Նախաձեռնությամբ սահմանվում է պետական տուրք ոսկու, պլատինի եւ պալադիումի ձուլակտորների արտահանման համար
Նախագծով առաջարկվում է սահմանել պետական տուրք ոսկու, պլատինի ձուլակտորների, ինչպես նաեւ պալադիումի արտահանման նպատակով տրվող լիցենզիաների համար: 2023 թվականի ցուցանիշներով զգալիորեն աճել է վերոնշյալ ապրանքների արտահանումը. ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը` առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները:
Զեկուցողի գնահատմամբ առաջին անգամ մեր երկրի արտաքին առեւտրաշրջանառությունը կանցնի Համախառն ներքին արդյունքի 110 տոկոսը, իսկ ՀՀ արտաքին առեւտրի բացասական սալդոն կլինի -2 տոկոսից 0 միջակայքում: «Դա ցույց է տալիս, որ այն տնտեսական քաղաքականությունը, որը մենք վարում ենք, մեզ բավականին արագ մոտեցնում է Կառավարության սահմանած թիրախին` ապրանքների եւ ծառայությունների արտահանման ցուցանիշը հասցնել ՀՆԱ-ի 60 տոկոսին»,- նշել է նախարարը:
«Հայաստանում ոսկու ձուլակտորներ չեն արտադրվում»,- ընդգծել է Վահան Քերոբյանը` պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի հարցին: Նախարարը հավելել է, որ մեր երկրի ոսկու հանքերից արտահանվում է անմշակ ոսկի: Նշվել է, որ Հայաստանում մոտ 10 ընկերություն զբաղվում է ոսկու, պլատինի եւ պալադիումի արտաքին առեւտրով:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Հայկ Ցիրունյանը: Պատգամավորը հորդորել է կողմ քվեարկել նախագծին:

Инициативой устанавливается госпошлина на экспорт золота, платины и палладия
“Проектом предлагается установить государственную пошлину за лицензии, выдаваемые с целью экспорта  золота,  платины и палладия. По показателям 2023 г. вывоз вышеуказанных товаров значительно увеличился”, - отметил министр экономики РА В.Керобян, представляя в первом чтении предлагаемые изменения в закон "О государственной пошлине".
В оценке докладчика, впервые внешнеторговый оборот нашей страны превысит 110% валового внутреннего продукта (ВВП), а отрицательное сальдо внешней торговли РА будет находиться в пределах от -2 до 0%. "Это показывает, что проводимая нами экономическая политика довольно быстро приближает нас к поставленной правительством цели – довести экспорт товаров и услуг до 60% ВВП", - отметил министр.
"В Армении не производят золотые слитки", - подчеркнул В.Керобян, отвечая на вопрос депутата фракции "Армения" А.Хачатряна. Министр добавил, что с золотых рудников нашей страны экспортируется необработанное сырье. Отмечено, что внешней торговлей золотом, платиной и палладием в РА занимаются около 10 компаний.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам представил член комиссии А.Цирунян. Депутат призвал проголосовать за проект.