ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը եւ Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովան հունվարի 31-ին ներկա են գտնվել «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիական կենտրոնում անցկացվող հայ-չեխական գործարար համաժողովին:
Խորհրդարանների ղեկավարները նախ շրջայց են կատարել «Թումո» կենտրոնում, որից հետո տեղի է ունեցել համաժողովի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Բացման խոսքով հանդես է եկել Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովան:
Այնուհետեւ կողմերն այցելել են «Զատիկ» երեխաների աջակցության կենտրոն, որտեղ հյուրերը ծանոթացել են կենտրոնի աշխատանքներին, շփվել երեխաների հետ եւ դիտել կենտրոնի սաների մասնակցությամբ պարային եւ երաժշտական բեմադրությունները:
ԱԺ նախագահը գրքեր եւ երեխաների համար ճանաչողական խաղեր է նվիրել կենտրոնին եւ շնորհակալություն հայտնել ջերմ ընդունելության համար:
Օրվա ավարտին երկու պետությունների խորհրդարանների ղեկավարները մասնակցել են Հայաստանի պատմության թանգարանի եւ Չեխիայի ազգային թանգարանի համատեղ կազմակերպած ցուցահանդեսի բացմանը:

On January 31, the RA NA President Alen Simonyan and the Speaker of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament Markéta Pekarova Adamova attended the Armenian-Czech Business Forum being held in TUMO Center for Creative Technologies.
First, the Heads of Parliaments toured the TUMO Center, after which the solemn opening ceremony of the Forum took place.
The Speaker of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament Markéta Pekarova Adamova gave an opening speech.
Afterwards the sides visited Zatik Child Assistance Center, where the guests got acquainted with the work of the Center, communicated with the children and watched dance and musical performances with the participation of the children of the Center.
The NA President presented books and cognitive games for children to the Center and thanked the Director for warm reception.
At the end of the day the Heads of Parliaments of the two states took part in the opening of the exhibition jointly organized by the History Museum of Armenia and the National Museum of the Czech Republic.
A Memorandum was signed between the History Museum of Armenia and the National Museum of the Czech Republic.