двух индивидуальных лицензий. Для внесения этих и некоторых других технических правок комиссия отложила голосование по законодательному пакету на два месяца.
"Этот закон будет комплексно регулировать сферу общественного здравоохранения, и у нас будет система понятий, режимов регулирования, некоторые новые функции", - пояснила министр здравоохранения, представляя во втором чтении пакет, предусматривающий дополнения и изменения в закон "Об общественном здравоохранении" и смежные законы,
Председатель комиссии Н.Зейналян предложил заменить закрепленное в законе  положение "лицензия немедицинского характера" формулировкой "лицензия соответствующего характера".