Նախագծերի ընդունմամբ կկանխվի ստորերկրյա ջրային ռեսուրսներից ապօրինի ջրօգտագործումը, այդ նպատակով հորատումը կամ լուծարված կամ կոնսերվացված հորատանցքերի վերաբացումը, ջրօգտագործման թույլտվությամբ տրված պայմանների խախտմամբ ջրառ իրականացնելը, ինչպես նաեւ Սեւանա լճից սիգ ձկնատեսակի ապօրինի որսը կամ ապօրինի արդյունահանումը: Այս մասին ասել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը՝ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 31-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով «ՀՀ ջրային օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Արարատյան արտեզյան ավազանի ստորերկրյա ջրային ռեսուրսների ապօրինի օգտագործման հետ կապված առկա խնդիրների իրավակարգավորման նպատակով «ՀՀ ջրային օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով ամրագրվել է հորից ջրօգտագործման դադարեցման դեպքում հորի լուծարման կամ կոնսերվացման աշխատանքները հիդրոշինարարական թույլտվություն ունեցող կազմակերպության կողմից իրականացնելու պահանջ: Նախատեսվել է արգելք լուծարված հորատանցքերի, իսկ առանց ջրօգտագործման թույլտվության՝ նաեւ կոնսերվացված հորատանցքերի վերաբացման համար:
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով նախատեսվել են մակերեւութային եւ ստորերկրյա ջրային ռեսուրսներից ապօրինի ջրօգտագործման դեպքերի համար տարբերակված վարչական տույժեր, ինչպես նաեւ խստացված վարչական պատասխանատվություն՝ լուծարված հորերի վերաբացման կամ առանց ջրօգտագործման թույլտվության ստորերկրյա ջրային ռեսուրսներից ջրօգտագործում իրականացնելու կամ այդ նպատակով հորատում իրականացնելու կամ կոնսերվացված հորատանցքեր վերաբացելու, ինչպես նաեւ արտեզյան ջրերից ջրօգտագործման դեպքում ջրօգտագործման թույլտվության պահանջները չկատարելու համար: Գործող պատասխանատվության հոդվածներից առանձնացվել են սիգի համար նախատեսված դեպքերը եւ դրանց համար սահմանվել են առավել խիստ պատասխանատվության միջոցներ:
«ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով նախատեսվել է քրեական պատասխանատվություն լուծարված հորատանցքերը վերաբացելու կամ առանց ջրօգտագործման թույլտվության ստորերկրյա ջրային ռեսուրսներից ջրօգտագործում իրականացնելու կամ առանց ջրօգտագործման թույլտվության կոնսերվացված հորատանցքերի վերաբացելու համար, եթե դա խոշոր չափերի գույքային կամ այլ էական վնաս է պատճառել անձի կամ կազմակերպության իրավունքներին, ազատություններին կամ օրինական շահերին:
Սիգ ձկնատեսակի ապօրինի որսի կամ ապօրինի արդյունահանման համար վնասի խոշոր չափ է համարվել 150.000 դրամը գերազանցող գումարը:
Պատգամավորները կարեւորել են ապօրինի ջրօգտագործման եւ ձկնագողության դեմ պայքարը, ներկայացրել որոշ առաջարկներ: Մտահոգիչ է համարվել նաեւ Սեւանա լճից մեծածավալ ջրառը նախորդ տարի: Անհրաժեշտ է համարվել իրականացնել աշխատանքներ՝ բարձրացնելու Սեւանի մակարդակը, ինչպես նաեւ կանխելու ջրի կորուստը:

“Принятие проектов позволит предотвратить незаконное использование подземных водных ресурсов, бурение или повторное открытие с этой целью расформированных или законсервированных скважин, забор воды с нарушением условий, предусмотренных разрешением на водопользование, а также незаконный лов или добычу сига из озера Севан”, - отметил заместитель министра окружающей среды РА Т.Габриелян 31 января, представляя   в первом чтении на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды законодательный пакет о внесение дополнений и изменений в Кодекс РА об административных правонарушениях и в Уголовный кодекс РА.
В целях легализации существующих проблем, связанных с незаконным использованием подземных водных ресурсов Араратского артезианского бассейна, проектом закона о внесении изменений и дополнений в Водный кодекс РА установлено требование о проведении ликвидационных или консервационных работ скважины организацией, имеющей разрешение на гидростроительство, в случае прекращения водопользования из скважины. Предусматривается запрет на повторное открытие расформированных скважин, а также на открытие законсервированных скважин без разрешения на водопользование.
Проект закона о внесении изменений и дополнений в Кодекс об административных правонарушениях предусматривает дифференцированные административные наказания за случаи незаконного использования воды из поверхностных и подземных водных ресурсов, а также усиление административной ответственности за повторное открытие закрытых скважин или использование воды из подземных ресурсов без разрешения на водопользование или бурение для этой цели, для реализации или повторного открытия законсервированных скважин, а также за невыполнение требований разрешения на водопользование в случае использования воды из артезианских вод. Среди действующих статей ответственности выделены дела, касающиеся сига, определены для них более строгие меры ответственности.
Проект  о внесении  поправок в Уголовный кодекс РА предусматривает уголовную ответственность за повторное открытие ликвидированных скважин или за использование воды из подземных водных ресурсов без разрешения на водопользование либо открытие законсервированных скважин без разрешения на водопользование, если это причинило крупный имущественный или иной существенный ущерб правам, свободам, законным интересам человека или организации.
За незаконные лов или  добычу сига сумма, превышающая 150 тысяч драмов, считается крупным ущербом.
Депутаты подчеркнули важность борьбы с незаконным водопользованием и хищением рыбы, представили ряд предложений. Крупномасштабный забор воды из озера Севан в прошлом году также вызывает беспокойство. Признано необходимым провести работы по повышению уровня Севана, предотвратить потери воды.