Փոփոխություններ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում
Գործող օրենքով ՀՀ կառավարության սահմանած ցանկում ներառված հիվանդություններով հիվանդանալու դեպքում` Առողջապահության նախարարության կողմից տրված եզրակացության հիման վրա, մասնակիցն իրավունք ունի ներկայացնելու իր կենսաթոշակային հաշվում առկա միջոցներն ամբողջությամբ ստանալու պահանջ:
Ներկայացնելով «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները` ասել է ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արտակ Ջումայանը: Հարցը քննարկվել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` փետրվարի 2-ի արտահերթ նիստում:
«Ներկայում, Առողջապահության նախարարությունն է իրականացնում կենսաթոշակային առկա միջոցներն ամբողջությամբ ստանալու պահանջի վերաբերյալ հաշվարկում, շահառուի կողմից ներկայացված դիմումների ուսումնասիրություն: Գործող օրենսդրության համաձայն յուրաքանչյուր դեպքի համար ստեղծվում է մասնագիտական հանձնաժողով, որն իրականացնում է ցանկով ներառված հիվանդությունների եւ քաղաքացու ախտորոշման համապատասխանության կամ անհամապատասխանության որոշման գործառույթ, եւ սահմանված կարգով տրամադրվում է եզրակացություն: Այս գործընթացն առաջացնում է լրացուցիչ փաստաթղթաշրջանառություն եւ նախարարության` որպես քաղաքականություն մշակող մարմնի համար ոչ բնորոշ գործառույթի իրականացում»,- մանրամասնել է Արտակ Ջումայանը: Որոշումն ուժի մեջ է մտել 2015 թվականին: Այս տարիների ընթացքում արձանագրվել է քաղաքացիների դիմելիության զգալի աճ: Ըստ հիմնական զեկուցողի` եթե 2017-2018 թվականներին քաղաքացիների դիմելիության ընդհանուր թիվը եղել է 2, ապա 2023 թվականին դիմել է 43 քաղաքացի: Առաջարկվող փոփոխությամբ նախատեսվում է նշված գործառույթը վերապահել Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայությանը: Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման իրականացումը, մասնագիտական հիվանդության հետ կապված անձի մասնագիտական աշխատունակության կորստի աստիճանի որոշումը, այդ թվում` մասնագիտական եզրակացության տրամադրման գործառույթը եւս կիրականացնի Միասնական սոցիալական ծառայությունը:
Արտակ Ջումայանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին` անդրադառնալով գործառույթի փոփոխության կարգավորումներին, արդյունավետությանը:
Հանձնաժողովը  երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է նաեւ ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը` կից օրենսդրական փաթեթով:
Նախագծերի ընդունումը նպատակ ունի խմբագրական փոփոխություններ կատարել մի շարք օրենքներում: Ներկայացված նախագծերով օրենքների ձեւակերպումները համապատասխանեցվում են  գործող օրենսդրությանը: Միաժամանակ, զուգահեռներ են տարվում հաշմանդամության խմբերի եւ ֆունկցիոնալության սահմանափակումների միջեւ` հաշմանդամություն ունեցող անձանց  իրավունքներն ապահովելու նպատակով:

Amendments to Law on Cumulative Pensions
According to the current law, in case of having diseases included in the list established by the RA Government, based on the conclusion issued by the Ministry of Health, the participants have the right to submit a claim to receive the funds in their pension account in full.
The RA Deputy Minister of Health Artak Jumayan said, presenting the proposed amendments to the law on Cumulative Pensions. The issue was debated at the extraordinary sitting of the Standing Committee on Labor and Social Affairs on February 2.
“At present, the Ministry of Health is carrying out the calculation of the requirement to receive the available pension funds in full, the study of the applications submitted by the beneficiary. According to the current legislation, a professional Commission is created for each case,” Artak Jumayan detailed. The decision came into force in 2015. During these years, a significant increase in the application of citizens has been recorded. According to the key rapporteur, if in 2017-2018 the total number of citizens applied was 2, then in 2023 43 citizens applied. The proposed amendment envisages assigning the specified function to the unified social service of the Ministry of Labor and Social Affairs. Artak Jumayan answered the deputies’ questions, touching upon the regulations and effectiveness of the change of function.
The Committee also debated the draft law on Amending the Law on Medical Aid and Services of the Population with the attached legislative package in the second reading.
The adoption of the drafts aims to make editorial amendments in a number of laws. The wordings of the laws are brought into line with the current legislation. At the same time, parallels are drawn between disability groups and functional limitations in order to ensure the rights of persons with disabilities.